Z regionů

Babišův čertovský perníček

Je to neuvěřitelné, ale před námi jsou další volby. Na řadě jsou ty zřejmě nejpopulárnější volby, a to do zastupitelstev měst a obcí. Zde nekandidují anonymní jména pod hlavičkou některého ze stran či hnutí, ale naši sousedé, známí, kamarádi, mnohdy i příbuzní. Máme jako u jediných možnost vybírat i jednotlivá jména. To je fakt, který také přidává těmto volbám na popularitě. Již mnohem méně se vnímá fakt, že se pořád jedná o soutěž stran a hnutí, teprve v další řadě, v případě překročení nutného kvóra, nastupuje počet jednotlivých kandidátů, a tedy ani ten, který bude mít nejvíce hlasů, se nemusí stát členem zastupitelstva. Tedy pokud kandidátka, s níž spojil své jméno, nedosáhne na pět procent hlasů. Stále tedy rozhodují počty hlasů pro stranu, nikoliv už tak pro jednotlivce.

Opět a zas na nás útočí nejrůznější bombastické kampaně. My skromnější spoléháme na to, že si lidé naší práce všimli již v předchozích letech, a tak se spokojíme s letáčky a plakáty s fotografiemi, využijeme možnosti propagace v rámci médií ve správě města či obce.

Nová či ambicióznější hnutí, za kterými stojí sponzoři, nebo spíše majitelé těchto seskupení, chrlí peníze na kampaň ve velkém. Strany, jejichž lídři jsou starostové, místostarostové či vrcholoví politici, do toho jdou také se vší parádou. Nebo prostě jen využívají možností v rámci svých konexí a pravomocí.

Děje se tak všude, naše malé, královské město nevyjímaje. A tak můžeme vidět takřka alegorické vozy, billboardy. Koncerty známých osobností. Využívá se kdejaká příležitost ke zviditelnění se. I laureát medaile města může v děkovném proslovu při slavnostním předávání zdůraznit, jak je vděčný tomu či onomu a jak mu ve volbách fandí. Může vám cinknout SMS či dojít mail odkazující na volební stránky či projekty a mail či telefon patří městskému úřadu či městské firmě, instituci. Jako služební jej totiž užívá některý z kandidátů. Jsme svědky toho, že ředitel školy či některé z obecních institucí svolávají schůzky s kandidáty v pracovní době do prostor vlastněných městem a jiné lahůdky. Po úhradách za pronájmy, telefony nepátrejme, zapomeňme.

Nejvíce mne však dostalo, když můj malý tříletý syn přišel ze školky a donesl si domů perník. Ne, že by to bylo tak výjimečné, ale on to nebyl vůbec obyčejný perník, byl to… ale ne, nebyl kouzelný, měl krásný nápadný obal, kde jsem se dočetl, že mám volit ANO v nadcházejících volbách, protože… Myslel jsem si, že politické agitace do škol a školních zařízení nepatří. Jak vidno, někomu je dovoleno takřka vše. Třebas pod rouškou milodaru ke zpestření stravy ve školkách. No nic, jako správný rodič jsem perník nechal dítě sníst, ale čertovskému našeptávání »vol nás« jsem odolal. Předvolební agitace skončila tam, kde skončí všechny, protože já mám již dávno jasno, komu patří naše hlasy.

Vladimír URBÁNEK, vedoucí kandidát do Zastupitelstva města Uničova a zastupitel Olomouckého kraje za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 40 hlasů.

Vladimír URBÁNEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.