Tip na výlet

Státní hrad a zámek Horšovský Týn

Státní hrad a zámek Horšovský Týn stojí v historickém centru města stejného jména, jež se nachází severně od Domažlic, přibližně na půl cesty mezi Staňkovem a Poběžovicemi. Ze severní a západní části je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem v přírodně krajinářském slohu. Na severní a východní straně jsou hradní příkopy.

Hrad a zámek zčásti stojí na skalnatém ostrohu, pod hradem se nachází rozsáhlé historické sklepení vytesané ve skále. Asi v polovině 13. století byl na skalnatém ostrohu v kupecké osadě zvané Týn - později Horšovský - vystavěn opevněný raně gotický hrad kastelového typu. Ten je dnes patrný v interiérech, z nichž je nejcennější raně gotická kaple. Po husitských válkách hrad přešel z církevních rukou do rukou světských feudálů. Jako jedni z prvních to byli Ronšperkové, okolo roku 1535 panství získali od nich Lobkoviczové. V roce 1547 vznikl ve městě rozsáhlý požár, který se rozšířil i na hrad a vážně jej poškodil. Polorozbořené sídlo bylo v roce 1550 přestavěno na zámek v novém, tehdy moderním renesančním slohu. V této podobě se zámek dochoval až do dnešní doby.

V roce 1623 panství koupili Trauttmansdorffové, kteří vlastnili zámek více než 300 let až do roku 1945, kdy na základě Benešova dekretu správu nad ním převzal stát. V roce 1996 byl celý areál pro svoji nesmírnou historickou hodnotu prohlášen Národní kulturní památkou. Do tohoto areálu patří nejen hlavní zámecká budova, ale i budova purkrabského paláce a téměř 40hektarový přírodně krajinářský park s Glorietem, Loretánskou kaplí a Vdovským domem.

Dnes se zámek řadí k nejvíce zpřístupněným památkovým objektům u nás: je otevřen prakticky celoročně, v hlavní sezoně nabízí návštěvníkům šest návštěvních okruhů s celkovou dobou prohlídky přes pět hodin (v červnu až srpnu denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, v září do 16 hodin). V říjnu je otevřeno jen o sobotách, nedělích a svátcích (9-16), v listopadu a prosinci pouze pro předem objednané skupiny nad 10 osob (od 26. do 31. prosince denně 10-15 hodin). Zítra od 18 hodin se koná v Erbovním sále zámku koncert žáků ZUŠ v Horšovském Týně, dopoledne nebo před koncertem se kromě prohlídky zámku můžete podívat na výstavu kostýmů a rekvizit z oblíbené filmové pohádky S čerty nejsou žerty. Výstava je instalovaná v prostorách bývalé zámecké konírny až do 31. srpna. Více inrormací na www.horsovsky-tyn.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 4 hlasy.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.