Rusové potřetí volili Putina

Rusové včera pošesté volili svého prezidenta, poprvé na šest let místo dosavadních čtyř. Hádanka, zda premiér Vladimir Putin bude zvolen už v prvém kole voleb, byla zodpovězena krátce poté, co se v 18:00 SEČ zavřely poslední volební místnosti na evropském západě země.

Podle odhadů státní agentury pro výzkum veřejného mínění VCIOM získal Putin 58,3 % hlasů a může se těšit na návrat do Kremlu.

Putin už Rusku vládl jako prezident v letech 2000-08, než se z ústavních důvodů musel přesunout »jen« do čela vlády. Málokdo sice pochyboval, že se do Kremlu vrátí, ale vzhledem k nemalé Západem organizované vlně »oranžových« protestů je možná otázkou, zda se udrží v křesle celých šest let. On ale plánuje dalších 12 let v čele země!

Před volbami favorit burcoval své voliče z řad žen, penzistů a státních zaměstnanců oprávněným varováním před návratem do chaosu 90. let a sliboval reformy systému, který po 12 let pomáhal tvořit. V závěru kampaně mu průzkumy slibovaly okolo 60 % hlasů.

* * *

Mnozí Rusové si skutečně myslí, že by se »nemělo přepřahat, dokud starý kůň dobře táhne«. Ale i opozice se snažila zmobilizovat voliče nespokojené s poměry. Už pár hodin před koncem hlasování každopádně účast předčila prosincové parlamentní volby, jejichž výsledky kritici napadali jako zmanipulované.

Více než 108 milionů voličů včera mělo na výběr ještě věčně druhého lídra KPRF Gennadije Zjuganova (podle VCIOM získal včera 17,7 %), předáka nacionalistů Vladimira Žirinovského (včera 8,5 %), miliardáře Michaila Prochorova (včera zřejmě bronzový s 9,2 %) a umírněného levicového politika Sergeje Mironova (včera asi 4,8 %).

Žádný z rezolutních kritiků režimu však opět nebyl k volbám schopen dojít a státní televize věnovaly mnohem větší pozornost favoritovi než všem ostatním uchazečům. I to se mohlo podepsat na faktu, že výsledek pro Putina může být ve finále ještě větší, než je odhad VCIOM. Podle agentury FOM má dokonce 59,3 % a první výsledky z řídce obydleného Dálného východu zveřejnila už i ústřední volební komise. Po sečtení zhruba 14 % hlasů vedl Putin s 61,8 %!

* * *

Vážnější nesrovnalosti během včerejšího hlasování nezaznamenali ani zahraniční pozorovatelé, včetně dvou českých poslankyň. Ty ale mohly navštívit jen zlomek z asi 95 000 volebních místností. Nad klidem včera bdělo na 400 000 strážců pořádku. Přesto se alespoň ukrajinské feministky postaraly o skandál...

Pro vítězství v prvém kole bylo zapotřebí získat více než polovinu platných hlasů, jinak by se do tří týdnů muselo uskutečnit druhé kolo. Ale prokremelská mládež si už na včerejší večer vyhradila 15 moskevských náměstí pro oslavy Putinova vítězství. A jak vidno, nebyl tento optimismus nepodložený!

Oficiální předběžné výsledky by měla ústřední volební komise zveřejnit dnes ráno, večer se čeká povolená opoziční demonstrace.

Nahatice

Sličné polonahé demonstrantky z ukrajinské skupiny Femen udeřily i během včerejších voleb, a to přímo v moskevské volební místnosti, kde o chvíli dříve hlasoval premiér Putin. Hlavní favorit voleb, provázený manželkou Ljudmilou, hlasoval stejně jako v posledních letech v Ruské akademii věd na Kosyginově ulici.

Tentokráte však policie okolí neuzavřela, jak bývá obvyklé, ale pouze všechny kolemjdoucí legitimovala. Krátce po odchodu předsedy vlády do volební místnosti vběhla tři děvčata, rychle se vysvlékla do půl pasu, aby předvedla nápisy »Kremelské krysy«, »Kradu pro Putina!« či »Zloděj potřetí«, a začala skandovat hesla proti Putinovi, než je zpacifikovala policie. Oksana, Anna a Irina se prý chystaly ukrást urnu s Putinovým hlasem...

(rj, čtk)

***************

Z dalších článků zahraničního zpravodajství na straně 7 si můžete např. přečíst:

  • V Íránu vítězí rivalové Ahmadínežáda
  • Chávez ujišťuje, že je fit
  • Zrůda na snowboardu zabila Češku
  • Tornáda v USA usmrtila 34 lidí
  • V Kongu dvě stě obětí výbuchu

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

***************


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 14 hlasů.

(rj, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.