ILUSTRAČNÍ FOTO - Haló noviny/Vlastimil HLOUPÝ

Může se to stát i vám aneb Jak na exekuci

Exekuce v současné době působí jako strašák na mnoho lidí, kteří, často ani ne o své vůli, upadli do dluhové pasti.

Spousta občanů ČR přitom ani nemá základní představy, jaká mají vlastně při exekuci práva, či jak se mohou tomuto »strašákovi současné společnosti« alespoň částečně bránit.

Na nejčastější otázky, které nám zaslali čtenáři Haló novin, proto odpovídá odbornice na problematiku exekucí, poslankyně za KSČM Marie Nedvědová.

Smlouva o zapůjčení je platná

Žiji ve společné domácnosti s družkou, jíž hrozí v nejbližších dnech vykonání exekuce. Před časem jsem proto sepsal s jejím otcem a její sestrou (které jsme uvedli jako majitele zabavitelných věcí) smlouvu o zapůjčení televize, ledničky a jiných věcí mé osobě.

Pokud exekutorovi předložíme smlouvu, že všechny cenné věci nepatří partnerce, ale jsou mně zapůjčeny od jejího otce, bude muset exekutor od soupisu a odvezení věcí odstoupit? Je smlouva o zapůjčení věcí platná, i když není notářsky ověřená, ale obsahuje pouze podpisy účastníků? Pavel Š., Praha

Smlouva platná je, ale patrně nezabrání tomu, aby tyto věci exekutor nesepsal do soupisu věcí, protože patří povinné. V takovém případě bude patrně nutno podat do 30 dnů ode dne, kdy se o soupisu věcí dozvíte, návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu.

O vašem návrhu musí exekutor do 15 dnů od jeho doručení rozhodnout. Návrh můžete podložit doklady o nabytí věci, zprávami či vyjádřeními fyzických a právnických osob či dalšími listinami. Podle zákona exekutor vždy vyškrtne věc ze soupisu, pokud během provádění exekuce vyjde najevo, že tato věc povinnému nepatří či patřit nemůže anebo souhlasí-li s tím oprávněný.

Jestliže návrhu byť jen zčásti nevyhoví, můžete do 30 dnů od doručení rozhodnutí exekutora podat žalobu na vyloučení věci podle § 267 občanského soudního řádu u příslušného soudu. Stalo se, že exekutor zabavil na úhradu dluhu i nákladní automobil, který měl dotyčný na leasing, a majitelem byla tedy leasingová společnost, a byť exekutorovi byla předložena smlouva, přesto vozidlo zabavil.

Může přijít kdykoliv

Co se stane, pokud odmítnu exekutora pustit do bytu, nebo když mne doma opakovaně nezastihne? Může se tam dostat nějak sám? Lenka T., Liberec

Exekutor může.......

Celý článek naleznete buď v tištěné podobě na stáncích, nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

V případě dotazů ohledně exekucí pište na e-mail: tomas.cinka@halonoviny.cz


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 19 hlasů.

Tomáš CINKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.