Reklama

Smutek v KLDR, zemřel Kim Čong-il

Ve věku 69 let zemřel v sobotu Kim Čong-il, nejvyšší představitel Korejské lidově demokratické republiky, oznámila včera severokorejská média. Pohřeb zesnulého bude 28. prosince.

KLDR vzápětí označila za »velkého následovníka« třetího vůdcova syna, Kim Čong-una, čímž potvrdila jeho očekávané převzetí moci. Pchjongjang rovněž oznámil, že Kim Čong-un stanul v čele výboru, který má připravit pohřeb. Tělo Kim Čong-ila bude vystaveno v mauzoleu Kumsusan, někdejším prezidentském paláci Kim Ir-sena, jeho otce.

Kim Čong-il zemřel na srdeční infarkt, sdělila oficiální severokorejská agentura KCNA. Podlehl ve vlaku »velké duševní a fyzické zátěži během velmi intenzivní inspekce v terénu«, upřesnila státní média. Příčinu smrti potvrdila i nedělní pitva. Zdraví severokorejského prezidenta bylo dlouho nalomené, v roce 2008 pravděpodobně utrpěl mozkovou mrtvici. Zřejmě trpěl i cukrovkou a onemocněním srdce. Kim zemřel 17 let poté, co převzal vládu po smrti zesnulého prvního vůdce a zakladatele KLDR, po »věčném prezidentovi« Kim Ir-senovi.

Síla a odvaha

Obyvatelé KLDR (24 milionů) byli vyzváni, aby se nyní sjednotili za Kim Čong-unem, aby ho podpořili při dalším rozvoji země.

»V čele korejské revoluce stojí nyní Kim Čong-un, velký následovník revolučních principů a znamenitý vůdce naší strany, naší armády a našeho lidu,« napsala KCNA. Zatím politicky málo zkušený, asi 27letý Kim Čong-un, vystudovaný ve Švýcarsku, byl loni v září uveden do širšího vedení Korejské strany práce a stal se čtyřhvězdičkovým generálem, čímž jej otec prakticky jmenoval svým nástupcem. KCNA konstatovala: »Pod vedením soudruha Kim Čong-una musíme proměnit smutek v sílu a odvahu a překonat současné potíže.«

Pláč v ulicích

Podle záběrů KCNA zveřejněných na internetu lidé v ulicích severokorejské metropole Pchjongjangu propukali v pláč, když se o úmrtí svého vůdce dověděli, hlavní město zcela ovládl smutek. Do ulic vyšly tisíce a tisíce lidí. Mnozí na snímcích pláčou hystericky a před sochami zesnulého v zoufalství klekají na kolena. Asi tříminutové video zachycuje truchlící lidi na řadě míst města. Na jednom ze záběrů například štkají mladí muži v tmavých stejnokrojích seřazení v trojstupech. Jinde muž ve stejnokroji klečí na kolenou a v zoufalství bije pěstí do země. »Proměním smutek v sílu a odvahu a budu ctít váženého soudruha Kim Čong-una,« říká podle anglických titulků v závěru šotu 24letá pracovnice z továrny v Pchjongjangu. Smutek ale neovládl jen metropoli, zasáhl celý stát. Země truchlí. Období národního smutku potrvá do 29. prosince.

Čína důvěřuje novému vedení

Čína vyjádřila hlubokou soustrast s úmrtím Kim Čong-ila a označila ho za přítele a velkého vůdce. Jak informovala čínská státní televize, čínské vedení zároveň vyjádřilo důvěru v nové vedení země v čele s Kim Čong-unem. Podle vládního prohlášení Čína věří v pokračující spolupráci s jednotnou KLDR. Kim Čong-il navštívil Čínu naposledy v květnu, kdy jednal s jejím prezidentem Chu Ťin-tchaem. Podle tehdejších vyjádření expertů byla návštěva věnována hlavně ekonomické pomoci a spolupráci. Čína se prý už dříve snažila přesvědčit Kima o nutnosti hospodářských reforem. Nástupce zesnulého navštívil Peking rovněž v květnu. Analytici tehdy tento krok zhodnotili jako kladný postoj Číny k budoucí hlavě KLDR. Kim Čong-un tehdy přijel do Číny sám.

Medveděv kondoloval

Svoji soustrast vyjádřil KLDR i ruský prezident Dmitrij Medveděv. Rusko udržuje diplomatické a ekonomické vztahy se Severní Koreou, takových zemí není mnoho. Zato mluvčí japonské vlády Osamu Fudžimura uvedl, že Japonsko bude ve snaze získat další informace těsně spolupracovat se Spojenými státy, Jižní Koreou i Čínou. Ministři však podle něj a ČTK zatím nedospěli k závěru, zda je nutné zvýšit pohotovost japonské armády. V jihokorejském hlavním městě Soulu nařídil prezident I Mjong-bak všem vládním činitelům přejít do »nouzového režimu«, což jim brání vzít si volno či odcestovat. Do prezidentského paláce svolal Národní bezpečnostní radu.

Bílý dům vydal prohlášení, v němž varovně zopakoval svůj závazek »vůči stabilitě Korejského poloostrova a svobodě a bezpečnosti všech svých spojenců«. Mluvčí Bílého domu Jay Carney uvedl, že USA zprávy z KLDR »bedlivě sledují«. »Prezident Barack Obama byl vyrozuměn a my jsme v úzkém styku s našimi spojenci v Jižní Koreji a Japonsku,« prohlásil Carney. Západ mluví o destabilizaci v oblasti.

(ava)

************

Na stránce 7 si dále můžete přečíst:

  • V sobotu zemřel v Bělehradě generální tajemník Nové KS Jugoslávie (NKPJ) Branko Kitanovič - »Odešel Kitanovič«.
  • Bouře je pryč, »Na Filipínách pohřbívají oběti«. Ovšem pohřební služby nestíhají, hrozí šíření nemocí...
  • »USA se vměšují« - Čína v minulém týdnu požádala Spojené státy americké, aby se přestaly vměšovat do jejích vnitřních záležitostí pod záminkou lidských práv a doporučila jim, aby se více zabívaly svými problémy v této oblasti.
  • »Širší Schengen« – přibyla 26. členská země – Lichtenštejnsko!
  • »Stávka v Itálii« včera přece jen proběhla....
  • Náš dopisovatel Michal Rybín shrnuje (ale se spoustou ale), proč Pákistánci »Nemají rádi Američany«.

O tom všem buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

************


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 22 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.