Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip po tiskové konferenci odpovídá na další dotazy novinářů. FOTO - Haló noviny/Vlastimi HLOUPÝ

Vzdělání není zboží

Komunisté odmítají, aby se vysokoškolské vzdělání stalo výsadou bohatých, kteří si ho mohou zaplatit. Před novináři to v jednoznačné podpoře protestu vysokých škol proti vládní reformě uvedla poslankyně Gabriela Hubáčková.

»Odmítáme, aby talentovaní lidé z méně majetných poměrů mohli dosáhnout vysokoškolského vzdělání jen za cenu zadlužování či finančních obětí celé rodiny. Už dnes je studium na vysoké škole velmi nákladnou záležitostí,« zdůraznila. Protest vysokoškoláků označila za oprávněný a tvrzení ministra školství Josefa Dobeše (VV) o tom, že »studenti nemají informace«, za nepravdivé.

* * *

Klíčovou otázkou je podle KSČM snaha vlády udělat i ze vzdělání běžné zboží. »Právo na rovný přístup ke vzdělání bez rozdílu majetku je nutné zachovat. Jakákoli snaha zpoplatnit veřejné vysoké školství je omezením tohoto práva. Bez ohledu na to, zda se tomu říká školné, nebo zápisné,« uvedla poslankyně. Nesouhlasí byť jen se symbolickým poplatkem – je-li totiž už jednou zaveden, lze ho zvyšovat a Nečasova vláda by to jistě využila.

Hubáčková odmítla laciný Dobešův populismus, podle něhož je bezplatné školství nespravedlivé, protože se platí z peněz všech občanů. Vidí v tom hrubou demagogii a snahu probouzet v sociálně složitém období závist jedněch proti druhým.

* * *

»Pan ministr dobře ví, že jde o zajištění práva na rovný přístup ke vzdělání a že i lidé s nižším vzděláním, kteří ho sami nevyužili, mají děti či vnuky, kterým chce on toto právo do budoucna upřít,« řekla. Je přesvědčena o tom, že pokud chce ČR soutěžit se světem v oblasti vědy a techniky, musí být pro studium na VŠ rozhodující pracovitost a talent studentů, nikoli peníze jejich rodičů.

Budování veřejného vysokého školství na principu, kdy se vzdělání kupuje, pokládá za nepřijatelné. Ministr Dobeš by podle ní neměl považovat občany za hlupáky – ostatně po veletoči, který předvedl v pondělí, klesla jeho důvěryhodnost na nulu.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 102 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.