Projekt, který nás přenesl do minulosti

Na všech stranách slyším, že všude musíme šetřit. Přesto si, čas od času, dokážeme dopřát špičkové kulturní projekty, které by za velkou louží provozovali celou jednu sezonu, to samé by platilo pro divadelní Londýn, v naší zemi se však spokojíme s jednou veřejnou generální zkouškou a dvěma premiérami.

A to je velká škoda, protože to, co jsem prožil na českokrumlovském zámku, určitě nebyla akademická záležitost. V jednom letním pátečním večeru mělo v barokním divadle na zámku v Českém Krumlově světovou premiéru rokokové operní intermezzo Giuseppa Scarlattiho Dove e amore, e gelosia (Kde je láska, je i žárlivost).

S pěvci Kateřinou Kněžíkovou, Lenkou Máčikovou, Alešem Brisceinem, Jaroslavem Březinou a se speciálně vzniklým Schwarzenberským dvorním orchestrem ji nastudovali dirigent Vojtěch Spurný a režisér Ondřej Havelka.

Na veřejnou generální zkoušku jsem přijel především kvůli dirigentu Vojtěchu Spurnému a režisérovi Ondřeji Havelkovi.

Vojtěch Spurný dokázal v Rádiu Haló Futura více než dvě hodiny hovořit o klasické hudbě osmnáctého století a komentovat ukázky dnes pozapomenutých skladatelů tak zajímavě, že v několika desítkách e-mailů od posluchačů zazněl názor, že jsem před mikrofon přivedl českého Leonarda Bernsteina, který byl v celém světě znám populárními lekcemi jak poslouchat vážnou hudbu.

Ojedinělý projekt producenta Jiřího Hubače připravovali už řadu let. Věděli, že je možné využít unikátní zámecké divadlo s dochovanými barokními kulisami i operu, kterou Scarlatti složil právě pro schwarzenberské rodinné divadlo a která se tam poprvé hrála v červenci roku 1768.

Je to zajímavá opera, která paroduje šlechtice, kterým to přesto tehdy nevadilo. Naopak, raně rokoková buffa ve stylu komedie dell‘arte, kterou lze dobře situačně rozehrát, preferovali, protože libreto i hudba jsou nečekaně vtipné.

Již pár minut po zahájení mi začalo být jasné, že.........

Celý článek naleznete buď v tištěné podobě na stáncích, nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

Petr BURDA, moderátor Rádia Haló Futura


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 7 hlasů.

Petr BURDA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.