Lidé nejsou zboží, znělo v sobotu Prahou

PRAHA – Víkendový celosvětový protest proti finančním a jim nakloněným politickým elitám proběhl i v Praze, kde občanská iniciativa Skutečná demokracie teď (SDT) v sobotu upořádala demonstraci, pochod, veřejný sněm a koncert, který spolu s diskusemi pokračoval i v neděli.

Akce začala na náměstí Republiky u nonstop petičního stánku občanské iniciativy ProAlt, která na stejném místě spolu s odbory a dalšími mimovládními subjekty pořádá demonstraci příští sobotu. Organizátoři připomněli vznik hnutí na jaře ve Španělsku a jeho prohlášení a aktuálnost tohoto dokumentu pro ČR, kde občané jsou též objektem odírání ze strany ekonomických a politických elit zvyšováním daní a pojistného, rozpočtovými škrty, hypotékami a omezováním demokratických práv. Odmítli další rozevírání sociálních, zejména majetkových nůžek.

Kromě demonstrujících jinde v Evropě a ve světě pozdravili demonstranty v USA okupující Wall Street, přičemž přečetli i jejich prohlášení, kde se mj. praví, že »není možná skutečná demokracie, jestliže je politika předurčena ekonomickou mocí«. Varovali před občanskou pasivitou a vyzdvihli hodnoty jako rovnost, solidaritu, spolupráci, ekologickou udržitelnost rozvoje, vzdělanost, práva zaměstnanců a spotřebitelů. »Nutná je etická revoluce, jsme lidé ne výrobky,« podtrhl Luboš Rypka. Řečníci se nespokojovali s kritikou současné vlády, s jejím nahrazením opozicí, ale požadovali systémové změny.

Během následujícího pochodu, na který se vydalo asi 350 lidí, pronesli kratší projevy před budovou pražské burzy, před Úřadem vlády a na Hradčanském náměstí, kde po veřejném sněmu začal koncert.

Trasa pochodu upravovaná během něho zavedla účastníky na severní křižovatku u Pražského hradu, kde ale policie s těžkooděnci nechtěla dovolit zkrácení trasy přes Hrad. Po volání »Ulice je naše« a krátkém vyjednávání, jehož se zúčastnila i poslankyně KSČM Marta Semelová, bylo dohodnuto »přerušení demonstrace« a se svinutými transparenty se mohlo projít přes hradní nádvoří, za což se demonstranti policii odvděčili skandováním »Děkujeme«.

(kru)

 

 

 


 

FOTO – Karel RŮŽIČKA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 84 hlasů.

(kru)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Ka94
2011-10-17 23:12
Přímá demokracie dle současné "vlády" - tohle stojí za
přečtení: http://www.blisty.cz/art/60628.html
vlastaburian1984
2011-10-17 17:43
pro haek68: Autorka clanku Tereza Kakosova tvrdi, ze zijeme v socialismu?
Budit ji odpusteno, nebot nevi, o cem mluvi. Nezazila socialismus. Navic
tvrdi, ze chudoba jednech neni zpusobena bohatstvim druhych. Ale je,
protoze to bohatstvi je v drtive vetsine ziskano okradanim druhych.
haek68
2011-10-17 11:38
Raději si přečtěte
tohle: http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-zijeme-v-socialismu-demonstr
ujeme-proti-kapitalismu-p4a-/p_spolecnost.asp?c=A111016_102314_p_spolecnost
_wag
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.