Na setkání pod Kunětickou horou se tradičně nenudí ani ti nejmenší.
HALÓ RADY

Ani na prahu podzimu se nemusíte nudit!

Léto bylo doslova napěchované nejrůznějšími kulturními, sportovními či společenskými akcemi. Velkou roli v tom hrála různá lákadla pro naše nejmenší, kteří si užívali tolik ceněných prázdninových dnů. A ejhle, je tu září a s ním předzvěst podzimu. Pro mnohé je to období přeplněné splínem i depresemi. Ovšem to vše můžete hodit za hlavu, protože atraktivních akcí, které přináší září či začátek října, je vskutku celá řada. My pro vás máme několik zajímavých tipů, na což jste si ostatně v rubrice Haló rady již stačili zvyknout…

Září s Haló novinami

Září můžete trávit i ve společnosti Haló novin. Zdaleka tím nemyslíme jen čtení obsahu našich stránek, i když právě to je věcí, o níž nejvíce stojíme. S HaNo se totiž můžete potkat i naživo. Nejprve hned pozítří na každoročním setkání pod Kunětickou horou, kde vedle tradičního předvolebního programu dojde i na besedu s našimi redaktory a volbu nejlepšího novináře roku, kterým se stane… stane… - ale to bychom moc předbíhali a prozrazovali to, co prozradí až generální ředitel Futura, a.s., Milan Špás na »Kuňce«.

V sobotu 20. října dojde i na tradiční Slavnost Haló novin u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti. A podobná akce je v plánu i na severní Moravě, konkrétně 1. října na Masarykově náměstí v Ostravě, jako součást předvolebního setkání s občany. Zapomínat nelze ani na šachový turnaj s Haló novinami, který se koná na pražském Smíchově o první říjnové sobotě a ještě vás o jeho pravidlech či možnostech přihlášení se – pokud tedy máte rádi královskou hru – budeme v průběhu září informovat.

Slavnosti vína

Jestli bývá září s nějakou lidskou kratochvílí spjaté asi jako houskový knedlík se svíčkovou na smetaně, pak jsou to slavnosti vína. Nejpopulárnější jsou tradičně ta dvě na jižní Moravě, domovině lahodného nápoje. Pálavské vinobraní se uskuteční od 12. do 14. září v Mikulově a jeho novinkou budou projekce starých filmů o vinařství ze sbírek tamního Regionálního muzea. Diváci se mohou těšit na promítání na horním nádvoří zámku. Půjde o krátké dokumentární snímky, které přibližují historii vinařství.

Co nejvíce historizující atmosféru v duchu vrcholného středověku chystají letos pro návštěvníky pořadatelé 31. ročníku Znojemského vinobraní, které se uskuteční v pátek a v sobotu 12. a 13. září. Do města vejdou replikami historických bran a otevřou se jim městské mázhauzy, tedy uzavřená nádvoří domů ze středověké a novověké zástavby. Aby se provozovatelé co nejvíce přiblížili atmosféře 14. století, rozhodlo se město udělat mezi nimi soutěž a nejlepší finančně podpořit.

Pokud to máte na jižní Moravu, do Mekky dobrého vína, daleko, vězte, že i v blízkosti vašeho bydliště se slavnosti lahodného nápoje, včetně nezbytného burčáku, jistě konají. Stačí kouknout na internet – a uvidíte, že nelžeme. Mezi nejslavnější vinobraní, kromě dvou výše uvedených, patří Valtické, Mělnické či Roudnické vinobraní, nebo oslavy v hlavním městě Praze v čele s Pražským hradem, vinohradskou Grébovkou či Náměstím míru.

Sport jako na dlani

Jste příznivci sportu – a truchlíte, že skončilo mistrovství světa ve fotbale i hokeji či evropský šampionát v atletice? Nemusíte, i v českých luzích a hájích můžete navštívit kvalitní sportovní klání, a to hlavně v září. Hokejoví fanoušci dobře vědí, že v devátém měsíci v roce startuje extraliga, ale natěšeni jsou hlavně ti fotbaloví. Blíží se zápas podzimu, ve kterém česká reprezentace otevře kvalifikaci o ME na stadionu na Letné proti favoritovi všech favoritů – bronzovému týmu z letošního MS z Nizozemska (9. září od 20.45).

Ačkoli letošní pohárová sezona znamenala pro české fotbalové kluby Waterloo, jeden poslední mohykán v Evropské lize zbyl. Pražská Sparta vstupuje do základní skupiny 18. září v Neapoli, ovšem hned 2. října hraje doma proti Bernu. Zato příznivci tenisu zůstanou tentokrát jen nalepeni na obrazovky, ale o to významnější a atraktivnější duely uvidí. O přespříštím víkendu (12. až 14. září) budou hrát čeští tenisté semifinále Davisova poháru proti našlapanému týmu Francie. A to i s navrátivším se Tomášem Berdychem…

Letadlový hit

Pokud se o následujícím víkendu vydáte na výše zmíněnou předvolební akci pod Kunětickou horu, můžete vše spojit i s jiným lákadlem, které se koná ve východních Čechách. Královéhradecké letiště bude ve dnech 6. a 7. září (8.00-17.00 hodin) centrem umění vojenských letectev mnoha zemí světa a cílem tisíců fanoušků letectví z celé Evropy. CIAF je největší přehlídkou a soutěží špičkových vojenských bojových letounů v České republice. Můžete si na ní prohlédnout proudová i vrtulová letadla a vrtulníky, stíhačky a bojové letouny z řady zemí. Letos proběhne již 21. ročník.

Své umění tu předvádějí vojenští i civilní piloti, vojenská letectva i akrobatické skupiny. Atraktivní podívaná na nebi i na zemi bývá cílem fanoušků letectví z celé Evropy – připojíte se k nim i vy?

Pro milovníky dobré muziky

Hlavní město Praha bude letos na podzim ve znamení tolika muzikálových premiér a dalších zajímavých počinů, jak to dosud nemá obdoby. Více se dočtete v příloze Bonus Pro Vás příští sobotu, a tak se na tomto místě zaměřme na něco jiného: na hudební svátek Moravskoslezského kraje.

Svatováclavský hudební festival, specializovaný na duchovní hudbu, se letos koná o měsíc dříve, a to od 1. září do 28. září 2014 v 18 městech a obcích Moravskoslezského kraje. Festivalová dramaturgie každoročně nabízí několik tematických řad a několik desítek koncertů, v nichž zaznívá orchestrální, barokní, komorní a varhanní hudba.

Zajímavé výstavy

Jestliže jste milovníci výstav, které nejsou běžně jen tak k vidění, pak doporučujeme v první řadě návštěvu našeho hlavního města. Správa Pražského hradu až do 19. října umožňuje zájemcům zhlédnout výstavu Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století věnovanou historickým dopravním prostředkům z Čech, Moravy a Slezska.

Vedle luxusních kočárů jsou vystaveny rozmanité druhy saní a nosítek dokládajících technologickou a uměleckou zručnost našich předků od 18. do 20. století. Pro vytvoření představy o kráse historických spřežení nezůstanou však bez povšimnutí ani postroje koní nebo livreje sloužících. Pohled do světa dětí zprostředkují dobové hračky.

Návštěvníci tak mohou v Jízdárně Pražského hradu spatřit např. kočár T. G. Masaryka, zlatý vůz olomouckých biskupů, lafetu užívanou k pohřbu českých prezidentů a řadu dalších exponátů určených milovníkům starých časů, techniky i umění.

V Toskánském paláci bude do 28. září k vidění prezentace českého sklářského a bižuterního průmyslu, které se zúčastní přední sklářské a bižuterní firmy, sklářské školy a výtvarníci. Výstava je nejrozsáhlejší prezentací českého sklářského a bižuterního průmyslu za posledních 25 let. Všem návštěvníkům ukáže, v čem spočívá jedinečnost českého skla, jaké jsou techniky jeho zpracování, jaký význam má pro budoucnost tohoto odvětví sklářské školství a jaký nekonečný prostor nabízejí jedinečné vlastnosti skla pro fantazii českých sklářských výtvarníků.

A abyste nás neobvinili z pragocentrismu, tak ještě jeden mimopražský tip: výstava Alfons Mucha v zrcadle doby. Pořádá ji Alšova jihočeská galerie v zámecké jízdárně na Hluboké a má za cíl představit slavného malíře poněkud méně tradičně. Každou zářijovou středu jsou navíc připraveny od 18.00 komentované prohlídky výstavy.

Není konec koupání!

Říkáte si, že všechno to, o čem jsme psali výše, je sice pěkné, ale přece jen vám v září nic nevynahradí letní slunění pod blankytně modrou oblohou a koupání v třicetistupňovém teplíčku? Ano, venku si zaplavou jen otužilci, ale pro nás ostatní nemusí být ani s příchodem podzimu konec koupání. Před dvěma týdny jsme pro vás vytipovali deset nejlepších aquaparků v České republice (i s internetovými adresami) a ty pod střechou nabízejí neustále nějaká lákadla. Například v libereckém Centru Babylon od 1. září připravili pro návštěvníky akci »Křížem krážem Babylonem«, při níž můžete navštívit se svými dětmi Aquapark, Lunapark, iQpark, ale i Laser game nebo Solno-jodovou jeskyni s výraznými slevami. Prostě křížem krážem…

A něco podobného najdete v řadě dalších center po celé republice. Nicméně, pokud vaše děti mají rýmičku či kašlík, a nechcete s příchodem podzimu riskovat zhoršení zdravotního stavu ve vodě, pak pro vás máme dva čistě »nekoupací« tipy.

Až do 16. října mohou vaše ratolesti obdivovat největší výstavu Lega na Lipně. No a v Praze se první týden v září už pojedenácté proměnil Vyšehrad na místo setkání malých a velkých. Batolata, předškoláci i velcí školáci si mohou prodloužit letní prázdniny. Do neděle se ve vyšehradském areálu Královské a knížecí akropole bude nejen hrát, malovat a zpívat.

Marcela ŠPIČKOVÁ

FOTO – autorka

Příští čtvrtek 11. září se v Haló radách dočtete Jak se bránit nespavosti.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 2 hlasy.

Marcela ŠPIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.