Zoo v obci Zájezd nabízí i kontaktní zookoutek.
Haló rady

Léto s dětmi. 10 tipů, které možná neznáte

Letošní léto je zatím, co se týká počasí, přívětivé, takže s dětmi není problém trávit hodiny a dny u rybníků, řek nebo na koupalištích. Co když ale nebude tak hezky? Jak zabavit ty malé dobrodružné duše? Máme pro vás deset tipů na výlety za každého počasí. Většina z nich není tak »profláklá«, takže je možná ani nebudete znát - o to více je snad oceníte…

Zoopark, jaký neznáte

Velké zoologické zahrady nemusíme čtenářům představovat - koneckonců je znají ze stránek Haló novin velmi dobře. Ale o téhle malé zoo ví jen málokdo. Nachází se v obci Zájezd nedaleko Kladna a rozkládá se na necelých 2500 m2.

Zoopark Zájezd založili v roce 1998 lidé, kteří neváhali a začali realizovat své sny. Veřejnosti areál poblíž Buštěhradu zpřístupnili 1. září 2009 a od té doby se nepřestaly prostory rozrůstat. Lákadlem je hlavně několik druhů opic a poloopic, nechybějí kočkovité šelmy v čele s karakaly, oceloty a rysy, ani draví ptáci, surikaty, klokani, velbloudi či lamy. V letních měsících tu najdete jedinečnou expozici chameleonů, kterou jinde v České republice neuvidíte.

Děti však budou mít radost především z kontaktního zookoutku, kde si mohou pohladit ovce, kozy, morčata a králíky. A nejlepší tip na to, jak s našimi malými ratolestmi vyrazit na výlet do zooparku? O víkendech jezdí z pražského Masarykova nádraží takzvaný Cyklohráček - vlak, kde si můžete schovat kola, ale hlavně kde děti najdou dva vagóny plné hraček, stavebnic a deskových her. Cesta bude rychle utíkat, než v Kovárech vystoupíte. Čtyřkilometrovou cestu do obce Zájezd zvládnou v pohodě malí i velcí…

Jedinečný Farma-park

A ještě jednou zvířátka, ještě jednou český venkov. V kouzelném prostředí pod bájnou horou Blaník najdete farmu s unikátním zvířecím parkem a atrakcemi. Ta poskytuje hostům nejen ubytování v romantickém prostředí, ale především venkovské zážitky, jako je jízda na koních, či v kočáře, houbaření, zimní radovánky, poutě, trhy zvířat, dožínky, zabijačky, kontakt s domácími zvířaty apod. Navštívit můžete i skvělou restauraci či vinárničku. Pro ubytované je k dispozici venkovní vyhřívaný bazén a připraveno je i nové relax centrum s vířivkou a saunou.

Od května 2012 je otevřen jedinečný Farma-park s mnoha zvířaty, kde návštěvníci najdou všechna domácí zvířata, některá divoká zvířata, ale i handicapovaná zvířata, která se nemohou vrátit do přírody.

Léto s párou

Pro železniční nadšence je tu letní hit jako zvon! Každou sobotu až do 23. srpna se konají zážitkové jízdy historickým parním vlakem na trati mezi Kostelcem u Jihlavy a Slavoniemi. Historický parní vlak v čele s lokomotivou 213.901 je hlavním tahákem tzv. Léta s párou. Provoz na akci (která je z velké části spolufinancována z prostředků Evropské unie prostřednictvím projektu DY-THA rail) zpestřuje bohatý kulturní program. Letošní rok platí jízdenky i jako vstupenky do synagogy v Třešti, Městské galerie v Telči, na výstavu v Městském muzeu a galerii v Dačicích, do Městského muzea ve Slavonicích. K dětské jízdence dostane cestující volnou vstupenku do Království železnic v Praze.

Vstupte do pohádky!

Každé dítě miluje pohádky. Kouká na ně v televizi nebo poslouchá vyprávění rodičů před spaním - a přitom by si přálo, aby se mohlo někdy do takové pohádky vydat a prožít ji na vlastní kůži. Vězte, že není nic jednoduššího!

Chcete-li vstoupit do pohádky, navštivte starobylou kovárnu v Selibově, která se nachází na půli cesty mezi Pískem a Protivínem. V malebné vesničce uprostřed návsi si dali dostaveníčko čerti, hastrmani a víly z nedalekého Tálínského rybníka, a jiná pohádková havěť.

Pokud chcete spatřit na vlastní oči, jak to vypadá v pekle, když se čerti žení, musíte sebrat odvahu a projít okolo draka, který tu hlídá princeznu. Cestou si můžete nasadit korunku, věneček nebo plášť a stát se opravdovými králi, princeznami a vílami. Potom projdete tajuplným lesem, kde možná potkáte i Karkulku s vlkem, Jeníčka a Mařenku loupající perníčky, skřítka Šumavouse i Hejkala. V kreativní dílně si pak každý může vymodelovat nebo namalovat svoji pohádkovou postavičku. Zkrátka, ideál pro dětskou duši…

Desítky herních prvků

Rodinný Park Mirakulum se nachází na ploše 10 hektarů v Milovicích - mezi Nymburkem a Benátkami nad Jizerou. Nabízí celodenní vyžití pro celou rodinu, včetně dědečků a babiček. Návštěvníci zde najdou několik desítek herních prvků, minizoo nebo lesní naučnou stezku - to vše v nápaditém a kvalitním provedení se zapojením zeleně.

Rodinný Park Mirakulum a jeho dominanta.

Nepřehlédnutelnou dominantou Mirakula je dřevěný hrad, který se promítl i do loga parku. Připravte se na to, že vaši potomci budou překonávat až desetimetrové výškové rozdíly, visuté mostky, skluzavky, rozhledny. Hlad mít také nebudete - občerstvení se rozumí samo sebou…

Za Robinem Hoodem

Zámek Loučeň nabízí komorní a velkou expozici. Komorní expozice je umístěna v přízemí zámku a je zaměřená na nejdůležitější fakta o rodech Valdštejnů, Fürstenberků a Thurn-Taxisů. Velká expozice se věnuje z velké části rodu Thurn-Taxisů a jejich podnikatelské činnosti.

Dospělí tedy mají program zabezpečený - ale co děti? Nebojte, i o ně je postaráno, a možná lépe, než byste bývali čekali. V létě zde totiž ožívají romantické příběhy středověkých hrdinů. Pod korunami staletých stromů postavili svoje ležení Robin Hood a jeho zbojníci, aby se postavili zlotřenému šerifovi z Nottinghamu. V táboře budou verbovat nové šermíře, cvičit je v lukostřelbě a turnajovém umění, zkoušet jim zbroj a zbraně. Robin Hood a jeho přátelé, Malý John, mnich Tuck a další, provedou malé i velké návštěvníky svým divokým královstvím a pobaví je mnohými soutěžemi a bojovými šarvátkami.

Nové muzeum Lega

Minulý týden jsme se v příloze Bonus Pro Vás věnovali historii a současnosti dánské stavebnice Lego - a právě na to nyní plynule navážeme. Představujeme vám totiž nové, soukromé Muzeum Lega. Nachází se v historickém jádru města Tábor, celá výstavní expozice je umístěna v národní kulturní památce na Špitálském náměstí čp. 275. V úžasné historické budově najdete expozici stavebnice Lego, kdy vlastní výstavní plocha zabírá více než 200 m2.

Expozice je rozdělena na několik tématických okruhů, kde najdete stovky originálních modelů z celého světa. Na stavbu modelů bylo použito přes 1 milion Lego kostiček. Expozice je neustále rozšiřována a doplňována o další zajímavé a raritní kousky.

V kůži Tarzana

Pokud máte již trochu větší děti, neváhejte se s nimi vydat na severní Moravu do největšího lanového parku v ČR. V Tarzanii v Trojanovicích na Novojičínsku při zdolávání trasy lanových překážek prověříte svou fyzickou i psychickou zdatnost. Máte na výběr z několika tras lanových překážek s různým stupněm obtížnosti. Překážky jsou zavěšeny v lese na stromech ve výšce 3 - 14 metrů! Velkou atrakcí jsou dlouhé přejezdy nad řekou. Za pomocí kladky přejedete ze stromu na strom jako Tarzan na liáně.

Ani menší děti nepřijdou zkrátka. Je pro ně totiž připraven malý lanový park Tarzánek zdarma.

Bojte se se strašidly!

Strašidelný zámek DraXmoor v Dolní Rožínce představuje strašidelně-fantastickou expozici kombinovanou atraktivními exponáty, originálními sklepními prostory, středověko-pohádkovým tržištěm a stylovou krčmou s kouzelnou obsluhou, čarodějnými lektvary a dětským koutkem.

Na úvod čeká návštěvníky v zadní části zámku 3D kino, které by mělo uvést všechny přítomné do doby čarodějnic, rytířů a různých strašidel v exkluzivní podobě trojrozměrných obrázků. Dále si prohlédnou více než dvacet ozvučených a pohyblivých modelů čarodějnic, ježibab, draků a jiných strašidel.

K vidění jsou i takové unikátní atrakce jako nový bezbariérový výtah se strašidelnými efekty. Od počátku do dnešních dnů došlo k rozšíření stávající expozice, přibylo muzeum legend z Vysočiny a nové venkovní plnokrevné osvětlení využívané při nočních show. Na dvoře vyrostla tajuplná věž se vstupem do podzemí, před budovou zase informační kancelář s veřejně přístupným internetem.

Po stopách dinosaurů

Na závěr tu máme něco, co sice zřejmě dobře znáte, ale možná nevíte, kolik dinoparků můžete v České republice navštívit. Je jich pět: Praha, Liberec, Plzeň, Ostrava a Vyškov. My se blíže zaměříme na poslední uvedený. Vyškovský DinoPark totiž zkraje léta představil novou atrakci, díky níž mohou získat návštěvníci nový pohled na zvířata představující faunu druhohor. V korunách stromů, ve výšce 11 metrů, vznikla přes 300 metrů dlouhá visutá dráha, po níž se lze pohybovat na speciálně upraveném kole. Nosné lano je ukotvené na 16 sloupech a je napnuté tak, aby se minimálně prověšovalo a šlapání bylo po celé cestě zhruba stejně náročné.

DinoPark funguje ve Vyškově už téměř deset let a díky němu se výrazně zvýšila návštěvnost sousední menší zoologické zahrady. Vstupenka do obou zařízení je společná a stojí 160 korun.

Marcela ŠPIČKOVÁ
FOTO - Haló noviny/Marcela ŠPIČKOVÁ (2)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 8 hlasů.

Marcela ŠPIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.