Zprava Jan Dvořák s Jaromírem Kohlíčkem a Stanislavem Mackovíkem.
Kandidáti pod lupou

Senát potřebuje autentickou levici

Odborový předák, krajský a obecní zastupitel, předseda zdravotnického výboru Libereckého kraje a k tomu ještě městský strážník a úspěšný otec i dědeček. To je vizitka jednoho z nejmladších kandidátů KSČM do Senátu Jana Dvořáka, který se uchází o hlasy voličů ve volebním obvodě č. 36 - Česká Lípa.

Honza Dvořák říká, že člověk je od narození určen k tomu, aby se celý život učil. »Nejprve se musí naučit chodit, mluvit, aby pak mohl plnit nároky, které na něj kladou rodiče, škola, zaměstnání a rodina. A tak i já jsem prošel základní školou, středním odborným učilištěm až jsem se dostal do Crystalexu Nový Bor. Zde jsem získával zkušenosti pracovní i odborářské a můj zájem o věci veřejné se postupně zvyšoval,« popisuje Dvořák, jak se postupně dostával k politice. Dodává, že si je vědom, že sám ve veřejné politice nic nezmůže. »Ale mohu s pomocí dalších některá minulá špatná rozhodnutí našich předchůdců změnit,« připomíná.

Při běžném životě se bohužel jako zastupitel setkává s následky takových špatných nebo neuvážených rozhodnutí každodenně. »Například v mém městě Zákupy v roce 2003 požádalo tehdejší vedení města, aby většina města byla prohlášena památkovou zónou,« uvádí příklad Dvořák. Tímto rozhodnutím se do ochrany památek dostaly vedle starých dřevěných domků (některé jsou až 300 let staré) a měšťanských domů kolem náměstí Svobody i běžné rodinné domky z minulého století a dokonce i novostavby. »A tak i pro majitele těchto domků vyplývají jednání s památkáři při jakékoliv větší opravě či rekonstrukci, protože bez jejich vyjádření nelze opravu provést. Často to znamená prodražení opravy, protože na příklad povolí jediný druh střešní krytiny, nepovolí plastová okna atd. a přitom se jedná například o dům z 80. let minulého století,« popisuje Dvořák vzniklé potíže. »Jsem milovníkem památek a vždy mě potěší, když vidím opravenou památku, ale na druhé straně nechápu, proč se dělají takové problémy lidem, jejichž nemovitosti nejsou památkově chráněny,« dodává kandidát KSČM do Senátu s tím, že pokud dostane důvěru voličů, bude to také jedna z věcí, kterou by rád pomohl vyřešit.

Hamižnost církví nezná mezí

Nyní se ale vynořují další, mnohem palčivější problémy. Zákupy, stejně jako prakticky všechny obce a města v České republice, postihnou totiž církevní »restituce«. »Nedávno jsem si dal tu práci, a z podkladů zveřejněných Státním pozemkovým úřadem jsem si dohledal požadavky katolické církve podle tzv. Zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi (z. č. 428/2012 Sb.). Položil jsem si totiž otázku: co má být ‚restituováno‘ (ve skutečnosti darováno) církvím na území Zákup? No, není toho, podle zatím vznesených požadavků, málo…« Podle Dvořáka se na »restitucích« nejlépe ukazuje, že církevní hierarchie se vždy dokáže, a někdy velmi tvrdě a nevybíravě, postarat o své hmotné, majetkové zájmy. »Zdůrazňuji - církevní hierarchie! Mám totiž mezi svými známými také věřící, kteří jsou ale z ‚restitucí‘, upřímně nešťastní a takovýto ‚dar‘ odmítají,« připomíná Dvořák. Jenom katolická církev žádá v Zákupech asi o 29 pozemků. »Je přitom zajímavé, že žádají o pozemky, které jsou přímo pod bytovými domy, nově opraveným Kulturním domem a pozemky mezi rodinnými domy. Zajímám se o místní historii a církev tyto pozemky nikdy nevlastnila,« upozorňuje kandidát na senátora a s povzdechem dodává, že kromě KSČM ale tyto problémy nikoho nezajímají. Už jen z tohoto důvodu by proto podle něj měla být v Senátu více zastoupena autentické levice, tedy KSČM. »Voliči by již měli mít dostatek zkušeností s plněním předvolebních slibů ODS, ČSSD i některých dalších stran,« věří Dvořák.

Ani na kraji pak vše neběží zrovna jako na drátkách. Jako předseda zdravotního výboru se Jan Dvořák musel především nejvíce potýkat s kontroverzní radní pro zdravotnictví Zuzanou Kocumovou… »Radní Kocumové si vážím jako sportovkyně, ale v případě radní pro zdravotnictví patřím k jejím kritikům. Hlavním důvodem je již dvouletý nesplněný slib vypracování zdravotní koncepce Libereckého kraje. Třeba odvolání bývalého ředitele Záchranné služby Stanislava Mackovíka připomínalo hon na čarodějnice. Již dvakrát jsme se pokusili radní odvolat, ale bohužel se nám to zatím nepodařilo,« popisuje Dvořák.

Bezpečnost a zdraví si jsou blízké

A jak se vlastně Honzovi Dvořákovi daří spojovat práci strážníka městské policie v Zákupech a předsedy výboru pro zdravotnictví Libereckého kraje? »Podle mého názoru jsou tyto oblasti blízké. Na jedné straně se jedná o zdraví lidí, na druhé o jejich bezpečnost,« říká Dvořák.

Za jeden ze svých největších životních úspěchů považuje Jan Dvořák svoji rodinu.

Nejen prací ale živ je člověk. Byť Honzovi Dvořákovi příliš volného času nezbývá, nějaké to okénko na relaxaci si každý najít musí. Jak tedy kandidát KSČM do Senátu relaxuje? »Zajímám se o historii v návaznosti na můj region, sbírám také staré pohlednice a baví mě turistika a návštěvy zajímavých míst, nejlépe se svojí rodinou,« popisuje Dvořák, který má tři děti a nedávno se stal dědečkem.

A jaký má Honza Dvořák vzkaz pro voliče? »Přijďte k volbám. Senát tady prostě je a má své pravomoci a úlohy. Je potřeba v něm získat větší zastoupení jediné autentické levice a to jsou komunisté, kteří se jako jediní dlouhodobě zastávají obyčejných lidí,« říká Jan Dvořák, kandidát KSČM do Senátu ve volebním obvodě č. 36 - Česká Lípa a dodává: »Za důvěru nabízím zodpovědnost. Prací v Senátu PČR, pokud dostanu důvěru, chci pokračovat v hájení vašich zájmů«.

Tomáš CINKA
FOTO - archiv Jana DVOŘÁKA

--------------------------------------------------------------------------------------

Priority Jana Dvořáka:

- Tvorba nových pracovních míst, především v regionech postižených největší nezaměstnaností

- Zaměření se na pracovní podmínky zaměstnanců a na zlepšení zákoníku práce a jeho dodržování

- Řešit obrovský problém, jímž je zaměstnávání přes agentury

- Rozvoj českolipské nemocnice

- Odlehčení dopravy dokončením obchvatu České Lípy

- Oprava železniční tratě Mšeno - Mladá Boleslav

- Dotáhnutí nápravy škod po povodních na Liberecku

- Podpora turistického ruchu na Kokořínsku

- Spolu s Povodím Labe řešit nedostatek vody na Mělnicku


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 12 hlasů.

Tomáš CINKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.