Reklama


Vláda má čas na verbování přeběhlíků

Je to výraz strachu a neschopnosti vládní koalice vládnout v zemi! Jednoznačně to ukazuje na to, že ztratili kontrolu nad svými poslanci, nad svými koaličními partnery a nejsou schopni žádné dohody.

Taková byla reakce předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa před novináři poté, co sněmovna na žádost šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury přerušila sotva začatou schůzi až do příští středy.

Odklad v poměru 100:87 prosadila koalice ODS a TOP 09 s poslanci kolem vicepremiérky Karolíny Peake (dříve VV) a někteří další. Proti byly ČSSD, KSČM a tzv. nová konstruktivní opozice, tj. klub Věcí veřejných, jehož předsedkyní je od včerejška bývalá místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová.

***

V pátek mají poslanci na mimořádném jednání hlasovat o důvěře vládě. Aby ji získala, musí získat hlasy nadpoloviční většiny přítomných. Vláda si nyní vynutila více času na verbování přeběhlíků do svého tábora.

Včerejší hlasování, ačkoli ho koalice ODS a TOP 09 ustála, ještě neznamená, že většinu už má jistou. Vzhledem k tomu, že včera tři zástupci TOP 09 ve sněmovně chyběli, mohla by vláda při hlasování o důvěře získat 103 hlasů.

»Takové vládnutí může přinést pouze škody ČR a je to předznamení jediného – pokud vyjádří tito poslanci důvěru své vládě, prodlouží agónii ČR a výrazně zhorší její ekonomický potenciál v Evropě i ve světě. Připadá mi to nemravné, takový postup jsem za uplynulých 22 let u nás ještě nezažil. Kdyby byl Petr Nečas chlap, nic takového by nepřipustil,« řekl po hlasování Filip. Kabinet podle něj neumí čestně přiznat porážku.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek včerejší stovku hlasů nepovažuje zdaleka za onu bezpečnou provládní většinu, o které v minulých dnech hovořil premiér.

Kabinet nevládne, sněmovna nepracuje

»Scénář zvolený předsedou klubu ODS jménem zbývající koalice se dal očekávat. Pravice chce získat čas na to, aby se ujistila, že skutečně bude mít podporu, jak říká ‚výrazné pohodlné většiny‘, tj. 103, případně více poslanců. V podstatě to jen ukazuje prohnilost současné vládní koalice a odůvodňuje to naše požadavky, aby vláda odstoupila a konaly se předčasné volby,« reagoval na situaci místopředseda ÚV KSČM Stanislav Grospič.

Místopředsedkyně komunistů Miloslava Vostrá neskrývala, že chování vlády se dalo čekat - »ze strany vlády je to de facto logický krok a je tam ono skryté - že jde o získávání času k utvrzení většiny, kterou by vláda ve sněmovně ráda měla«.

***

Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika koalice asi nemá dostatek sebevědomí na to, aby projednávala některé zákony, klidně se mohlo hlasovat o předlohách vrácených Senátem. »My jsme chtěli znovu na jednání zařadit kauzu Promopro, chtěli jsme z programu vyřadit tzv. církevní restituce, protože nyní nelze učinit tak závažné rozhodnutí o tak závažném přesunu majetku, ve hře je náš návrh na zrušení stropů na zdravotní pojištění, návrh na ztrátu mandátu… To vše vláda odhazuje a čeká, jak dopadne v pátek,« prohlásil.

Premiér Petr Nečas (ODS) přerušení schůze zdůvodňoval tím, že není jasné, zda vláda i sněmovna budou pokračovat. »Tak nemá význam projednávat zákony, které by v tomto případě všechny spadly pod stůl,« řekl novinářům.

Filip tvrdí, že vláda nevládne, koaliční většina neexistuje a sněmovnu zablokovali ti, kteří se bojí o výsledek nejen vlastních, ale i opozičních návrhů. Sněmovna tedy nebude projednávat žádné návrhy zákonů až do zodpovězení otázky, jakou má vláda ve sněmovně skutečnou podporu.

(ku)

**************

Na této straně 1 si ještě můžete přečíst o tom, že Izrael staví další zeď apartheidu. To vše se dozvíte buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

**************

Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 35 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


737828716
2012-04-25 11:41
Já si myslím, že vláda důvěru dostane. Vždyť hromada poslanců má
půjčky a hypotéky, z čeho by to pak spláceli? Ne každý je na tom,
jak se vyjádřil pan ze Student agency, jak Kalousek.
Nakladatelství Futura
Reklama
Reklama
Články e-mailem

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Poštovní adresa: Haló noviny, P.B. 836, 111 21 Praha 1, telefon: 222 897 111, e-mail: halonoviny@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.