Součástí bude také tvůrčí dílna o filmové výchově

Letní filmová škola navazuje na hodnotné tradice

Tento týden bude zahájen 37. ročník Letní filmové školy (LFŠ). Událost však nemá být jen vyvrcholením činnosti pořádající Asociace českých filmových klubů, ale měla by navazovat na dlouhodobou tendenci ve snaze profilovat největší nesoutěžní festival v České republice jako významnou kulturní akci s celostátním dosahem.

Po několikaletých kontraproduktivních, až nechutných osobních sporech se situace po příchodu nových tváří do pořadatelského týmu zřejmě konsoliduje ve prospěch akce samotné. Letošní ročník by tak měl navazovat na dřívější úspěšnou činnost, pod níž se jako dlouholetý úspěšný šéf přehlídky podepisoval před několika roky vyloučený Jiří Králík.

Filmový program letošního ročníku LFŠ nabízí desítky celovečerních, středometrážních i krátkometrážních snímků, mapujících historii i současné tendence domácí i světové kinematografie. Oproti karlovarskému Mezinárodnímu filmovému festivalu uherskohradišťská přehlídka považuje za nedílnou součást své nabídky nejen pestrý odborný program, představující unikátní příležitost seznámit se s historickým i dobovým kontextem uváděných filmových děl, ale společně s různými semináři také možnost neformálních setkání s předními českými i světovými filmovými tvůrci. Bohatý doprovodný program pomáhá dotvářet profil LFŠ jako významné kulturní události obohacující mapu filmových festivalů, ale také regionálních kulturních událostí nejen v samotném Uherském Hradišti, ale také ve Zlínském kraji.

 

+* O neformální výchově filmem

Program letošního 37. ročníku LFŠ je podobně jako v minulých letech rozdělen do šesti hlavních sekcí – jsou jimi tematické bloky AČFK uvádí, Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont a Zvláštní uvedení. Nabídnou uvedení řady děl v české i světové premiéře. Výrazný prostor je letos věnován také vzdělávacímu rozměru LFŠ, která z ní činí výjimečnou akci podporující možnosti neformální výchovy filmem, a to nejen v průběhu deseti festivalových dnů, ale také jako základ filmové výchovy na školách a ve filmových klubech.

Pozvání na LFŠ opět přijala řada zahraničních i domácích osobností, které doplňují zástupci odborné veřejnosti, institucí a médií. »Program Letní filmové školy si i sedmatřicet let od svého vzniku udržuje široké spektrum diváků bez ohledu na jeho náročnost,« poznamenává umělecký ředitel LFŠ Pavel Bednařík. »To je důkazem, že i při dodržení odborných kritérií neztrácejí diváci všech věkových skupin a zájmů potřebu věnovat se filmu intenzivně, do hloubky, důsledně. Doufáme, že i letos se například díky přednáškám profesora Dudley Andrewa či mistrovských dílen tak výrazných osobností, jako jsou například filmoví tvůrci Kaurismäki, Kusturica, Ujica či Weerasethakul, anebo díky veřejným diskusím k fenoménu terorismu budou moci diváci dozvědět víc o fenoménu pohyblivých obrazů a jejich otisku v našich životech.«

Součástí programu LFŠ i letos bude bohatý doprovodný program. Během celého průběhu LFŠ bude probíhat paralelně na řadě míst Uherského Hradiště. Tradičně tak oživí prostory slováckého města i mimo samotné centrum dění. Vrcholem programu má být letos koncert jihoevropského filmaře Emira Kusturici a jeho doprovodné skupiny No Smoking Orchestra. Uskuteční se tuto neděli (24. 7.). Divadelní program bude soustředěn ve stanu DNO/Potrvá, kde diváci mimo jiné mohou navštívit představení divadel DNO, Buchty a loutky nebo LÁHOR/soundsystému.

Ve dnech 28.-29. července se jako součást odborného programu LFŠ uskuteční mezinárodní konference Restaurování a kurátorství filmů v digitální éře. Upozorní na zásadní proměny přístupu k archivním filmům a materiálům v době digitální reprodukce a archivace. Zástupci Národního filmového archivu, Slovenského filmového ústavu a dalších našich i zahraničních společností tu představí restaurátorské a kurátorské přístupy, které využívají při zpracování a zpřístupňování klasických děl dějin světové i domácí kinematografie. Konference by měla také sloužit jako odborné doplnění aktuálních tendencí v českém prostoru, mimo jiné v souvislosti s aktuálním počinem karlovarského MFF a Národního filmového archivu, kde 2. července premiérově uvedli restaurovanou verzi »nejlepšího českého filmu všech dob«, Vláčilovy Markéty Lazarové podle předlohy nacisty popraveného spisovatele, národního umělce Vladislava Vančury. Tento zvěčnělý snímek bude pochopitelně společně s dalšími filmy doplňovat program letošní LFŠ.

 

+/ Hvězda v novém

Uherskohradišťské kino Hvězda, jež už svými možnostmi dosluhovalo, v minulých dnech zahájilo po téměř rok trvající rekonstrukci zkušební provoz s novými možnostmi a také v nové kvalitě. Po zlepšení komfortu návštěvníků byl počet míst k sezení snížen na 348 sedadel, tři místa jsou vyhrazena pro vozíčkáře. Kromě pohodlnějšího sezení zcela nově zpracované akustické obložení přináší kvalitnější zážitek z prostorového i běžného zvuku. Sál je nyní vybaven digitálním zvukovým systémem Dolby Digital Surround EX, který sice byl do kina Hvězda nainstalován již v roce 2007, avšak teprve nyní si ho budou moci diváci »vychutnat« naplno. Kino je vybaveno digitální projektorem Christie CP2000-ZX se systémem zobrazení Triple Flash pro zřetelnější podání stereoskopického obrazu. Zásadních změn doznal také vestibul kina s modernějším zařízením. Díky novým výstavním panelům tam budou také lepší výstavní možnosti.

 

+* Hosté

Zatímco karlovarský MFF zve své prestižní hosty častěji spíše z reprezentativních či mediálních důvodů, na LFŠ tradičně přijíždějí filmaři především proto, aby se aktivně podíleli na neformálních setkáních s diváky. Letos tu jsou očekáváni kromě dalších také finský režisér Aki Kaurismäki (Juha, Le Havre, Muž bez minulosti), srbský režisér Emir Kusturica, (Černá kočka, bílý kocour, Underground), rumunský režisér Andrei Ujica (Videogramy jedné revoluce, Vlastní životopis Nicolae Ceausesca), thajský režisér Apichatpong Weerasethakul (Strýček Búnmí, Tropická nemoc), rumunská režisérka Ruxandra Zenide (Cesta za horizont, Ryna), z našich například národní umělec Otakar Vávra, jehož pobyt na LFŠ je plánován ve dnech 23.-25. července.

V úterý 26. července bude za účasti delegace tvůrců uveden také nový slovensko-český koprodukční film Cigán režiséra Martina Šulíka. Tento příběh čtrnáctiletého romského chlapce Adama, který se po smrti otce snaží najít cestu životem, má typické znaky příběhů desítek dospívajících Romů z chudých osad východního Slovenska, byl ve středu zájmu na karlovarském MFF, kde také získal tři ocenění. Hamletovské motivy v novém snímku významného slovenského režiséra Šulíka odkazují k jeho symbolickým dílům (Všetko čo mám rád, Záhrada), společenský, civilní akcent zase připomíná jeho předchozí sociálně-kritický snímek

Sluneční stát. Uvedení snímku bude vrcholem Slovenského dne letošního ročníku LFŠ. Podobných zajímavostí ovšem pořadatelský tým připravuje celou řadu.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.