Stínová vláda rozebrala návrh státního rozpočtu

Včerejší jednání stínové vlády KSČM bylo věnováno státnímu rozpočtu na rok 2012. Základní přístupy k vládnímu návrhu shrnul Vojtěch Filip. KSČM již zdůraznila, že rozpočet nepodpoří, není prorůstový a je postaven jen na škrtech, zejména sociálních.

Filip připomněl, že návrh rozpočtu je navíc i podle ministra financí tvořen z nepřesných odhadů a počítá se s jeho dalšími úpravami v příštím roce. Při jednání o rozpočtu je nutné přihlížet i k nastavení podmínek pro drobné a střední podnikatele, kteří tvoří většinu pracovních míst a jsou zároveň více závislí na domácím trhu.

Velmi negativní je, že vláda podle zveřejněných údajů předpokládá vyšší procentuální valorizaci u životního a existenčního minima než u minimální mzdy, čímž posiluje rozevírání nůžek mezi těmito kategoriemi a snižuje motivaci k práci.

KSČM rovněž podporuje úsporné kroky ve výdajové stránce, ale z jiného pohledu než vláda. Např. na úspory na mzdách státních zaměstnanců je nutné nahlížet z dvojího pohledu – z pohledu možného zvýšení nezaměstnanosti, ale také z pohledu prověrky efektivnosti státní správy, odstranění zbytečných duplicit apod. Další důležitou otázkou je i efektivní nastavení vyšší daně právnických osob.

Ve druhé části jednání se členové stínové vlády věnovali jednotlivým resortům. Posuzovali, které výdaje mají vyšší návratnost a jaké konkrétní návrhy na úpravy rozpočtu by měli poslanci předložit (v případě navýšení prostředků členové stínové vlády doporučovali, odkud tyto prostředky vzít).

Padly i návrhy na vrácení rozpočtu. V diskusi výrazně zaznělo, že změny provedené v důsledku reformy státní správy vedly k velkému a neefektivnímu zvýšení nákladů. Nastoleny byly zejména otázky oprávněnosti nákladů (zvláště na některé služby).

Diskutována byla i problematika výběru daní právnických osob, možných limitů pro využití domácí produkce zahraničními řetězci a celá řada dalších konkrétních návrhů.

Věra ŽEŽULKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 33 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.