Reklama
--> 

Komise se shodla, jak zrušit druhý pilíř

Důchodová komise se ve čtvrtek shodla, že druhý pilíř penzijního systému by měl zcela skončit. Doporučila přitom vládě variantu, podle níž by lidé dostali naspořené peníze zpět, nebo by je převedli do třetího penzijního pilíře.

Ministerstvo komisi předložilo ještě dvě varianty, jak naložit s druhým pilířem. Jedna předpokládala, že by si lidé dál mohli spořit částku ve výši pěti procent odvodů do fondů, jen by ji museli celou dát ze svého. Do důchodového systému by pak znovu platili plné odvody. Další varianta počítala s tím, že penzijní společnost by část úspor převedla do veřejné důchodové soustavy, část by lidem vyplatila. Komise ale tyto dvě možnosti odmítla. »Komise se shodla, že varianta, kdy pilíř sice skončí, ale lidem budou vydány jejich peníze, pokud si to budou přát, vyvolá nejméně právních sporů a nejméně narušuje vlastnická práva klientů. Automatické převedení peněz z druhého pilíře někam jinam by vedlo k mnoha konfliktům a komplikacím,« vysvětlil postoj komise Jiří Dolejš, který v komisi zastupoval KSČM.

Předseda komise Martin Potůček nicméně připustil, že i tato varianta přinese právní spory. »Neexistuje žádná varianta, která by vyloučila toto riziko,« řekl Potůček.

Ministerstvo financí nakonec dostalo úkol připravit podklady ke zrušení druhého pilíře ke konci příštího roku a variantně o rok později. To ovšem podle Dolejše vyvolalo živou diskusi, zda by nešlo oddělit konec druhého pilíře a ukončení vyvádění peněz z pilíře prvého. »Vládní úředníci komisi seznámili s tím, že nebude jednoduché zákon o konci druhého pilíře připravit a je nutno počítat s termínem roku 2017. To ovšem nevyhovuje požadavku, aby bylo co nejrychleji ukončeno vyvádění peněz z pilíře prvního, který na jednání komise důrazně vznesl například předseda Svazu seniorů Zdeněk Pernes. Vládní legislativci tudíž slíbili, že ‚otestují‘, zda by vyvádění peněz nemohlo být nějakým speciálním opatřením zastaveno již od 1. ledna 2016,« vysvětlil Haló novinám Dolejš.

Komise se ve čtvrtek zabývala taky věkem odchodu do důchodu, který se nyní automaticky zvyšuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby věk nebyl pevně daný, ale stanovoval se pravidelně tak, aby lidé byli v penzi v průměru asi 20 let. Potůček zatím není přesvědčen o tom, že se komise k takovému řešení přikloní.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 37 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama