Reklama
Letní dovolená bez zdravotních rizik

Kompletní přehled užitečných rad na dovolenou

Nastal nám čas léta, tradičně spojený s prázdninami a dovolenými.

Mnozí z vás se právě v tuto dobu vydáváte na cesty za »hranice všedních dnů«. A tak jistě uvítáte připomenout si pravidla, která nám pomohou vyhnout se na cestách zbytečným problémům.

Odpočinek, jídlo a pitný režim

Už samotné cestování přináší řadu rizik či nepříjemností. K létu bohužel patří vyšší počet dopravních nehod, protože se vydáváme na dlouhé trasy, při nichž stoupá riziko únavy, spojené s mikrospánkem. »Zvláště v teplém počasí bychom měli myslet na pravidelné zastávky a dodržování pitného režimu,« uvedla Jarmila Vavřinová, hygienička pražské Nemocnice Na Homolce. V horkém počasí bychom podle ní měli vypít až tři litry tekutin denně. Nejvhodnější jsou minerální vody či ovocný čaj, nevhodné jsou sladké limonády a nápoje s obsahem kofeinu.

Další rizikovou oblastí při cestování je používání klimatizace, neboť se tím vystavujeme velkému rozdílu teplot. Nezapomínejme na to, že auto, do něhož praží slunce, je jako skleník. Nenechávejme v něm tedy čekat děti. Zejména u malých dětí nastupuje přehřátí organismu velmi rychle a má mnohem závažnější průběh.

Některým lidem znepříjemňuje cestování dopravními prostředky nevolnost – tzv. kinetóza. Projevuje se zvracením, závratěmi, bolestí hlavy, omdléváním a nadměrným pocením. »V takovém případě bych doporučila vzít si hodinu před cestou preventivně léky, které tyto obtíže odstraní nebo zmírní. Na trhu je volně dostupný Kinedryl nebo Nokinal,« radí Vavřinová.

Infekce číhající v přírodě

Pokud letní dovolenou trávíme pod stanem nebo za podmínek, které jsou spojeny s nižším hygienickým standardem, vystavujeme se více riziku virové hepatitidy typu A. Tzv. nemoc špinavých rukou se mnohem častěji vyskytuje právě v létě. Přenáší se poměrně snadno, ale existuje proti ní účinné očkování. »Častou příčinou nákazy bývá kontaminace pitné vody, koupání ve volné přírodě nebo konzumace kontaminovaných potravin,« vyjmenovala lékařka rizikové aspekty. A jak se před hepatitidou chránit? »K prevenci patří mytí rukou před jídlem výhradně pitnou vodou, vodu raději převařovat a ovoce loupat,« uvedla Vavřinová.

Jaké jsou podle hygieničky základní zásady pro pobyt v přírodě? »Při kempování nebo táboření ve volné přírodě bychom měli nejprve vyhledat nezávadný zdroj pitné vody, který využijeme nejen pro osobní hygienu – především čištění zubů –, ale také k mytí nádobí,« uvedla. Chceme-li pít vodu z veřejných studní nebo pramenů, tak jen z těch, u nichž je výrazné označení, že jde o vodu pitnou dle příslušné normy.

Očkování neradno podceňovat

Je dobré se vždy vybavit repelentem, volně prodejné jsou také přípravky, jež zmírňují následky hmyzího bodnutí. Opatrní by měli být alergici. Nezapomínejme ani na riziko uštknutí zmijí na prosluněných stráních. V takovém případě je nezbytné urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Nepodceňujme ani přisátí klíštěte, které může způsobit klíšťovou encefalitidu nebo Lymeskou boreliózu. Proti klíšťové encefalitidě je možnost se účinně chránit očkováním. V každém případě je vhodné chránit očkováním nejen děti, ale také dospělé.

Večer je vhodné pečlivě prohlédnout celé tělo. Klíšťata se totiž přisávají na málo přístupná místa, mohou se zachytit i ve vlasech. Je zapotřebí klíště odstranit co nejdříve. A jak na to? Podle Vavřinové pokapeme klíště dezinfekcí, kývavým pohybem uvolníme a ranku si důkladně vydezinfikujeme.

Na cestách hrozí i průjmy

I když se budeme držet všech zásad, mohou nám dovolenou znepříjemnit střevní potíže. Průjem je totiž nejčastějším zdravotním problémem, který se může na cestách vyskytnout. »Měníme svoje obvyklé stravovací návyky, více se stravujeme formou ‚fast food‘ nebo konzumujeme jídla konzervovaná, často nedostatečně tepelně upravená nebo grilovaná, pečená na otevřeném ohništi,« vysvětluje hygienička.

Pokud se průjem projeví, většinou stačí dieta a dostatečný přísun tekutin. Tekutiny je nejvhodnější podávat častěji v menších dávkách, vhodné jsou především minerálky, které doplní průjmem ztracené důležité minerály. Na tyto formy průjmu můžeme použít léky jako Smecta či Endiaron. Pokud obtíže přetrvávají, je nutné vyhledat lékaře. V každém případě myslíme na to, že průjmy jsou zdravotním rizikem především pro malé děti a starší lidi, kteří vlivem dehydratace organismu mohou být i vážně ohroženi na životě.

Strašáci jménem úpal a úžeh

V horkých dnech se občas nevyhneme ani úpalu a úžehu. Úpal nemusí být na rozdíl od úžehu důsledkem působení slunce, postačuje horké počasí s vysokou vlhkostí vzduchu. Projevem úpalu je slabost, nejistá chůze, zástava pocení, dochází i k mdlobě. Člověk může mít pocit zmatenosti či úzkosti. Jako první pomoc je nutné přemístění postiženého na chladné místo, uvolnění oděvu, poloha vleže se zdviženými dolními končetinami. Pokožku otíráme chladnou vodou. Je-li při vědomí, tak dostatečný přísun studených tekutin. Ve vážnějších případech je nutné přivolat lékaře. Prevencí je nošení vzdušného oděvu, sprchování nebo omývání chladnou vodou a dostatečný příjem tekutin.

Naproti tomu úžeh vzniká při pobytu na přímém slunci, zejména s nekrytou hlavou. Vlivem slunečního záření pokožka zrudne, mohou se vytvořit až puchýře (tzv. spálení), postižený trpí bolestí hlavy, celkovou nevolností, zvrací, má mžitky před očima. První pomoc i prevence je stejná jako při úpalu.

Obecně lze doporučit nevystavovat se polednímu slunci mezi 11. až 14. hodinou. Při pobytu na slunci je nutné používat opalovací krémy, mléka nebo oleje s ochranným faktorem. Čím je pokožka citlivější, tím vyšší faktor by se měl používat.

Jaké léky vzít s sebou?

Obsah cestovní lékárničky by se měl řídit délkou pobytu, počtem osob a očekávanými zdravotními riziky během pobytu. Lékárničku je nutné uchovávat mimo dosah dětí! Při cestování s dětmi je dobré zařadit léky na snížení teploty a proti bolesti (Paralen či Ibalgin) a teploměr, léky na bolest v krku (Strepsils, Bioparox), proti kašli (Stoptusin, ACC long) a proti rýmě (Nasivin, Otrivin). Dále jsou doporučené preparáty proti průjmu (např. Endiaron, Smecta) a při poštípání hmyzem (Fenistil gel).

Neměl by chybět ani materiál pro ošetření drobných úrazů - polštářková náplast, sterilní čtverce a obvazy, elastické obinadlo, dezinfekce (např. Septonex) a prostředek na pohmoždění (Voltaren mast, Lioton gel apod.). Při spálení kůže po opalování je vhodné použití Panthenol ve spreji. Nezapomeňte ani na ostatní léky, jež pravidelně užíváte. Dodržováním všech těchto zásad rizikům letních nepříjemností zcela nezabráníte, ale jejich rizika aspoň minimalizujete. Nenechte si proto dovolenou ničím a nikým zkazit!


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.