Krásné vlasy každý den

Léto je nejen obdobím plavkové sezóny. Většina lidí se snaží v době, kdy odhalujeme pod vlivem horka více a více ze svého těla, vypadat dobře. Ač si to možná neuvědomujeme, celkový dojem může vždy nádherně podtrhnout, nebo také zcela zničit to, co nosíme od narození. Naše vlasy. Proto je správná péče o ně tak důležitá. Jenže léto je obdobím, kdy jsou vlasy vystaveny ničivým vnějším vlivům nejvíce za celý rok. Jak se tedy o ně starat a na co si dát pozor, aby byly vlasy stále zdravé?

Základem zdravých vlasů je nejen pravidelná péče. Důležitá je také výživa. O té jsme na těchto stránkách psali již z mnoha úhlů pohledu, ale protože vlasy jsou většinou nedílnou součástí našeho těla, je důležité dbát o své zdraví i proto, aby jí zůstaly i nadále. Víte, že vlasy se skládají z mnoha nejrůznějších prvků? Například uhlíku, kyslíku, dusíku, železa, zinku, jódu, dále pak z různých aminokyselin, proteinů, lipidů a vody. Když některé z nich v těle chybí, projeví se to mnohdy v první řadě právě na vlasech.

Proto, aby byly v létě vkasy zdravé, je ideální začít už koncem jara doplňovat alespoň vitaminy A, B a zinek. Proč? Vitamin A pomáhá redukovat činnost mazových žláz, vitamin B omezuje vypadávání vlasů, tvorbu lupů, a hlavně poskytuje ochranu před UV zářením. Zinek vlasy posílí a brání jejich vysušení. Vitaminy můžete polykat v kapslích nebo zařaďte do každodenního jídelníčku více potravin s jejich obsahem. Vitamin A je obsažen například v mléce, sýrech, brokolici, mrkvi, zelí, broskvích a meruňkách, mase a rybách. Vitamin B najdete z dostupných potravin třeba v pivovarských kvasnicích, játrech, rýži, vaječném žloutku, obilovinách. Zinek je obsažen v hovězím a vepřovém mase, v játrech, vejcích, ústřicích, sýrech, fazolích, dýňových semenech a ořechách.

Důležitá denní péče

Výživa ale zdaleka není vše. Ráno a večer vlasy důkladně rozčesat by mělo být denní samozřejmostí. Nejde jen o upravení rozlétaných kadeří. Česání musí být systematické. »U dlouhých vlasů nejprve rozčešte zamotané konečky a pak dlouhými pravidelnými tahy pročešte celou délku vlasů. Česejte ale i vlasy krátké. Při česání je důležité i to, aby se hřeben, nebo kartáč jemně dotýkal pokožky hlavy. Nejen, že rozčešete vlasy od kořínků, ale také jemně stimulujete pokožku hlavy, která se lépe prokrví a dodá tak k vlasům důležité živiny,« řekl Haló novinám kadeřník Petr Vašíček z relax centra Švehlovka.

A malá věda je i obyčejné mytí vlasů. I to by mělo obsahovat několik důležitých kroků. Před mytím vlasy vždy důkladně pročesejte či vykartáčujte, tak aby nebyly zacuchané. Teprve poté vlasy a vlasovou pokožku namočte v teplé vodě. Poté do nich rovnoměrně naneste šampon. Konečky prstů jemně masírujte vlasovou pokožku a to nejméně půl minuty. Při prvním nanesení by šampon neměl pěnit, čistící složky by se měly spotřebovat na odstranění mazu a špíny. Až při druhém nanesení šamponu, by měla vzniknout pěna, jako důkaz čistoty vlasů. Poté vlasy řádně opláchněte. Doba oplachování by měla být pětinásobně delší, než vlastní mytí šamponem. Po té můžete ještě do vlasů nanést kondicionér. Důležité je rovnoměrné nanesení po celé délce, zvláště ke konečkům. Nechte působit v klidu alespoň minutu a opět důkladně opláchněte, stejně jako šampon.

Po umytí následuje šetrné sušení. Z vlasů jemně vymačkejte vodu a zaviňte vlasy do zahřátého ručníku. Vlasy nikdy nedrhněte. Po vstřebání většiny vody do ručníku můžete vlasy odkrýt, rozčesat a nechat doschnout.

Čím se o vlasy starat?

Navštívíte-li obchod s drogistickým zbožím, najdete zde celé metry regálů s nejrůznějšími přípravky k péči o vlasy. Šampony, kondicionéry, masky, séra, tužidla, pěny, laky, gely a v neposlední řadě celé palety barev. To vše jen a pouze pro naši krásu, respektive pro krásu našich vlasů. Jak se ale v nabídce zorientovat?

Základem péče by měly být šampony. »Na trhu objevuje obrovské množství šamponů různých značek, vhodných pro určitý typ vlasů. Vybrat z nich ten nejlepší pro naše vlasy není vůbec jednoduché, proto je dobré znát radu odborníka či alespoň číst doporučení výrobce.« radí kadeřník. Například silně odmašťující šampony se doporučují používat maximálně dvakrát týdně. Častější používání vlasy vysušuje. Stejně tak regenerační, či vyživující šampony vlasům ze začátku pomohou, ale dlouhodobé užívání je může zatěžovat. Jemné šampony lze používat denně, ale ty zase nemusejí dodat vše potřebné. Ideální je šampony střídat podle aktuálního stavu vlasů, ale také třeba podle ročního období.

Dalším základním krokem by měl být kondicionér. I když je na trhu řadu let, do pravidelného rituálu při péči o vlasy se zatím u všech lidí nedostal. Přitom je důležitý. Proč? »Kondicionér není jen doplněk pro snadné rozčesání dlouhých vlasů. Při vlastním mytí ztrácí vlas svůj přirozený ochranný film, ztrácí lesk a stává se sušším. Vlasy díky statické elektřině poletují kolem hlavy a je těžké je upravit. Použijete-li ale po umytí vlasů kondicionér, tyto negativní příznaky zmizí. Kondicionér totiž vlas obalí a uhladí, dochází tak ke snížení fyzikálního napětí vlasů, snížení negativního náboje a zvýšení plnosti účesu a lesku,« informoval Petr Vašíček. Kondicionér tak slouží jako ochrana vlasu před vnějšími vlivy. A to je důležité zvláště teď, v letních měsících.

Nástrahy léta

I když chtějí zvláště ženy v létě vypadat v šatech, či plavkách báječně, a mění proto například jídelníček, zapomínají, že změnit by se měla i jejich vlasová kosmetika. »Jak každý tuší, nadměrné slunění a koupání v mořích a na koupalištích nebo bazénech výrazně negativně ovlivňuje kvalitu vlasů, což zhoršuje stav délek i konečků vlasů a mění i barvu účesu,« varuje kadeřník.

Co vlasům v létě škodí?

* UV záření (Pozor! Nejen ze sluníčka, ale i v soláriích!). Zvyšuje přirozené pH pokožky a vlasů a tím probíhá intenzivněji vzdušná oxidace, která otevírá strukturu vlasů. Proto vlasy křehnou, vysušují se a barevné přírodní i kosmetické pigmenty se intenzivněji uvolňují.

* Sůl ve vlasech. V létě si mnohem více užíváme koupání se na koupalištích a v bazénech, a nebo jezdíme k moři. Při koupání ve většině vodních ploch ale do vlasů vstupují soli. Ať už přirozené z moří, tak i modrá skalice, chlor a další chemikálie, které se používají na desinfekci vody v bazénech a na koupalištích. Rozpuštěné soli ve vodě vlasy vsáknou poměrně hluboko do své struktury, a když se pak vysuší, sůl zkrystalizuje a tyto mini krystalky vlas doslova zevnitř potrhají!

* Vysoká teplota. V létě mnohé ženy nechtějí čekat, až jim vlasy po koupání a omytí oschnou, sahají proto častěji k sušení fénem. Problém je v tom, že horkým vzduchem se vlasy suší nerovnoměrně a přepalují se. Dochází pak ke krepatění a lámání.

Jak si pomoci?

Proti UV záření filtry! V letní kosmetické výbavě by proto neměl chybět přípravek s ochranou proti UV záření. Stejně jako chráníme tělo krémy, chrání vlasy šampony s UV filtry, nebo speciální spreje. V obchodech je jistě naleznete v oddělení vlasové kosmetiky. Pokud se zrovna nekoupáte, nebo neopalujete, udělá vlasům stejně dobrou službu i obyčejný klobouk!

Sůl vždy vypláchněte! Aby sůl vlasy nezničila, je důležité ji z vlasů vypláchnout dříve, než uschnou. Tedy ideálně ihned po každém koupání. Protože to ale není vždy mužné, mohou pomoci i speciální šampony, a hlavně kondicionéry, které zabrání vsakování solí do vlasů.

Jak tedy poznáte kvalitní šampon na letní období? Barva se vám po slunění přestane nehezky vymývat a vlasy nebudou zkřehlé. Modrá skalice blondýnkám nebude zabarvovat vlásky dozelena. A při aplikaci barvy či odbarvovače u kadeřníka nedojde k nechtěným chemickým reakcím, kdy zreaguje sůl ve vlasech s barvou atp..

Při fénování regenerujte! V letním období, kdy jsou vlasy zatěžovány sluncem, solemi a horkem, jsou velmi vhodné regenerační masky. Nanášejí se na vlasy ve formě krému, který se nechá určitou dobu působit. Speciální letní masky mají vysoký obsah hydratačních látek a zmiňovaných UV filtrů. I přes svou intenzitu, kvalitní sluneční maska nesmí viditelně vlas zatížit! Nezapomínejte na fakt, že takto zregenerované, ochráněné a v dobré kondici vlasy vytvoří i důležitou ochranu pro pokožku hlavy, na kterou se při slunění zapomíná. A k čemu to vede, raději ani nepomyslet!

Barvit, nebo nebarvit?

Častým mýtem mezi ženami je tvrzení, že by se vlasy před dovolenou neměly barvit. Ženy si většinou myslí, že po barvení jsou vlasy silně oslabené a slunce jejich čerstvou barvu zničí. Že barvy vyblednou a výsledkem je pak úplně jiný odstín, než ten, který původně zamýšlely. »To možná platilo dříve a platí při barvách méně kvalitních. Na dovolené chce přeci každá žena vypadat co nejlépe a tak je více než logické, že by chtěla mít i vlasy nabarvené. To není problém, protože kvalitní profesionální barvy dokážou vysoce regenerovat vlasy a dokonce jsou i takové, které vlasy ochrání před nadměrným sluněním nebo i koupáním v moři a bazénech,« říká kadeřník Petr Vašíček z centra Švehlovka.

Aby ale barva dobře na vlasy takzvaně chytla, je důležité mít vlasy udržované a zdravé. Pečujte proto o vlasy celoročně správně tak, abyste dokonale vypadaly vždy a ne jen na malý okamžik, kdy jdete od kadeřníka!

Václav KOČA
FOTO - www.relaxsvehlovka.cz a archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 10 hlasů.

Václav KOČA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.