Fotbal 2014, OH 2016 a ekonomika Brazílie

Brazílie v posledních letech vystoupila na vrchol mezi rozvíjejícími se zeměmi, což je vyjádřeno ve zkratce BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika), kam se ovšem v poslední době tlačí též její hlavní konkurent v Latinské Americe: Mexiko. Tento svůj úspěch hodlá doplnit i v oblasti sportu.

Brazilská inteligence si stále připomíná nálepku, kterou ji kdysi dal de Gaulle: »Nejde o seriózní zemi.« Nyní se naskýtá možnost ukázat světu, že to už neplatí. Snaha Brazílie vychází z části z touhy po spravedlnosti. Klání v kopané proběhlo v Jižní Americe naposledy v roce 1978, a to v také konkurenční Argentině. Olympiáda se tu nekonala nikdy. Tato část světa se přitom považuje za duchovní domov fotbalu, i když ten se zrodil v Anglii.

Rio de Janeiro, kde se bude pořádat olympiáda, o sobě tvrdí, že se tam konají největší slavnosti světa, majíc zřejmě na mysli především karnevaly. Vedení města navíc slibuje nejen podnikatelům, že tato událost přinese velký prospěch všem. Rok 2012 znamenal zkušenost z Londýna, zajeli se poučit i do Pekingu. Čína navíc patří k velkým obchodním a investičním partnerům.

Pýcha a boj s časem

Rok 2013 ukáže, zda se příliš nechlubili, zvláště pokud jde o kopanou. Bude zanedbaná infrastruktura schopná přepravovat fanoušky mezi 12 městy, kde budou utkání fotbalového mistrovství probíhat? Jak to bude se stadiony, letos jich na generální zkoušku v podobě Poháru konfederací bude zprovozněno nanejvýš šest. Budou v tom velké peníze, bude jich dost? Fanoušky rozčiluje, že se na ně dostanou, jen pokud pořádající města ve dnech zápasů zavřou kanceláře a školy, aby bylo na ulicích volněji.

Mezinárodní ani vnitrostátní letiště v Sao Paulu nebudou před prvním výkopem napojená na železnici. Experti upozorňují, že turnaj mohl probíhat pouze v osmi městech a nemusely by se narychlo stavět nebo opravovat drahé stadiony. Čtyři z těchto měst nemají dobrý domácí tým. Může to překvapit, ale v hlavním městě Brasilia a v Manausu se málokdy sejde více než 10 tisíc fanoušku. V sázce je příliš mnoho pýchy na to, aby Brazílie své záměry přehodnotila.

V březnu 2012 generální tajemník fotbalové asociace FIFA prohlásil, že vláda by potřebovala »nakopat zadek«. Ta s ním poté několik měsíců udržovala vztahy na bodu mrazu. Tajemník se nyní raději omezuje na neslaný nemastný optimismus, co mu nakonec zbývá?

Olympiáda megapříležitostí

Příprava na olympiádu vypadá slibněji. Rio má na přípravu přes tři roky. Je jedním z mála brazilských měst, která si mohou dovolit zdvojnásobit kapacitu hotelů a zábavních podniků, aniž by vyčerpala poptávku. Do konce letošního roku se začne stavět 13 tisíc nových hotelových pokojů. Návštěvníky ovšem často ceká podřadné a předražené ubytování, ale fandové tam přece pojedou za sportem.

Někteří zřejmě i za sexem, jak to při podobných událostech bývá. Možná, že tam přijedou vypomáhat i prostitutky z Česka, v současné době klesá v Praze návštěvnost v bordelech, takže každý dolar se sejde...

Pokud tam pojedou zájemci zámožnější, měly by dát přednost předměstí Barra da Tijuca, je překrásné a bude tam stát olympijská vesnice. Ještě letos bude zřízeno rychlé autobusové spojení s mezinárodním letištěm Galeao a v předstihu před olympiádou i nová linka metra do centra. Ostatní čtvrti si budou muset počkat.


Většinu slumů ve městě ovládají mocné gangy a vykonávají tam i část státní moci, což bere policie na vědomí. Na Nový rok a během karnevalů dochází k tiché dohodě mezi vedením města a gangstery a pořadatelé olympiády na to spoléhají i tentokrát.

Brazilci si často stěžují na cizince, kteří se domnívají, že se v zemi mluví španělsky a hlavním městem je Buenos Aires. Plánovaná megaakce by tuto situaci měla napravit a Brazilcům dát příležitost prokázat přátelskost a radostný životní postoj, pokud to ovšem vývoj všemožných krizí, které pociťuje i Brazílie, neovlivní, i když mnohem méně než Západ.

Růst a posun směrem doleva

Růst HDP v Latinské Americe má být podle Mezinárodního měnového fondu zhruba stejná jako v roce 2012, tj. kolem tří procent. Latinoameričané upírají neklidné pohledy směrem k Číně, která pro mnohé z nich představuje největšího obchodního a investičního partnera. Každá zmínka o zpomalení v Číně, které by tam přerostlo v hospodářskou krizi, by ceny vývozních komodit v regionu a zvláště v Brazílii, srazila k zemi. S velkými obavami se pak dívají už nyní zvláště na Evropu a USA.

The Economist předpovídá, že HDP v Brazílii poroste letos o 4,2 %, inflace o 5,5 %. Rozpočet bude pasivní, 2,2 % HDP. V zemi žije téměř 200 milionů obyvatel. Země má levě středovou vládu a prezidentka doufá, že po volbách v listopadu ji bude mít i Chile, kde by se vrátila bývalá prezidentka Michelle Bacheletová a plutokrat Sebestiane Piňera dostane na zadek. Pravice u nás bude zuřit.

Jaromír SEDLÁK


Na této straně 6 (Z EKONOMIKY) si ještě můžete přečíst:

 

  • Konkurent ČD první rok se ztrátou - Železniční dopravce RegioJet ze skupiny Student Agency hospodařil v prvním roce existence, tedy v roce 2011, se ztrátou 59 mil. Kč
  • Rusko pomůže Kypru, pokud ho nenechá ve štychu eurozóna - Rusko by podle premiéra Dmitrije Medveděva mohlo pomoci Kypru překonat jeho finanční problémy, chce ale vidět, že k pomoci nejvíce přispěje eurozóna a že maximum udělá i vláda v Nikósii
  • Islanďané jsou v právu, řekl soud - Island neporušil zákony o ochraně bankovních vkladů, když odmítl Britům a Nizozemcům nahradit jejich vklady u islandské internetové banky Icesave
  • Zeman vyhrál lidem miliony - Vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě přineslo sázkařům miliony korun. Většina českých sázkových kanceláří prý na výhrách vyplatila více, než kolik vybrala na sázkách

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 7 hlasů.

Jaromír SEDLÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.