Zlobivý prezident nechce do penze

Prezident mezinárodně neuznané Podněsterské moldavské republiky Igor Smirnov v půlce září oznámil, že bude kandidovat na funkci v dalším volebním období.

Pokud by byl v prosinci zvolen, zahájil by již páté funkční období. Ruský list Kommersant popsal, jak Smirnovovo »oznámení« vypadalo. Vydal se do vesnice Teja na oslavu výročí jejího vzniku. V kulturním domě padaly slavnostní věty, až si vzal slovo mechanizátor Vasilij Simonov. Prohlásil, že Smirnov musí řídit republiku i nadále. Ten se krátce »zamyslel«, pak prohlásil, že podobný názor slyší často a že na »přání lidu« bude kandidovat.

Asi tím pořádně rozčílil Moskvu, v posledním roce nejméně potřetí. Smirnov je prezidentem od roku 1991. Republika s 550 000 obyvateli od té doby ekonomicky závisí na Moskvě, která odebírá její zemědělskou produkci i výrobky velkého závodu Elektromaš. Současně však se Smirnov za celá léta ani nepokusil nějak se dohodnout s Moldavskem, od něhož se Podněstří odtrhlo. Moskvě je rozdělené Moldavsko stále nepříjemnější, chtělo by pro začátek vidět v čele samozvané republiky někoho schopnějšího dohody.

Moskva nejprve tahala za nitky v zákulisí. Loni schválil podněsterský parlament dodatek k ústavě, podle něhož se pobyt v prezidentské funkci omezuje na maximálně dvě volební období. Smirnov jen mávl rukou, dvě volební období se prý mohou začít počítat až od prosincových voleb, rozhodnutí není retroaktivní.

Kamínek v botě

Letos v červenci ztroskotala na Smirnovově odporu zatím poslední jednání Kišiněva a Tiraspolu, kterých se zúčastnily i Rusko a Ukrajina. Ruská vládnoucí strana Jednotné Rusko se vzápětí nechala slyšet, že Smirnov dospěl do věku (69 let), kdy by měl odejít do důchodu. Do médií také prosákl »tajný« ruský návrh, že pokud do penze odejde, Rusko zajistí jemu a jeho početné rodině »bezpečnost« nejen pokud jde o osobní ochranu, ale také o ochranu obchodních zájmů spojených převážně s Elektromašem. Smirnov se nepoddal, Moskva musela přejít na masivní podporu jiného kandidáta. Vybrala si předsedu parlamentu Anatolije Kaminského. Neuplyne týden, aby do Tiraspolu nepřijela nějaká ruská delegace, tvořená většinou vyslanci prokremelských politických stran, a nevychvalovala Kaminského jako »správného člověka«. Současně se Rusové neopomínají zmínit o »nekompetentnosti« Smirnova, Ten se stal nepříjemným »kamínkem« v ruské botě. Udržovat samozvanou republiku při životě stojí nemalé peníze včetně financování ruského kontingentu. Sjednotit zemi například na federálním principu by se nyní Moskvě hodilo mnohem víc, napsal Kommersant.

Po tlaku slib

Nátlak možná přinesl ovoce, zlobivý Smirnov minulý čtvrtek souhlasil s obnovením rozhovorů ve formátu 5+2 (Moldavsko, Podněstří, Rusko, Ukrajina, OBSE a dva pozorovatelé EU a USA), obnoví se po pětileté přestávce. Možná – předvolební sliby se dávají snadno.

Navíc má svých starostí dost a dost i Moldavsko. Dva roky bez prezidenta nedávno vyvrcholily pokusem o snížení kvóra pro prezidentskou volbu. Měl se o to postarat soud, jenže snížení odmítl. Podle ústavy budou v Moldavsku nové volby. Mocenský pat pravděpodobně nevyřeší, ale zaberou čas a energii, které se asi nebude dostávat na jiné problémy. A Smirnov to ví.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 12 hlasů.

(jo)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.