Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Pořádek do této země se vrátí!

Každoročně od jara do podzimu probíhají setkání ochránců československých státních hranic. Jedno z posledních se uskutečnilo ve Volarech. Organizoval ho zdejší Klub českého pohraničí (KČP) Rudouše Kočího. Mezi zúčastněné bývalé pohraničníky a jejich příznivce přišli významní hosté. Bývalý poslanec Petr Braný zdůraznil, že není běžný host, ale hlavně rovněž bývalý pohraničník. Vyslovil přesvědčení že »zase se jednou vrátí pořádek do této země.«

Setkání podpořila rovněž Iva Filipová z Matice české a Sdružení antifašistů. Osobně byli také přítomni a čestné členství v KČP přijali sourozenci Rudouše Kočího sestra Věra a bratr Zdeněk.

Na druhé straně bylo jak při jednání, tak i v neformálních hovorech opakovaně vyjadřováno rozhořčení nad tím, že se do Volar dostavil syn člověka, který zavraždil pohraničníka, že se s kameramanem pohyboval kolem budovy a že měl dokonce tu drzost vlézt do sálu, kde se setkání konalo.

Oficiálnější část programu moderoval obětavý funkcionář a předseda pořádajícího klubu František Zach. Nově zvolený místopředseda KČP Rudolf Peltán předal několika účastníkům vyznamenání Národní rady KČP. Medaili II. stupně obdrželi Vincenc Repko a Jaroslav Koldincký.

K dispozici byly fotografie, kroniky a jiné dokumenty o působení pohraničníků v oblasti Volar, ale i pečlivě zpracované vzpomínky Zdeňka Karabce.

Na vytvoření příznivé atmosféry se podílel František Zach mladší, který např. zahrál našim již nežijícím kamarádům večerku, zajišťoval hudební kulisu a i jinak pomáhal při organizaci, kde bylo třeba.

Předseda Jihočeské krajské rady Gustav Janáček se svěřil, že ho překvapila velká účast, jakou tu ještě nezažil. Mezi své přátele přišlo tentokrát více než 150 pamětníků s doprovody. To už nebylo jednoduché pořídit společnou fotografii.

TEXT a FOTO - Miroslav MARŠÁLEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 59 hlasů.

Miroslav MARŠÁLEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama