Tip na výlet

Hrad Žebrák

Hrad Žebrák byl založen ve 2. polovině 13. století Oldřichem Zajícem blízko důležité obchodní stezky z Prahy do Bavorska poblíž Berouna. Za vlády Jana Lucemburského se stal majetkem českých králů. K velké přestavbě a rozšíření hradu došlo za vlády Karla IV. a jeho syna Václava IV., který zde často pobýval. Po požáru v roce 1395 dal Václav IV. vystavět na nedalekém kopci nový hrad Točník a význam Žebráku postupně klesal.

V roce 1425 byl Žebrák neúspěšně obléhán husity. Koncem 15. století ještě byla provedena oprava a posílení opevnění hradu, v roce 1552 však již byl Žebrák uváděn jako pustý. Rozsáhlá rekonstrukce hradu proběhla v 80. letech minulého století, kdy byla zachráněna a zpřístupněna hlavní kruhová věž. Hrad Žebrák se nachází na úzkém, protáhlém křemencovém skalnatém ostrohu, obtékaném ze tří stran Stroupinským potokem. Součástí obranného systému byla i soustava rybníků, která zanikla v 19. století. K nejvýznamnějším zachovalým stavbám patří vysoká okrouhlá věž (bergrift), přístupná ze starého hradního paláce po padacím můstku. Dále se zachovala menší západní válcová věž, severovýchodní okrouhlá věž, palác krále Václava IV. a rozsáhlé opevnění v předhradí. Nad východním hradním příkopem stojí zbytky hradní kaple sv. Apolináře a sv. Markéty.

Zřícenina hradu Žebrák je přístupná v letní turistické sezóně od dubna do září. Z města Žebrák sem vede modrá turistická značka. Prohlídka hradu je samostatná. Návštěvní doba v červnu: SO a NE 10-13, 14–17; v červenci a srpnu: denně kromě PO 9-13, 14-18; v září: SO a NE 10-13, 14-16 hodin. Jindy pouze po předchozí dohodě. Více na www.tocnik-zebrak.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 6 hlasů.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.