Zleva Petr Šimůnek, Vojtěch Filip a Miloš Zeman při jednání o prezidentské podpoře na konci listopadu. ILUSTRAČNÍ FOTO - Haló noviny/Karel RŮŽIČKA

KSČM podpoří Zemana

Komunisté budou ve druhém kole prezidentské volby podporovat Miloše Zemana, protože Karel Schwarzenberg je odpovědný za činnost vlády, která zhoršuje sociální a ekonomickou situaci mnoha českých občanů. Právě proto je předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip postupem šéfa ultrapravicové asociální TOP 09 do finálního souboje překvapen.

»Výsledek 1. kola prezidentských voleb ukázal, že stále ještě hodně lidí některé členy Nečasovy vlády odděluje od jejich vládnutí a dá více na jejich slova než na to, jak skutečně jednají. Přitom např. Karel Schwarzenberg zcela nepochybně nese spoluodpovědnost např. za církevní restituce, zvýšení daní i zhoršení sociálního systému,« uvedl ve svém prohlášení Filip.

Od počátku považuje za důležité soustředit se na podporu takových kandidátů, kteří nejsou nijak spojeni se současnou vládní koalicí. »V tomto smyslu se ukázal jako správný i postup KSČM, protože jsme ještě více nerozmělnili hlasy pro opoziční kandidáty a do druhého kola postoupil jeden z kandidátů, kteří měli naši podporu. Věřím, že většina voličů se bude řídit podobnou myšlenkou ve 2. kole těchto voleb,« vyzývá předseda ÚV KSČM.

Selhala opěvovaná koalice

Schwarzenbergovo jméno padlo i v dnešním diskusním pořadu na Prima Family, ačkoli se o aktuálních volebních výsledcích nediskutovalo.

Na přetřesu byla prezidentská amnestie, kterou předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský opakovaně označil za diletantskou. »Pokud se připravovala hromadná amnestie, vždy se dělal průzkum, jaký má dosah,« řekl v pořadu a zdůraznil, že kontrasignace premiéra není povinností, jak stále tvrdí Petr Nečas (ODS).

Člen Nečasova kabinetu, ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna (za LIDEM) však povědomost o vládních analýzách, probíhajících v plynulých 20 letech ještě před premiérskou kontrasignací, nemá.

»Amnestie je vládní zodpovědností, selhal aparát ministerstva spravedlnosti, úřad Karolíny Peake v době, kdy bojovala s korupcí, selhala opěvovaná koalice. Jestli Karel Schwarzenberg nevěděl o amnestii dopředu, jak tvrdí, tak to je lež,« zareagoval na to Filip, jenž je přesvědčen, že amnestie byla zamýšlena jako »tunel«.


Přesvědčil ho o tom i nápad předsedy TOP 09 z minulých dnů, který hodlá ve vládní koalici prosadit odškodnění lidí, jejichž práva v některém trestním stíhání omezila Klausova amnestie.

Podle Rychetského je historicky první přímá volba prezidenta (kterou považuje za rovnocennou volbě parlamentní, i když »v kvapu« uzákoněnou) »do značné míry o penězích a působení masových médií«, což je stav, který předsedu ÚS mrzí. Filip připomněl, že i komunisté byli příznivci přímé volby navzdory tomu, že politická kultura, reprezentovaná Nečasovou vládou, neakceptovala pozměňovací návrhy KSČM, jež by vedly k důkladnější přípravě normy.

Aby došlo ke sjednocení úpravy všech druhů voleb, chystá se podle Mlsny ještě do konce tohoto volebního období stávající koalice volební zákoník. O tom však Filip zapochyboval, neboť právě tato vláda a koalice se vyznačují slabou komunikací s parlamentem.

(mh)


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 70 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jahelka55
2013-01-14 17:55
Volím pana Zemana,druhá volba by byla nenapravitelná katastrofa.
rotr42
2013-01-14 17:17
První kolo jsem nevolil,ve druhém budu volit Zemana.
proximafb
2013-01-14 07:54
Nyní záleží na každém rozumném člověku této země, aby
přesvědčil všechny své příbuzné a známé, aby zabránili zvolení
Schwarzenberga. Ještě je mezi námi skoro 40-ti procentní záloha
voličů, kteří se nezúčastnili 1. kola a mohli by svojí účastí ve
2. kole výsledek voleb významným způsobem ovlivnit. Levice je velmi
roztříštěná, ale tyto volby ji musí spojit, bez ohledu, zda někdo
stojí na levém středu nebo levém kraji.
nova.vize
2013-01-13 19:14
Na webu v ruzných mediích a záznamech je mnoho článků o tom, jak je
Schwarzenberg jedna ruka se Sudetskými němci. Jenom ten, kdo si
nepamatuje minulost 2 sv. války, mu může dát hlas. Dále má dvojí
občanství, to se mně také nelíbí. Pouze Zeman bude opravdu Českým a
pročeským prezidentem!!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.