Reklama
Primář MUDr. Ján Lešták, který odmítá laserové operace, při nichž se odstraní nebo poruší povrch oka říká:

Rohovka má svoji paměť

Jaké poměry panují v českém zdravotnictví, všichni dobře víme a poznáváme to kolikrát i na vlastní kůži. Ovšem jsou i takoví, kteří nenadávají, nestěžují si a makají sami na sobě i na druhých.

Příkladem lékaře, který i ve složitých podmínkách dokázal v Praze vybudovat prosperující soukromou kliniku, na níž poskytuje komplexní péči na absolutní světové úrovni, je primář MUDr. Jána Lešták, CSc, FEBO, MBA. Jeho nejnovější triumf se jmenuje intracor. O co jde? Nechme již promluvit samotného doktora Leštáka…

Jaký je váš názor na laserové operace rohovky, po nichž mohou lidé odložit dioptrické brýle?

Já jsem do dnešního dne, a budu to dál i prosazovat, odmítal jakékoli zákroky na rohovce, kde se odstraní nebo poruší povrch oka. To jsou ty laserové zákroky, kterými se řeší krátkozrakost nebo dalekozrakost, cylindrické vady, a to z toho důvodu, jaká je podstata toho zákroku. Při něm se uřízne část rohovky, konkrétně povrchní vrstvy, a pak se laserem upálí nebo upraví ta vada, kterou máte.

Například když máte do dálky -2,5 dioptrie, tak po odklopení povrchních vrstev rohovky vám laser upálí tu část rohovky, která odpovídá 2,5 dioptriím. Rohovka sama má 43 dioptrií a v praxi to vypadá, jako byste vzal nůž a seřízl z ní určitý kousek. Vypadá to jednoduše, ale mohou nastat komplikace. Jakmile se dotknete rohovky a porušíte její povrchní část, může tam vzniknout zánět.

Navíc rohovka má, jak já říkám, svoji »paměť«. Snaží se nabýt stejné síly, jakou měla před zákrokem. Aby se eliminovaly jakékoli komplikace, tak se dlouhodobě musejí do oka dávat kortikoidy. A kortikoidy jsou léky, které tlumí hojivou, zánětlivou reakci, ale mají vedlejší účinek a brání vstupu glukózy do buňky. Ta pak trpí nedostatkem výživy a umírá. Když si kapete do oka, může to působit i na čočku a ta se potom kalí.

Čočku odstraníte a vyměníte za jinou, ovšem daleko horší je, když se poškodí i sítnicové buňky. A to je problém! Jakmile vám zahyne sítnicová buňka, což je nervová tkán - to už není nikdo schopen opravit! Proto odmítám tyhle zákroky, které vám poruší povrch oka. Zdá se, že mezi očaři nejsem s tímto názorem sám. Stačí se podívat na odborný sjezd oftalmologů – většina z nich nosí brýle…

Předpokládám, že metoda intracor je úplně o něčem jiném…

Ano, základem je korekce presbyopie, při níž..........

Celý článek naleznete buď v tištěné podobě na stáncích, nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

Petr KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 27 hlasů.

Petr KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama