Elektronizace je pro kapitalismus smrtelný jed

Když 16. prosince 1947 pánové W. Shockley, J. Bardeen a W. Brattain v Bellových laboratořích v USA zhotovili primitivní tranzistor, asi je ani nenapadlo, že vynález této elektronické součástky ovlivní civilizační proces člověka podobně, jako ovládnutí ohně.

Polovodičový tranzistor a dioda jsou základní součástky pro výrobu produktů elektroniky, které vytváří principiálně nové prostředí pro život lidí na celém světě. Proces elektronizace společnosti sice probíhá s různou intenzitou v závislosti na stupni hospodářského rozvoje konkrétní země, ale týká se prakticky všech obyvatel planety.

*  *  *

Výrobní odvětví elektroniky vzniklo ve 20. století a materializuje poznatky přírodních věd, které se v 19. století osvobodily od církevních dogmat. Ve druhé světové válce se staly produkty elektroniky stejně významnou zbraní jako letadla, tanky a děla.

Traduje se, že M. Gorbačov nabídl R. Reaganovi v roce 1985 při jednání o smlouvě o odzbrojení v Reykjaviku na Islandu smír ve studené válce právě kvůli zaostávání technické úrovně elektroniky v SSSR.

Pro výzkum a vývoj elektronických součástek je charakteristická celosvětová spolupráce různých výrobních oborů (hutnictví, sklářství, chemie, optiky a dalších). Pro ekonomicky efektivní výrobu finálních výrobků je nezbytná také celosvětová specializace a kooperace. Elektronika se stala aktivním činitelem vzniku fenoménu globalizace.

*  *  *

Významným impulzem pro rozvoj výroby elektronických součástek byl vynález počítače, protože umožňoval odbyt v milionových ročních sériích. Spotřební elektronika byla z tohoto hlediska podružná. Za zmínku stojí, že první počítač na světě s architekturou pro zpracování hromadných administrativních dat (EPOS) postavil v roce 1953 v našem Výzkumném ústavu matematických strojů Dr. Svoboda.

Tranzistory sice umožnily podstatně zmenšit rozměry a energetickou náročnost počítačů i jiných produktů elektroniky, avšak pro další žádoucí miniaturizaci byly příliš veliké. V dubnu 1961 získal Robert Noyce patent na integrovaný obvod (IO). Trvalo deset roků, než IO dosáhly rozumné sériovosti výroby a přijatelné ceny. Zrodila se mikroelektronika. Až do počátku sedmdesátých let zaostávala naše TESLA ve výrobě součástkové základny zhruba jen rok za západními výrobci.

*  *  *

V roce 1965 Dr. Gordon Moore definoval zákonitost, že každých 18 měsíců se počet tranzistorů na jednotce plochy čipu integrovaného obvodu (IO) zdvojnásobí. Rozměry jsou udávány v nanometrech ( 10-9 m). V současné době by se do tečky na konci této věty vešlo šest milionů tranzistorů. Výrobní podniky instalují nové výrobní linky v intervalu přibližně čtyř až pěti let.

Výroba v obrovských sériích přináší úspory z objemu. Pro produkty elektroniky je typický cenový paradox. S rostoucím výkonem klesá cena. Například u kapesní kalkulačky klesla cena za pět let po uvedení na trh na pouhých 0,5 %. Cena jednotlivého tranzistoru klesla za 15 let přibližně 50 000krát.

Dík dramatickému růstu schopností mikroprocesorů vznikla samostatná vědecká disciplina - výzkum umělé inteligence (UI). Elektronika, roboty a využití UI by teoreticky v dohledné době mohly úplně nahradit člověka v mnoha činnostech.

*  *  *

Umělá inteligence je některými badateli považována za dobrodiní pro lidi, jiní vědci, a zejména tvůrci fantasy filmů, například Terminátor, Matrix nebo Hvězdné války, považují roboty za hrozbu pro lidstvo. Pro objektivní hodnocení UI je zatím málo poznatků. V podobné situaci byly počítače, »kybernetické mozky« v  padesátých letech minulého století. Někteří »experti« v Americe se tehdy domnívali, že pět strojů zvládne administrativní agendu celé federace.

Sociologové, politologové, ekonomové a další profesionálové na zkoumání lidské společnosti, kteří..... Zaujal-li vás tento článek, můžete si jeho dokončení přečíst na straně 6 buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

Josef ŠULC


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 34 hlasů.

Josef ŠULC

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.