Reklama

Konference o hazardu sjednotila obce

Obce a města mají jasno. Současné právo nabízí řadu nástrojů pro regulaci hazardu, jeho vymahatelnost jsou však nuceni prosazovat soudně. Starostové a zástupci neziskového sektoru se na tom shodli na konferenci pod patronací veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského.

Sdružení místních samospráv ČR a občanského sdružení Brnění informovalo, že podle účastníků konference Ministerstvo financí dlouhodobě nerespektuje zákon o loteriích. Obce proto ministerstvo vyzvou k odebrání povolení provozu hazardních přístrojů. Pokud ministerstvo tomuto požadavku nevyhoví, jsou připraveny podat komunální stížnost k Ústavnímu soudu. Ta je poslední možnost obcí, jak se domoci svého ústavně daného práva na samosprávu, které je jádrem sporu. Matěj Hollan z OS Brnění k tomu dodal: »Právo na samosprávu ministerstvo financí dlouhodobě porušuje tím, že nerespektuje vyhlášky obcí, jež zakazují povolování hazardních přístrojů.«

Porušování zákona konstatoval i Ústavní soud v nálezu o vyhlášce Františkových Lázních, kdy prohlásil, že ministerstvo je povinno zahájit řízení o zrušení povolení ihned, jak zjistí, že obec vydala vyhlášku, v níž si hazard na svém území nepřeje. Ministerstvo však ignoruje i tento nález a nezákonná povolení neruší, jak bylo doloženo na příkladu Brna či Lanškrouna.

»V obcích jsou nyní ministerstvem povoleny tisíce hazardních přístrojů, jejichž vymýcení nebude možné bez nálezu Ústavního soudu ve věci příslušné komunální ústavní stížnosti. Za tuto situaci nese zodpovědnost ministerstvo financí, na čemž se shodli i účastníci průlomové brněnské konference,« prohlásil Hollan. »Podobné konference a semináře jsou nesmírně cenné předávání informací. Příklad Františkových Lázní a dalších obcí a měst ukazuje, že i v současné legislativní spleti lze vůči hazardu rázně zakročit. V nejbližších týdnech se proto vydáme mezi starosty se sérií dalších seminářů,« uzavřel Tomáš Chmela, tajemník SMS ČR.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.