Tip na výlet

Státní zámek Hořovice

Historie města Hořovice sahá hluboko do minulosti, a protože se zde střídaly vlivné rody i velké osobnosti, bylo by jen s podivem, kdyby jediným šlechtickým sídlem zde byl Hořovický zámek postavený koncem 17. století. Ne náhodou se dnešnímu zámku říká »Nový«. Jen o pár desítek metrů dál totiž stojí tzv. »Starý zámek«. Kdysi tu v lůně panenské přírody, kde lesy byly plné zvěře a kraj úrodný, našli zalíbení šlechtici i samotní králové.

Skála nad Červeným potokem se stala místem vyvoleným pro stavbu hradu. Nechali jej pravděpodobně vybudovat ve 13. století předkové pánů ze Žirotína na místě původního hospodářského dvorce. Hořovický zámek se moc hezky okukuje zvenku, ale věřte, že u pouhého obdivování exteriérů nezůstanete, zvláště uvážíte-li, co všechno můžete vidět uvnitř. Láká-li vás návštěva zámeckých reprezentačních prostorů a salonů, pak je pro vás tím pravým I. prohlídkový okruh. Máte celou hodinu na to, abyste si život majitelů hořovického panství představili. Kromě toho jsou zde II. okruh (soukromá apartmá) a III. okruh (hry a hračky).

Tak, jak procházel zámek postupem času stavebními úpravami, stal se názornou ukázkou slohů 18. až 20. století. V roce 2002 byl areál státního zámku Hořovice vyhlášen Národní kulturní památkou. Zámek spravuje Národní památkový ústav. V srpnu je pro veřejnost otevřen denně kromě PO od 10 do 17 h, v září denně kromě PO od 10 do 16 h a v říjnu jen o SO a NE od 10 do 16 hodin. V současné době až do října můžete sklepením zámku vstoupit přímo do pohádky, prostřednictvím více než 50 loutek známé malířky, spisovatelky a dobré »čarodějnice« Vítězslavy Klimtové. Dny zámecké kuchyně se uskuteční od 6. do 14. září. Podrobnější informace získáte na www.zamek-horovice.cz.

(vhk)
FOTO - archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.