Tip na výlet

Hrad Švihov

Hrad Švihov, nacházející se v městečku stejného jména, kterým prochází silnice z Plzně na Klatovy, nechal zbudovat na konci 15. století královský sudí Půta Švihovský, jeden z nejvýznamnějších mužů rodu Rýzmberků. Hrad byl od prvotní myšlenky komponován jako umělý ostrov. Budovy v centrální části byly chráněny pásem vnitřních hradeb a prvním vodním příkopem, druhý pás hradeb také s vodním příkopem zesiloval možnosti obrany. Osudové období pro hrad nastalo v první polovině 17. století, kdy ztrácí své původní funkce.

Během třicetileté války dvakrát odolal útokům švédských vojsk, ale po válce měl být srovnán se zemí, aby bylo znemožněno jeho obsazení loupeživými hordami. Švihov v té době přišel o velkou část vnějšího opevnění a o oba vodní příkopy. Demolici hradu se sice podařilo zrušit, ale nadále byl využíván jen k hospodářským účelům, a to až do první poloviny 20. století. Jeho údržba se omezovala jen na nejnutnější práce, až je v roce 1926 v úředních spisech označován jako »zřícenina«. Druhou světovou válku hrad přečkal jako hospodářství bez větších škod, a po válce byl jako součást černínského majetku konfiskován.

V roce 1947 převzala správu nad hradem právě vzniklá Národní kulturní komise. Neprodleně byl zahájen rozsáhlý průzkum, náročná rekonstrukční činnost proběhla již v 50. a 60. letech 20. století. Dnes je hrad ve správě Národního památkového ústavu a prezentuje se široké veřejnosti prostřednictvím dvou prohlídkových tras. První okruh se zabývá historií hradu a návštěvníci uvidí jeho reprezentační prostory. Druhý okruh představuje hospodářské místnosti hradu. Kromě běžných okruhů, které jsou provozovány v otevírací době, nabízí hrad i další možnosti. Například noční oživené prohlídky (tradičně vždy poslední tři víkendy letních prázdnin), mimořádné prohlídky do míst obyčejně nepřístupných, nebo tematické prohlídky pro objednané skupiny.

V červenci a srpnu je na hradě otevřeno od 9.30 do 17.30, v září od 10 do 16 (vždy denně kromě PO) a v říjnu jen o SO, NE a SV od 10 do 15 hodin. Kulturní akce Černínské kratochvíle se na hradě uskuteční o víkendu 19. a 20. července (od 10 hodin), Divadlo na hradě je plánováno na víkend 9. a 10. srpna (od 19.30 hodin). Více informací na www.hradsvihov.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Jiri.Piskacek
2014-07-11 13:29
Na Švihově je fajn, bydlí tam můj kamarád Drakouš!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.