Mossad za vraždami vědců

Za útoky na íránské jaderné odborníky spáchanými od roku 2007 je íránská exilová opoziční skupina Lidoví modžáhedové a izraelská tajná služba Mossad.

Tvrdí to americká stanice NBC, která se opírá o íránské a americké zdroje. Zatím poslední obětí těchto atentátů byl profesor Mostafa Ahmadí Rošan, který zemřel při pumovém útoku v lednu. Írán krátce potom obvinil z útoku Izrael a USA. Washington účast popřel. Modžáhedové, umístění v Iráku, jsou v USA na seznamu teroristických organizací, protože se podíleli na útocích na americké občany před i po islámské revoluci z roku 1979.

Od roku 2007 bylo zlikvidováno při atentátech pět íránských jaderných vědců a zničeno centrum raketového výzkumu. Útočníci většinou přijeli k místu na motocyklech a použili magnetické bomby.

Jeden z poradců duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího Mohammad Džavád Larídžání tvrdí, že íránské vedení nepochybuje o úzkém kontaktu modžáhedů a Mossadu. »Izraelci jim platí, někteří z nich předávají Izraeli informace, Izrael poskytuje logistickou podporu a cvičí je v Izraeli pro použití malých bomb,« řekl Larídžání.

V jednom případě prý Izraelci postavili repliku domu jednoho z vědců, aby se útočníci mohli dobře seznámit s místem útoku. Tyto informace Írán získal od jednoho modžáheda, který byl zatčen po nezdařeném útoku v roce 2010.

redakční zpráva

***************

Z dalších článků zahraničního zpravodajství na straně 7 si můžete např. přečíst:

  • »Už« po dvaceti letech se mění postoj Američanů k vyživování vojska. Co za tím stojí?
  • Teploměry zůstávají nízko...
  • Bývalý prezident Malediv si »vysloužil« zatykač.
  • Šéf Al-Kajdá mrtev

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

***************


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 27 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.