Tip na výlet

Hrad a zámek Frýdlant

Hrad a zámek Frýdlant patří k nejrozsáhlejším a nejvýznamnějším památkovým celkům v severních Čechách. Spojuje dva architektonické útvary: středověký hrad a renesanční zámek. Hrad byl vybudován kolem poloviny 13. století. V roce 1278 získali panství Bibrštejnové, kteří se významně podíleli na vybudování mohutného hradního paláce. 

V letech 1558-1621 patřil Frýdlant rodu Redernů. Ti pokračovali ve zvelebování frýdlatského panství. Byli to zdatní hospodáři a válečníci, ale také stavebníci a podporovatelé umění. Jejich dílem je výstavba nového renesančního zámku a kaple. Mezi lety 1622-1634 patřil Frýdlant Albrechtu z Valdštejna, který postupně vybudoval obrovskou hospodářskou doménu. Po Albrechtově vraždě v roce 1634 získali od císaře Frýdlant Gallasové, od roku 1757 Clam-Gallasové, významná šlechta pohybující se v diplomatických a vojenských službách. Původní podoba gotického hradu se do dneška nedochovala ve své celistvosti. Dnes vidíme hrad jako mohutnou dvoupatrovou stavbu kolem malého nepravidelného nádvoří, kterému dominuje velká válcová věž. Hrad se postupně rozšiřoval a během 16. století zaznamenal renesanční úpravy.  Kaple a renesanční zámek byly postaveny na přelomu 16. a 17. století.

Založení zdejšího parku se pojí až s osmnáctým a devatenáctým stoletím. O vylepšení venkovních prostor se zasloužili Clam-Gallasové, kteří se postarali o vybudování pěšin, rozsáhlé zahrady s dnes již neexistujícími skleníky a vysázení stromů. Clam-Gallasové zpřístupnili pro veřejnost část hradu s instalovanými sbírkami v roce 1801. Pobývali zde až do roku 1945, kdy Frýdlant přešel na stát. Současná expozice v sobě zahrnuje toto nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě, kapli s cenným mobiliářem a dvě zámecká křídla. Národní kulturní památka hrad a zámek Frýdlant je v péči Národního památkového ústavu a pro veřejnost je přístupna od dubna do října denně kromě pondělí - červen a září 9-16, červenec a srpen 9-16.30, říjen 9-15.30 hodin. Více informací na www.zamekfrydlant.eu.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.