O kauze Mostecká uhelná

Nemohu si pomoci, ale musím se zeptat, kdo vlastně vládl v naší republice v roce 2006, když švýcarské orgány se na nás obrátily ve věci privatizace Mosteckém uhelné společnosti a šetření podezření z praní špinavých peněz?

Tehdy, pokud mě paměť neklame, stál v čele vlády Mirek Topolánek, tedy předseda ODS, ministrem financí byl Miroslav Kalousek a za spravedlnost odpovídal Jiří Pospíšil. Dnes jen premiéra máme jiného, i když i on byl v té době v ministerské funkci.

Šlo tehdy, stejně jako dnes, o dvanáct miliard, jež byly ve Švýcarsku zablokovány na účtech sedmi manažerů, z nichž šest byli občané naší vlasti. Odpověď do Švýcarska nedošla. Horký brambor, podle toho, co nám sdělil švýcarský soud, když odmítl české připojení k řízení, si přehazoval ten i onen úřad.

Pět let trvalo to přehazování. V době, kdy různé balíčky ubíraly lidem na výplatě a omezovaly sociální výdaje, kdy republika potřebovala spořit a utahovaly se opasky těm nejméně za situaci odpovědným.

Prý, dozvěděli jsme se včera, se odvoláme, protože s rozsudkem nemůžeme souhlasit. Potud je všechno v pořádku. Nezbývá asi jiný postup, i když prý ještě jistá naděje tu je v jakémsi civilně správním sporu. Ten ovšem už nemůže nic zaručit a jeho výsledek je s otazníky.

* * *

Zdá se, že švýcarská strana udělala všechno, co bylo třeba. Ještě před několika měsíci nás urgovala, to už nám vládla současná koalice, a nedělo se v podstatě nic. Teprve pět minut po dvanácté se příslušné orgány probudily a začaly horký brambor přehazovat z jednoho úřadu na druhý.

Tehdy, vzpomínáte si, nás ministr financí ubezpečoval, že je ještě šance na úspěch, že máme »několik možností« a tudíž i řešení. Zřejmě to tak nebylo, jestliže švýcarský soud byl jiného názoru. Co bude dál? Budeme spoléhat na »kolo štěstí«, že se obrátí v našem směru.

Když neuspějeme.... ale o tom více v dovětku článku na straně 5 buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

Otakar ZMÍTKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 60 hlasů.

Otakar ZMÍTKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2011-12-28 16:20
Viníci jsou tedy známi - Miroslav Topolánek, Miroslav Kalousek a Jiří
Pospíšil. Stejně jako o nezaměstaných tahle trojka mluví jako
notorických flákačích, o nemocných jako o marodérech
zneužívajících zdravotní péči, ..., musí i na ně platit stejné
pravidlo - PRESUMPCE VINY za finanční újmu České republice ve výsi
několika miliard Kč. Ať je vrátí státu ze svého, nahrabali si na to.
fam.hurt
2011-12-28 15:36
Většina vlády má, jak se zdá, osobní zájem na tom, aby se nic
neřešilo! Co kdyby při tom soudu vypadla nějaká mrtvola z
kredence? Nezbyde, než dát vládu k soudu. Pak teprve, snad, přiznají
jednotliví ministři svůj podíl!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.