Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Budou se ulicemi potulovat smečky psů?

PRAHA - Majitel ztraceného psa nebo kočky bude mít na jeho nalezení místo nynějších šesti pouze dva měsíce.

Dobu, po kterou se musí obce o nalezená zvířata starat, zkracuje nový občanský zákoník, který je nyní ve sněmovně. KSČM návrh odmítá jako celek.

»Podle stávajícího občanského zákoníku mají obce povinnost postarat se o nalezené věci po dobu šesti měsíců. Tedy i o zvířata, nalezená v katastru obce. Musí proto zřizovat útulky, nebo je umisťovat do soukromých útulků, zřízených zájmovými institucemi,« uvedla ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Marlene Hodek, která na navrhovanou změnu upozornila novináře. »Svěří-li obec zvíře neodvolatelně osobě, která provozuje útulek pro zvířata, může tato osoba se zvířetem volně nakládat, pokud se o ně nikdo nepřihlásí do dvou měsíců ode dne, kdy jí bylo zvíře svěřeno,« stojí v návrhu nového občanského zákoníku. Během této lhůty může majitel získat zvíře z útulku zpět, poté o své vlastnické právo přijde. Podle legislativní poradkyně Nadace pro ochranu zvířat Jany Prchalové hrozí, že změna bude mít za následek »hromadné usmrcování zdravých, pěkných a často i cenných zvířat, aniž by byl čas najít pro ně případné nové pány, popřípadě dojde k tomu, že se ulicemi budou pohybovat smečky potulných psů«.

To potvrzuje i členka sněmovního ústavně právního výboru Marie Nedvědová (KSČM). »S navrhovaným zkrácením lhůty nesouhlasím, protože pro majitele zaběhnutého zvířete to mnohdy může být skutečně krátká doba na to, aby svého zatoulaného psa nebo kočku nalezl,« uvedla pro Haló noviny. »Takovéto pokusy je třeba vyvrátit, protože obvykle se z takovýchto věcí vyvinou obludné události. Není možné, aby byl návrh v předložené podobě realizován,« uvedla pro náš list zpěvačka Marta Kubišová, čestná členka Nadace na ochranu zvířat.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 15 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama