Očkováním proti rakovině

Každých 20 hodin umírá jedna česká žena na rakovinu děložního čípku

Vědci a lékaři prokázali přímou souvislost mezi virovou nákazou lidským papilomavirem (HPV) a rozvojem rakoviny děložního čípku. Známe-li příčinu nemoci, můžeme jí předcházet očkováním. Účinnost vakcíny je 95 až 98procentní a vhodný věk pro očkování je 9 až 45 let.

Rakovina děložního čípku je po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocnění, na které umírají ženy po celém světě. Ve světě ročně onemocní tímto typem rakoviny 493 tisíc žen, z toho 270 tisíc zemře. Každé dvě minuty tedy zemře na rakovinu děložního čípku jedna žena. V České republice je každoročně diagnostikováno asi 1000 nových případů a přibližně 400 žen na toto onemocnění ročně umírá, uvedla před novináři doktorka Miriam Schejbalová z očkovacího centra. Upozornila také, že ačkoli se o rizicích hovoří především v souvislosti se ženami, HPV infekce napadá různá místa také na mužském těle.

HPV může způsobit různá rakovinná onemocnění: rakovinu pochvy, zevních rodidel, penisu, konečníku, nebo »jen« genitální bradavice, které jsou však vysoce infekční a recidivují (týkají se mužů i žen). HPV je snadno přenosný, nejčastěji cestou pohlavního styku. »Proto jsou rizikovými skupinami všechny sexuálně aktivní ženy a též muži,« zdůraznila Schejbalová. »Ostatně, 80 % žen ve věku do 40 let se s HPV infekcí setká,« doplnila s tím, že kondom před přenosem infekce chrání jen částečně.

Jaké jsou typy

Podle doktorky Schejbalové existuje na 200 typů papilomavirů, 40 postihuje oblast pohlavního ústrojí, 15 je onkogenních. HPV je přítomen v 99,7 % vzorků rakoviny děložního čípku - tento typ rakoviny je prvním, kde byla prokazatelně určena příčina. »Známe-li příčinu, umíme nemoci předcházet,« vysvětlila lékařka. A prevencí je očkování a také pravidelné lékařské prohlídky. »Očkovací látky chrání před nejzákeřnějšími typy nádorových virů, které způsobují nádory s nejhorší prognózou,« vysvětlila.

Jednou za rok k ženskému lékaři

Protože přednádorový stav v případě rakoviny děložního čípku trvá i 20 let, případný náběh nemoci lze zachytit. Většina infekcí HPV odezní (až 80 %), ale zbylých 20 % je nebezpečných, které se mohou »zvrtnout«. Proto jsou nezbytné prohlídky u ženského lékaře, a to v četnosti jedenkrát ročně. Tím je nemoc zachytitelná a léčitelná! Kofaktory (napomáhajícími faktory) vzniku rakoviny děložního čípku je brzké zahájení pohlavního života, kouření, více než tři porody a střídaní sexuálních partnerů.

Očkování

Ochranou před nemocí je očkování, které je ideální aplikovat mladým dívkám, a také chlapcům, ještě před zahájením jejich sexuálního života. Mnohé pojišťovny motivují své klientky tím, že na očkování připlácejí. Podle informací z Očkovacího centra Avenier to mají do konce roku 2011 ve svém programu VZP, OZP, Vojenská zdravotní pojišťovna, Metal Aliance, Revírní bratrská pojišťovna, Zdravotní pojišťovna MV ČR a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Podrobnosti o příspěvku nutno čerpat přímo u pojišťoven.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 8 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


manof.nospam
2011-08-22 23:46
Očkování proti HPV je navíc čistá komerce. Doposud nebylo vůbec
prokázáno, že opravdu chrání před rakovinou děložního čípku.
Možná se nakonec ukáže, že vůbec ne, možná se dokonce výskyt
tohoto druhu rakoviny zvýší. Více v článcích v tomhle
přehledu: http://www.slobodavockovani.sk/clanky/aktualne-temy/#HPV
vasutovamil
2011-08-22 17:19
To je divné, že i Haló Noviny už se snižují k něčemu co na první i
druhé přečtení vypadá jako PR článek. Možná proto se v článku
nikde nepsalo, že hlavními rizikovými faktory rakoviny cervixu jsou
: - příliš brzký začátek pohlavního života ( zejména před 17
rokem věku ) - střídání sexuálních partnerů - kouření -
hormonální antikoncepce - plus další vlivy jako dědičné
dispozice, nezdravé životní prostředí, stres, atd.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.