VĚDA A PŘÍRODA

»Byla zima mezi námi, a teď už je za horami«

Už tu máme březen, vážně. Ve vzduchu je cítit jaro, zaznamenali jste to? Ba, už koncem února po těch velkých mrazech k nám přišlo předjaří. Březen – za kamna vlezem?

Kdopak na to přišel? Proč se neříká »za kamny zůstaneme, nevylezem«?  Letos na nás šla ta zima pomalounku, polehounku, než to rozpálila, abychom věděli, zač je toho loket. Brilantně předvedla v relativně krátkém čase své vlády holomrazy a střídání front ze všech světových stran.

Zanechala trávníky vypelichané a škody naši zemědělci (nebo farmáři?) ještě nevyčíslili. Slepice údajně stávkovaly za vyšší zimní teploty - nehodlaly v těch mrazech snášet vejce. Proto potravinové řetězce zvedly ceny. Nebylo to vlastně kvůli Evropské unii? Tyto škody pro změnu registrují naše peněženky.

* * *

Tak jakpak se budí jaro? Dny se prodlužují. Ráno se nám do denního světla lépe vstává. Teploty na teploměru nám sice pocitově redukuje déšť a studený vítr, ale příroda už se nadechuje, míza stoupá ke korunám stromů. Nevěříte? Nakonec nejpozději do deseti dní tu budeme mít to jaro i ouředně, astronomicky!

V Praze se do vítání jara jako první nachystaly zákonem o ochraně přírody zvlášť chráněné sněženky (Galanthus nivalis L.). Podle odborné literatury by to měly být 8-20 cm vysoké vytrvalé jarní byliny. Nuže, zelené prstíčky i bílá poupata už jsem zaznamenala v polovině února, ale sotva půldruhého centimetru nad zemí. Sněženky jsou takové indikátory jarní vlhkosti, které je v Praze po těch holomrazech a pozdní skrovné sněhové pokrývce zřejmě pomálu.

* * *

Koncem února jsem obdržela od přítelkyně Jany zprávu, že na Zbraslavi vykvetly mezi sněženkami žluté talovíny (Eranthis hiemalis (L) Salisb.). Samozřejmě za plotem její předzahrádky. Za talovíny v jejich přírodním stanovišti bychom museli vycestovat do jejich původní vlasti až do jihovýchodní Evropy, třebaže u nás se dá také najít volně, jak zplaňuje a vybíhá zpoza zahradních plotů do přírody.

Koncem února ve Štětínské kromě sněženek už místy vyrazily drobné květy žlutých a modrých krokusů. A to jsem se, bohužel, ještě nedostala k ďáblickým zahrádkám, abych se podívala, jak se daří bleduli jarní (Leucojum vernum L.).

Patří také mezi ohrožené, zákonem chráněné byliny, ale v kulturách jejich pěstitelům, pokud je nabyli zákonnou cestou, nehrozí postih. Zvláště chráněné rostliny jsou chráněny ve všech svých podzemních a nadzemních částech a všech vývojových stadiích. Chráněn je také jejich biotop. Když prodejci chráněných jarních květin kontrolním orgánům neprokážou, že je mají ze svých zahrádek, mohou být pokutovaní jako fyzické osoby do výše 5000 Kč, jako právnické osoby do výše 50 000 Kč.

* * *

Pozor, až půjdete Čimickým hájem v Praze, ale i jinde, kdekoli v republice, biotopem sasanek (Anemone sylvestris L.), netrhejte je, nešlapejte v jejich porostu! A to ani, když nebudete mít státní orgán v dohledu. Hned za lodyhou s květem je schovaný pupen oddenku s budoucí květonosnou lodyhou pro příští jaro. Poškodil by se a sasanek by ubylo. Jsou to vzácné kytičky. Pro nic za nic nebyly zařazené mezi ohrožené rostliny! Navíc mohou svého škůdce vytrestat. Dráždí oční sliznici, jsou jedovaté.

Mám svá předjarní a jarní kytičková místa, kam chodím kontrolovat, zda už se budí jaro. Na předpolí Ďáblického háje se chodím dívat, jak se činí léčivý podběl (Tussilago farfara L.).

* * *

Droga z květu (flos farfarae) je dobrá....... ale o tom až v dokončení článku na straně 11 (VĚDA A PŘÍRODA), kde si také můžete přečíst »Ještě jednou k oteplování naší planety« od Václava Zieglera. To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

Bohumíra MARKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 2 hlasy.

Bohumíra MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.