Reklama
Rozhovor Haló novin s Petro Symonenkem, prvním tajemníkem ÚV KS Ukrajiny, předsedou poslaneckého klubu KPU

Válka na Ukrajině? Zakázka Američanů!

Rozhovor s lídrem KS Ukrajiny (KPU) Petro Symonenkem probíhal minulý týden, tedy ještě před nedělními prezidentskými volbami na Ukrajině. Přesto má nesmírně cennou vypovídací hodnotu i nyní, po triumfu čokoládového miliardáře Petra Porošenka.

Co říkáte úternímu tzv. memorandu kyjevské vlády, které by mělo směřovat k určitému smíru mezi znesvářenými stranami na Ukrajině a které dokonce ocenila i Moskva?

O ničem takovém, co by mělo vést ke smíru, nevím. Především je třeba si uvědomit, že na Ukrajině probíhá reálná válka! Ukrajina zároveň ztrácí svou teritoriální celistvost. Ať už jde o Krym, Doněckou či Luhanskou oblast. A stejně tak Rumunsko a Maďarsko se začaly zajímat o »svá« teritoria na Ukrajině, podporují je v požadavcích hlubší autonomie, což v důsledku také přispívá k narušování ústavy Ukrajiny. My klademe důraz na teritoriální celistvost Ukrajiny. Vždyť jsme to byli my komunisté, kdo vytvořil tuto Ukrajinu!

To už je teď ale spíš iluze, ne?

(Pokrčení ramen). A do toho sílí den ode dne oficiální protiruská hysterická kampaň. Jsme proto přesvědčeni, že vše, co se děje na Ukrajině, se tak děje na zakázku Američanů, proto, aby se podařilo vtáhnout Rusko do 3. světové války - pokud by vstoupilo na území Ukrajiny...

Ty tzv. kulaté stoly, které vláda začala krátce před prezidentskými volbami realizovat, považujeme za komedii, která má část veřejnosti přesvědčit, že Kyjev hodlá jakoby řešit ty otázky, které přivedly k protestům (dnes už i se zbraněmi) občany v Luhanské a Doněcké oblasti. Kulaté stoly probíhaly v Kyjevě, Charkově, Nikolajevě, jen Doněcku se vyhýbaly. Tak o čem to svědčí?! Vláda se distancovala od ideje federálního uspořádání Ukrajiny. Tj. řešení, které nabízelo možnost zachránit celistvost země, ctít tradice jednotlivých regionů atp. O nic jiného se nehraje. Proto jakási memoranda nemají žádnou reálnou hodnotu. O dobré vůli řešit konflikt mluví už dva měsíce. V reálu ale dva měsíce nic nedělají, nejsou ani schopni odpovědět na otázku Co si představují pod pojmem decentralizace země?!

My komunisté naopak jasně zdůrazňujeme, že je třeba okamžitě ukončit válku, vrátit všechny vojenské jednotky, milice, bezpečnostní složky, národní gardy atd. na své původní základny a začít skutečně jednat, jasně si stanovit tři základní otázky, které je třeba řešit. Problém statusu ruského jazyka, problém regionálních referend a do třetice problém federalizace Ukrajiny. Naše pozice je taková, že veškeré vážné problémy by se měly řešit referendem. A budeme ho vždy respektovat i za předpokladu výsledku, se kterým nebudeme souhlasit.

Už v září minulého roku jsem evropské představitele upozorňoval, že v případě, že nepodpoří názor komunistů na potřebu referenda v otázce integrace, tzn. buď s Evropou, nebo formou celní unie, na Ukrajině to skončí krveprolitím. A vidíte...

Původně jste se měl v prezidentských volbách o přízeň voličů ucházet i vy. Nakonec jste z voleb odstoupil. Bylo to kvůli pokusu o atentát na vaši osobu?

Přijali jsme rozhodnutí zúčastnit se voleb. Naším cílem bylo totiž představit Ukrajině naši alternativu. Když padlo toto rozhodnutí, ještě nebyla válka na Ukrajině. Ještě neprobíhala ta totální válka s lidmi, kteří mají jiné názory. Nebyla uskutečňována totální cenzura ve sdělovacích prostředcích. Průběh voleb ukázal, že prakticky není možné, aby KPU vystoupila v médiích. Informace o nás jsou zablokované. Navíc fašisti nám prakticky neumožnili setkat se s vlastními voliči.

Když jsme udělali analýzu celého průběhu volební kampaně, vzali jsme v potaz to, že v zemi probíhá válka, Ukrajina začala ztrácet části svého území a jedná se i to, že východ země se voleb nezúčastní. Události v Oděse (2. května - pozn. autora) navíc byly příčinou toho, že u mnoha lidí došlo ke změně názoru. Postřílení lidí a milice v Mariupolu na Den vítězství, to bylo už přespříliš. Ještě k tomu všemu probíhá nátlak na členy jednotlivých okrsků, oligarchové a kandidáti na prezidenty začali organizovat své vlastní armády. Jedná se o bandity!

Čili, když jsme dali dohromady všechna východiska, bylo jasné, že tato volební kampaň nesjednotí Ukrajinu a nesjednotí národ Ukrajiny. Naopak ještě zvýší protiklady pro antagonismus na Ukrajině. Proto jsme se rozhodli odstoupit od kandidatury. My ujišťujeme ukrajinskou společnost, že boj za post prezidenta je pod kontrolou a v zájmu Spojených států... Proto jsme kandidaturu vystřídali požadavky zastavit válku, odložit volby a provést změny v ústavě.

A jak to tedy bylo s tím pokusem o atentát?

Jako kandidát na prezidenta jsem měl nárok na ochranku. Od samého začátku jsem to ale odmítal. A to mohlo hrát svou roli. Nicméně nešlo jen o tento jediný pokus... Např. z budovy komunistické strany unesli dva mladé muže, odvezli je do lesa a tam je mučili elektrickými paralyzéry. A nutili je, aby se zřekli komunistické strany. Rovněž obklíčili účastníky našeho mítinku, stáli v kruhu kolem našich lidí a házeli na ně kamení! To jsou přitom jen některá fakta. Proto se není čemu divit, že když skončila má ojedinělá televizní debata, rozhodli se o fyzický atak také vůči mně samotnému. Když jsme se pokoušeli opustit televizní studio jinými východy, tak je nejdříve blokovali a potom začali pronásledovat naše auto ulicemi města. Nakonec se jim podařilo čtyřmi vozy zablokovat náš vůz.

Někteří měli masky na obličejích a vyšli s baseballovými pálkami a začali rozbíjet automobil. Okamžitě se jim podařilo vyrazit zadní sklo automobilu a v momentě, kdy jsme měli možnost proklouznout mezi dvěma auty, hodili na náš vůz zápalnou láhev. Zde přítomná Viktorie (kolegyně, která Symonenka doprovázela i při našem rozhovoru v Praze - pozn. autora), která seděla vedle mě, stačila tu láhev vyhodit z auta a štěstí bylo v tom, že se nerozbila. Když mluvíme o atentátu, je potřeba mít na zřeteli, že nešlo o nějakou diskusi, ale o skutečný útok na život!

Vrátíme-li se k plebiscitům na Krymu, resp. na východě Ukrajiny, nabízí se otázka, zda skutečně může jít o podobný scénář, z čehož Moskvu už dopředu účelově obviňují západní masmédia...?

Protesty na poloostrově Krym začaly 22. února. Proti čemu vystoupili občané Ukrajiny, kteří žijí na Krymu? První den práce současného režimu v parlamentu Ukrajiny přinesl změnu v ústavě ve věci zákona o ratifikaci Evropské charty o ochraně jazyka, což znamenalo pro obyvatele zákaz ruského jazyka. V tu chvíli byla nit etnických problémů přetržena. Po převratu v Kyjevě útočné oddíly nacionalistů odjely na Krym. Přijely tam v maskách a s pálkami a silou se snažily donutit obyvatele Krymu, aby přestali prosazovat své požadavky, pokud jde o jejich jazyk. Přijely, aby donutily obyvatele Krymu k tomu, aby uznávali jako hrdiny Krymu Banderu či Šucheviče.

Je ale jasné, že na Krymu byl ještě jeden problém, o kterém se tolik nemluví. Na Krymu žije krymsko-tatarský národ. A stejně jako u kteréhokoli národa, i v jeho řadách jsou extremisté. Takže se ke všemu sjednotil nacionalismus krymských Tatarů a nacionalismus Ukrajinců. Hned 22. února jsem navrhl vytvořit skupinu poslanců parlamentu Ukrajiny, okamžitě odletět na Krym, setkat se s poslanci Krymu, s jejich vůdci a posoudit všechny otázky. Vzali jsme na zřetel návrh obyvatel Krymu, abychom se okamžitě vrátili do Kyjeva, a aby se všechny prosby a žádosti obyvatel Krymu staly součástí ústavy. Šlo o posílení autonomie Krymu na úroveň, kterou Krym měl v roce 1992, tedy v době, kdy žádné napětí ani válka nebyly.

To Kyjev okamžitě odmítnul. Následný logický krok Krymu způsobil, že od pokojných požadavků přešli obyvatelé Krymu k radikálním krokům a... legitimnímu parlamentu. Krym, který má svou ústavu, přijal rozhodnutí o uskutečnění referenda. A radikální chyba, ke které došlo, padá na vrub kyjevského režimu. Začal strašit, zahájil trestní stíhání, pokusil se zavřít vůdce, což jen přililo olej do ohně a postavilo otázku při prosazování referenda.

A na východě Ukrajiny to bylo stejné?

Politické hodnocení nás komunistů spočívá v tom, že odtržení Krymu od Ukrajiny je výsledkem nesprávné zločinné politiky současného politického režimu v Kyjevě. K té samé situaci došlo i na jihovýchodě Ukrajiny.

Je zde však ještě jedna věc, ke které přistupuje současný režim, aby odpoutal pozornost od všech problémů. Zločinci z Ukrajiny, nebo kriminální živly a organizovaný zločin, využívají současnou situaci k nárůstu trestných činů, jako jsou loupeže. Do rukou Ukrajinců se dostaly tisíce ukrajinských zbraní. A kyjevská vláda se nechystá tyto skupiny odzbrojit. Však také např. četníci, kteří bojovali na Majdanu, se už obrátili na kyjevskou vládu s tím, že za to, co se teď děje na Ukrajině, oni na Majdanu nebojovali.

První, kdo přišel na Majdan, byli představitelé západní Ukrajiny, kteří podporují integraci s Evropou. Proč přišli? Protože u každé rodiny na západě někteří její členové pracují v Evropské unii, mj. i v ČR. Nešlo jim tak o zájem Ukrajiny, ale o to, jak bude jejich vlastní zájmy řešit Ukrajina zde v Evropě.

Nyní se bouří východ, který vystupoval za celní unii s Ruskem a Běloruskem. Po podpisu asociační dohody přitom byly narušeny konkrétní smlouvy, které máme právě s Ruskem, Běloruskem a dalšími zeměmi SNS. Výsledkem toho jsou statisíce nezaměstnaných, protože závody, fabriky zastavily práci.

Referenda na východní Ukrajině je potřeba chápat jako akci proti kyjevské vládě. Snaha donutit kyjevskou vládu, aby brala zřetel na názory obyvatel východu. Což by měla, protože 30 % HDP vytváří sedm milionů lidí, kteří žijí na východě, 45 milionů obyvatel Ukrajiny, které vláda obviňuje ze separatismu...

Vycházel jsem z toho, že ale Doněcku a Luhansku Moskva stejně jako Krymu pomoci nemůže... Vy máte své lidi, kteří vám popisují pravdu o dění v Kramatorsku či Slavjansku?

V každém městě, stejně jako na Ukrajině, tak i na východě, máme své výbory, takže pochopitelně máme přehled. A je to tak, jak hodnotí situaci ruská masmédia. V Národní gardě jsou rekvalifikovaní bojovníci z Majdanu. Dostali uniformy, zbraně a »zákonnou« možnost, aby jménem státu a vlády tyto zbraně používali i proti vlastním lidem. Tito členové Národní gardy suplují krajně pravicové názory. Je pro ně tudíž samozřejmostí všechno, včetně vražd...

A jak to bylo v Oděse? Opravdu se dá mluvit o »Oděském holocaustu«?

Byla přijata akce na zastrašení obyvatel Oděsy, podle našich informací celá tato akce byla pod kontrolou současné kyjevské vlády. Cílem akce bylo to, aby se na území Oděsy neopakovala situace, ke které došlo na Krymu nebo na východě Ukrajiny. Ve skutečnosti zorganizovali ukrajinskou vraždu! Proruští aktivisté, obyčejní lidé, utekli do budovy, aby se zachránili před pravicovými radikály a ultras, ale v této budově byli nejprve vražděni a potom upáleni!

I toto svědectví jste přijel předat na návštěvu ČR? Co je jejím cílem?

Chtěl bych upřímně poděkovat vedení KSČM, že velice operativně, stejně jako v dubnu (to první tajemník ÚV KPU navštívil za podpory GUE/NGL Evropský parlament v Bruselu - pozn. autora) sjednalo možnost, abychom společně posoudili situaci, která nás trápí. Situace na Ukrajině vyžaduje, abychom si vzájemně - v rámci komunistických stran - vyměňovali informace, je potřeba, abychom posoudili, jaké je třeba přijmout kroky, aby tato válka byla zastavena.

Další otázkou je koordinace akcí našich stran, protože současný kyjevský režim se snaží zakázat KPU. Problém je v tom, že ukrajinská vláda podepisuje dohody s EU, ale ignoruje pravidla EU a její zákony, když se snaží zakazovat politické strany!

Třetím úkolem je, aby se naše informace dostaly k sluchu těm, kteří chtějí pravdivě a objektivně posuzovat situaci na Ukrajině. Hlavně proto jsme do Prahy přijeli.

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 294 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama