Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Senát odmítl vládní konvergenční program

Bayerová: Bez vyváženě připravených reforem vede současná vláda naši zemi do hospodářské stagnace

PRAHA - Senát včera odmítl vládní konvergenční program o snižování deficitu veřejných financí. Podle opozice vládní reformy nezajistí naplnění deklarovaného cíle, kterým jsou vyrovnané rozpočty do roku 2016. Naopak povedou k hospodářské stagnaci.

Pro odmítnutí programu hlasovali všichni přítomní zástupci ČSSD, oba komunističtí senátoři (Marta Bayerová a Václav Homolka) a Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Lidovci v tomto bodu hlasovali s koalicí.

»Vládou připravované a avizované tzv. reformy bez širší společenské dohody jak s opozicí, tak se sociálními partnery, v současnosti již některé silově prosazované v Poslanecké sněmovně, povedou k oslabování hospodářské výkonnosti naší země, ke stagnaci či propadu životní úrovně velkého počtu občanů a k růstu sociálního napětí,« prohlásil předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Podle místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD) je stanovisko, které horní komora pošle Evropské komisi, »varovným prstem pro vládu«, že by reformy měla vyjednat i s opozicí. »Konvergenční program jsme odmítli podpořit i z toho důvodu, že plně vychází z Národního programu reforem, který byl horní komorou rovněž odmítnut. Souhlasíme s konstatováním Senátu, že bez objektivního zhodnocení dopadů dosavadních reforem, poučení z nich a bez vyváženě připravených reforem vede současná vláda naši zemi do hospodářské stagnace,« vysvětlila našemu listu postoj komunistických senátorů Marta Bayerová (KSČM).

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil vládní cestu snižování deficitu snižováním výdajů za legitimní, k cestě zvyšováním příjmů přistoupit nechce. »Vláda je odhodlána v tomto tempu fiskální konsolidace pokračovat,« řekl.

Co je konvergenční program?

Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. Program počítá s úspornými opatřeními kvůli snižování deficitu veřejných financí pro příští rok na 3,5 % HDP, pro rok 2013 na 2,9 % HDP a pro rok 2014, kdy by měl končit mandát současné vlády, na 1,9 % HDP.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 28 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama