Tip na výlet

Státní zámek Lednice

Státní zámek Lednice - Jeden z nejkrásnějších zámků v ČR se nachází v obci stejného jména poblíž Mikulova na jihu Moravy. První historická zpráva o této lokalitě pochází z roku 1222. Již tehdy zde patrně stála gotická tvrz s dvorcem, kterou r. 1249 český král Václav I. propůjčil rakouskému šlechtici Sigfriedu Sirotkovi. Koncem 13. století se stali držiteli celé Lednice a nedalekého Mikulova Liechtensteinové, kteří postupně získali pozemkový majetek na obou stranách moravsko-rakouské hranice.

Již v 16. století nechali zbořit zdejší středověkou vodní tvrz a nahradili ji renesančním zámkem. Na sklonku 17. století byla i tato stavba zbořena a vybudováno zde barokní sídlo s rozlehlou architektonicky řešenou zahradou a monumentální jízdárnou, která se jen v málo pozměněné podobě uchovala dodnes. Po polovině 18. stol. byl zámek opět upravován stavebně a roku 1815 byly odstraněny jeho přední trakty, které byly součástí barokního zámku. Dnešní vzhled pochází tedy z let 1846-1858, kdy kníže Alois II. z Liechteinsteina usoudil, že Vídeň je pro pořádání letních slavností nevhodná a nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Pro pořádání velkolepých setkání evropské šlechty sloužily reprezentační sály v přízemí (I. ze čtyř prohlídkových okruhů), které jsou vybaveny vyřezávanými stropy, dřevěným obložením stěn a vybraným mobiliářem.

V 1. patře jsou soukromé pokoje Liechtensteinů. Ve 2. patře pak pokoje dětí a jejich guvernantek, spolu s muzeem loutek. Na zámku je bohatý kulturní život. Např. již tuto neděli, jako součást 4. festivalu zámeckých a klášterních divadel, uvidí návštěvníci v 15 hodin představení Cirkus Jeminkotekrindypindy a v 19 hodin Dvě komedie v komedii. Ve čtvrtek 7. srpna pak Dvorní divadlo představí na Čestném nádvoří zámku hru Kumšt a 21. srpna hru Loutka, vždy ve 20.30 hodin.

V srpnu je zámek Lednice přístupný veřejnosti denně od 9 do 18 hodin, v září denně mimo PO od 9 do 17 hodin a v říjnu pouze o SO a NE od 9 do 17 hodin (ve všední dny jen na objednávku). Bližší podrobnosti na www.zamek-lednice.com.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.