Reklama

Kde se skrývá demokracie?

Demokracie versus totalita ve 21. století, takové bylo téma konference pro studenty i veřejnost, kterou v sobotu Hnutí za přímou demokracii uspořádalo v aule Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Diskuse se zúčastnili na jedné straně Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM, Milan Valach, mluvčí Hnutí za přímou demokracii, Jaroslav Plucar z Hnutí za přímou demokracii, Lukáš Valeš z Vysoké školy evropských a regionálních studií, Milan Kohout, performer, básník a spisovatel, Vít Štrobach, z iniciativy ProAlt, a na straně druhé organizátoři studentských protestů v Jihočeském kraji Šimon Heller, učitel Martin Rosocha, Jan Samohýl z Teologické fakulty Jihočeské univerzity a za Sokol Brno I, který studentské protesty podpořil, Michal Doležel.

Mezi pozvanými, kteří se nezúčastnili konference, ale zaslali příspěvky, byli rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který také podpořil studentské demonstrace a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Lukáš Valeš mimo jiné zmínil, že v současné době KSČM neporušuje platnou legislativu pro svobodnou soutěž politických stran a ani Listinu základních práv a svobod. Příspěvek Milana Kohouta s názvem Zastydlý antikomunismus a multikulturní šok aneb z jedné reality do druhé byl zpestřením celé konference. Nejenže navodil uvolněnější atmosféru, ale také zprostředkoval dvanáctiletou zkušenost s výukou studentů na univerzitě v Bostonu, kde na rozdíl od České republiky se studenti ve velkém měřítku hlásí k levicovému smýšlení a marxismu. A považují to za projev svobody a lidské důstojnosti.

Šimon Heller řekl, že studentské protesty nezpochybňují ani proces, při kterém se KSČM dostala do krajské rady, natož samotné demokratické volby. Poděkoval lidem, kteří protestům vyslovili podporu.

Mgr. Jiří Zimola zaslal příspěvek s názvem, Nelze vést dialog, když druhá cesta jde cestou monologu, ve kterém se zabýval situací, kdy se utvořila koalice ČSSD a KSČM. Tuto koalici nazývá sňatkem z rozumu. Také připomněl, že KSČM byla ochotná jako jediná vést s ČSSD konstruktivní dialog, nemluvě o blízké programové nabídce. Vysvětlil také, že studenti nebyli ochotni jednat, naopak zvyšovali své požadavky a sáhli po formě nátlaku v podobě hladovky a jiných.

Vojtěch Filip se zamyslel nad otázkou, která je stěžejní, a to, co se rozumí protestem proti výsledku voleb? Z právního hlediska může dojít hned k několika situacím a všechny tyto situace řeší náš právní řád, pokud se tedy někdo domnívá, že jeho protest je v právu, potom se má obrátit k příslušnému soudu. Připomněl, že náš právní řád spojuje všechny naše občany a nelze v žádném případě některé občany upřednostňovat a jiné zase přehlížet.

Martin LAPEŠ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 152 hlasů.

Martin Lapeš

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.