Reklama

Zdravotní výbor bez opozice

Marková: KSČM podpoří návrhy, které aspoň trochu vylepšují hrůzu připravenou koalicí

PRAHA – Sněmovní výbor pro zdravotnictví včera podle očekávání podpořil celý balík předloh tvořících druhou fázi tzv. reformy zdravotnictví. Koaličním poslancům nic nestálo v cestě vše si odhlasovat. Opozice se na protest proti způsobu projednávání norem jednání výboru nezúčastnila.

»Ty návrhy jsou pro nás nepřijatelné z hlediska věcného. Množství pozměňovacích návrhů, které předkládá samotné ministerstvo zdravotnictví, které normy vytvořilo, svědčí o tom, že návrhy jsou i legislativně nekvalitně zpracované. S tím, aby se takové paskvily posouvaly dál, nemůžeme souhlasit, způsob jejich projednávání považujeme za skandální,« vysvětlila našemu listu důvody nepřítomnosti komunistických zákonodárců na jednání výboru jeho místopředsedkyně Soňa Marková (KSČM). Jediný přítomný zástupce opozice Alfréd Michalík (ČSSD) označil na úvod jednání výboru projednávání norem za »projev arogance« a zasedání vzápětí opustil. Koalice si tak nerušeně navrhovala a odhlasovala všechny změny, které uznala za vhodné.

K »pozměňovákům« individuální přístup

Marková potvrdila, že při projednávání norem na schůzi sněmovny zvolí komunističtí zákonodárci ke každému pozměňovacímu návrhu individuální přístup. S jejich podporou určitě může počítat návrh, aby dívkám ve věku 13-14 let hradily očkování proti rakovině děložního čípku zdravotní pojišťovny, či návrh na vypuštění zákazu poskytovat informace o platech a odměnách úředníků, který byl propašován do tzv. změnového zákona. »Návrhy, které by mohly aspoň trošku vylepšit tu hrůzu, kterou koalice připravila, samozřejmě podpoříme,« slíbila Marková.

S podporou KSČM ale nemůže počítat návrh, aby novorozenci dostali zdarma pouze tzv. hexavakcínu proti šesti dětským nemocem a za další vakcíny už museli jejich rodiče platit. Nesouhlasí ani se zrušením hrazení přeočkování proti tuberkulóze z veřejného zdravotního pojištění a s řadou dalších návrhů, na jejichž prostudování měli poslanci jen jeden den. »V mnoha případech jde o zásadní návrhy a už nyní se ukazuje, že v nich může být cokoli ukryto. Jsou tam např. návrhy, které mají utajit dohody mezi zdravotními pojišťovnami a výrobci inovativních léků, což znamená, že v podstatě nebudeme vědět, jak se zachází s veřejnými financemi. Určitě je tam i řada dalších věcí, které se nám za tak krátký čas ani nemohlo podařit odhalit,« uvedla Marková.

Koalice včera odhlasovala mj. to, aby se v případě asistované reprodukce ženám platily čtyři pokusy místo tří, ale pouze tehdy, pokud se použije jedno, nikoli dvě embrya. Navrhuje také, aby u léčby lidí s psychickými potížemi byla dávána přednost domácímu nebo komunitnímu prostředí. O sociálním programu pro záchranáře se bude jednat až při druhém čtení ve sněmovně. Ustanovení je prý nutné upravit tak, aby nemohlo být vnímáno jako takzvaný přílepek.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 21 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.