Barack Obama s manželkou na Hradčanském náměstí v Praze v dubnu 2009, tedy tedy v roce, kdy si převzal Nobelovu cenu za mír. ILUSTRAČNÍ FOTO - adrigu

Obama uvažuje o válce

Americký prezident Barack Obama počítá i s vojenským zásahem USA vůči Íránu kvůli tamnímu jadernému programu. Řekl to v rozhovoru pro časopis The Atlantic s tím, že jde až o nejzazší možnost.

Šéf Bílého domu se domnívá, že Teherán donutí k ústupu od údajného vývoje jaderné zbraně ekonomické sankce. Obama před pondělním setkáním s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem ve Washingtonu uvedl, že jak Izrael, tak Írán by měly možnost amerického útoku na íránská jaderná zařízení brát vážně. »Myslím, že izraelská vláda si uvědomuje, že jako prezident USA neblufuji,« řekl.

Šéf Bílého domu se nicméně na pondělní schůzce bude snažit předsedu izraelské vlády přesvědčit, aby upustil od vojenské operace vůči íránským jaderným zařízením, o níž se v posledních týdnech stále silněji spekuluje. Izrael dává najevo, že situaci považuje za vážnou, a signalizuje ochotu k útoku.

Obama se bude snažit Netanjahua přesvědčit, že Tel Aviv se na USA může spolehnout a že Washington je připraven situaci řešit. Stále sice přibývá mediální rétoriky, podle níž Izrael zaútočí bez svolení USA, v praxi však komentátoři takový krok vylučují.

redakční zpráva

***************

Z dalších článků zahraničního zpravodajství na straně 7 si můžete např. přečíst:

  • Ruská policie očekává provokace - při nedělních prezidentských volbách budou pozorovatelé sledováni pozorovateli
  • Nizozemská krajní pravice rozhoduje o Schengenu - »škrtí« Rumuny i Bulhary.
  • V Somálsku to vře...
  • Rakušané objevili neznámou skladbu od Mozarta.

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

***************


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 24 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.