Tip na výlet

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov byl založen na přelomu 13. a 14. století. Nachází se v obci stejného jména, v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka na okrese Olomouc. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Romantický hrad je plně zařízen a vybaven obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž, které mohou návštěvníci spatřit v akci při slavnostních příležitostech. Magické kouzlo hradu jej trvale činí vyhledávaným objektem k pořádání častých společenských akcí, divadelních představení, koncertů, výstav a svateb. Svoji roli si také zahrál v mnoha pohádkách a historických filmech.

V září je hrad přístupný pro veřejnost denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, v říjnu pouze o víkendech a ve svátek od 9 do 16 hodin. Do 31. října probíhá na hradě výstava historických radiopřijímačů ze soukromé sbírky. Ve dnech 26. až 28. září (od 18 hod.) a znovu 24. až 28. října (od 17 hod.) proběhnou na hradě večerní prohlídky pod názvem Duchové a strašidla. Ničeho se nebojte a navštivte hrad v čase, který patří čarodějnicím, upírům, čertům a jiným nadpřirozeným bytostem. Na 29. až 30. listopadu budou připraveny Adventní prohlídky, aneb na co se již zapomnělo. Na Štědrý den se chystá Bouzovské nadělování a ve dnech 26. až 28. prosince jsou plánovány prohlídky vánočně vyzdobeným hradem s vánoční dílnou pro děti a živým Betlémem. Podrobnosti na www.hrad-bouzov.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.