Tip na výlet

Grafitový důl v Českém Krumlově

Při návštěvě jižních Čech se doporučuje - vedle prohlídky města a tradičních památek - navštívit i jednu památku technickou, kterou se Český Krumlov může pochlubit. Jde o grafitový důl. Okolí města má bohatou hornickou minulost, a to nejenom v těžbě grafitu, ale též stříbra, zlata, nerostů a hornin. Historie grafitových dolů na Českokrumlovsku sahá až do poloviny 18. století.

V jednom z nich byl v hloubce 70 m pod povrchem vytvořen prohlídkový dvoukilometrový okruh, který je od 1. května 2008 otevřen veřejnosti. Než se vydáte na samotnou prohlídku dolu, budete vybaveni speciálním oblečením, jehož součástí je i důlní lampa. Následně vás do podzemí zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu. Pojedete asi 1200 metrů, dále budete pokračovat přibližně 800 metrů pěšky, přičemž budou k vidění praktické ukázky těžební činnosti spojené s výkladem. Výprava pod Českým Krumlovem a jeho okolím trvá zhruba 70 minut. V dole je nízká teplota (cca 10 °C), doporučuje se proto počítat s teplým oblečením. Během prohlídky si na vlastní kůži vyzkoušíte, v jakých podmínkách horníci pracovali, a jaké stroje při práci využívali.

Od průvodce, který provází po celou dobu exkurze, se dozvíte, jakým způsobem těžba probíhala, jak se grafit zpracovával a co se z něho vyrábělo. V srpnu můžete prohlídku absolvovat denně od 9 do 18 hodin, v září rovněž denně od 9 do 16 hodin, v říjnu však je důl přístupný jen pro skupiny a firemní akce, a to pouze po předchozí telefonické domluvě. Prohlídku grafitového dolu můžete spojit s návštěvou 18. setkání hornických měst a obcí, které se v Českém Krumlově uskuteční od pátku 26. do neděle 28. září 2014. V těchto dnech se v Českém Krumlově konají tradiční Svatováclavské slavnosti, v bohatém společenském a kulturním programu bude mít významné místo i Mezinárodní folklórní festival. Podrobnější informace na www.grafitovydul.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 4 hlasy.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.