Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Zjednodušit život duhovým rodinám

Zákonodárci se budou opět zabývat otázkou, zda umožnit gayům a lesbám osvojit si dítě svého partnera. Novelu, která by jim to měla umožnit, chce předložit skupina poslanců do konce týdne.

Podle hlavní předkladatelky návrhu Radky Maxové (ANO), předsedkyně Stálé sněmovní komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny, má předloha podporu širokého politického spektra. »Zatím je pod novelou podepsáno dvanáct poslanců, další podpisy budeme sbírat v pátek, kdy zasedá sněmovna,« řekla poslankyně ve středu novinářům.

Z komunistických zákonodárců je pod novelou podepsána stínová ministryně pro zdravotnictví Soňa Marková. »Je potřeba, aby i druhý partner z homosexuálního svazku měl možnost určitých práv vůči dítěti, které společně vychovávají, aby v případě nějaké tragédie nekončilo v ústavu. Je to věc, která by měla být v našem právním řádu, jsem přesvědčena, že to není nic, co by mělo překážet dalšímu zdravému vývoji dětí,« řekla Marková. Jak zdůraznila, nejedná se o adopci dětí homosexuálními páry, která je v posledních dnech také hodně diskutována. Nicméně Marková je přesvědčena, že i když jde o kontroverzní téma, i v této otázce je potřeba začít diskusi. »Je otázka, co je pro dítě prospěšnější, jestli život v ústavu, nebo určité zázemí, které mu může homosexuální pár poskytnout,« uvedla Marková.

Děti, které vyrůstají se dvěma matkami či dvěma otci, mohou oficiálně mít jen jednoho rodiče. Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) už několik let upozorňuje na to, že to takzvaným duhovým rodinám komplikuje život. Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 v domácnostech dvojic gayů a lesbických žen v ČR vyrůstalo přes devět stovek dětí. V rodinách registrovaných partnerů jich bylo téměř pět desítek, ostatní žily u »nesezdaných« párů.

Novela má umožnit registrovaným partnerům osvojit si potomka svého protějšku. O adopci by rozhodoval soud, vždy by měl brát ohled na nejlepší zájem dítěte. Pokud by chlapcům a děvčatům bylo víc než 12 let, museli by i oni s osvojením souhlasit. Adopci dětí z dětských domovů, kojeneckých ústavů a dalších zařízení novela registrovaným partnerům nepovoluje.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.1, celkem 7 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama