Tip na výlet

Mohutná zřícenina Starého Jičína

Starý Jičín je mohutná zřícenina hradu na vrcholu dominantního kopce nad stejnojmennou obcí, blízko Nového Jičína. První zmínka o hradu je už z roku 1240; jednalo se o jeden z nejstarších hradů na Moravě mimo zeměpanské držení. Z 16. a počátku 17. století, kdy byl hrad majetkem rodu Žerotínů, pocházejí přestavby a přístavby v duchu renesance.

Za 30leté války byl silně poškozen a poté jen nejnutněji udržován, ještě v první půli 18. století byl ale částečně obyvatelný. Věž u hlavní brány, která slouží také jako rozhledna, byla zrekonstruována v 90. letech minulého století. Hradní areál je veřejnosti přístupný po celý rok, vstup je volný s výjimkou dnů, kdy se konají kulturní akce; věž s rozhlednou a hradní hospůdka jsou otevřeny v návštěvních hodinách, tzn. v březnu až červnu, resp. v září a říjnu vždy v SO, NE a o SV od 10 do 17 hodin, v červenci a srpnu denně ve stejnou dobu. Strašidelný hrad Starý Jičín zve všechny děti a jejich rodiče na večerní prohlídku hradu se strašidly. Prohlídka začíná zítra a pozítří v 19 hodin.

Se strašidly se můžete vyfotit, podívat se, jak se mučilo ve středověké mučírně, jak se lámalo kolem, natahovalo na skřipec. Na hradě na vás bude čekat bílá paní, vodník, čert v pekle, upír a další strašidla. V sobotu 7. června od 14 hodin se uskuteční na hradě zábavné odpoledne pro děti i rodiče (hledání pokladu, jízda na koníčcích, hod podkovou, střílení z kuše a luku, skákací hrad a sladká odměna od Leontýnky).

Tentýž den od 19 hodin koncert slovenského hudebníka (MAOK). Červnový přehled akcí uzavírá pozvánka na Svatojánskou noc v sobotu 28. června od 19.30 hodin (s historickým šermem pro větší děti a dospělé diváky. Mystické vystoupení bude zakončeno úžasnou ohňovou show). Bližší informace na www.hradstaryjicin.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


karcidas
2014-05-29 23:55
To jsem si vodfrk,že to byli Žerotinští a ne Koneční.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.