Tip na výlet

Vodní mlýn ve Slupi

Vodní mlýn ve Slupi je národní kulturní památkou a nachází se asi 15 kilometrů jihovýchodně od Znojma. Objekt je pozoruhodnou renesanční stavbou velkomlýna se čtyřmi funkčními vodními koly a mlýnským náhonem (na snímku). Svým rozsahem a architektonickým ztvárněním je opravdu ojedinělou a zajímavou technickou památkou.

Vzhledem k rekonstrukčním pracem v interiéru a tvorbě nové expozice byla pochůzková trasa upravena. Těžiště prohlídky spočívá ve vlastních prostorách mlýna, kde si návštěvník může prohlédnout v ukázkovém provozu čtyři kompletní výrobní celky - staročeské mlýnské složení, kašník, amerikánské a válcové mlýnské složení. Na nich lze sledovat celý proces mletí obilí.

Každoročně v měsíci září se před památkou za spolupořadatelské účasti Technického muzea Brno koná setkání tradičního lidového řemesla a folklorních souborů pod názvem »Slavnosti chleba«. Letos se tato akce uskuteční v sobotu 6. září. V červnu 2009 byla v národní kulturní památce vodního mlýna otevřena nová stálá expozice Vývoj mlynářství. Tato expozice se umístila na 1. místě ocenění Gloria musealis v kategorii Muzejní počin roku 2009.

V červnu 2012 proběhla výměna hřídele na jednom z mlýnských kol. Vodní mlýn ve Slupi lze navštívit v období od dubna do října denně kromě pondělí. Otevřeno je od 9 do 17 hodin s tím, že prohlídky začínají vždy v celou hodinu (od 12 do 13 hodin je polední pauza, poslední prohlídka začíná v 16 hodin). Další informace na www.slup.cz nebo www.technicalmuseum.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 5 hlasů.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.