Tip na výlet

Národní památník v Hrabyni

Národní památník II. světové války se nachází v obci Hrabyně, na trase mezi Ostravou a Opavou. Základní kámen ke stavbě Národního památníku (NP) byl položen 29. dubna 1970 za účasti tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody a velitele 4. ukrajinského frontu, maršála Andreje Ivanoviče Jeremenka. NP byl otevřen v roce 1980, tehdy jako Památník Ostravské operace.

Areál tvoří správní budova a samotný památník, kolem kterého je vybudován symbolický hřbitov. Poblíž NP se nachází bojová technika. Původně byl NP místem piety, nikoliv muzejním objektem - expozice o ostravské operaci byla umístěna v zámku Kravaře. Od roku 1992 se stal NP součástí Slezského zemského muzea, a od roku 2000 je ústředním památníkem II. světové války v ČR. V roce 2005 byl uzavřen, po rekonstrukci byl slavnostně otevřen 29. dubna 2009, letos byl přejmenován na Národní památník II. světové války. Jsou v něm tři expozice, z nichž Doba zmaru a naděje připomíná v chronologickém sledu nejdůležitější vojenské a politické události 2. světové války, nezapomíná však ani na civilní život obyvatelstva. Expozice Města v troskách ukazuje americké nálety a bombardování z 29. srpna 1944 na seřazovací nádraží v Ostravě-Přívoze, kde byla soustředěna německá technika, určená pro východní frontu, a na ropnou rafinerii v Přerově.

Třetí expozice, nazvaná Oběti a vrazi, ukazuje na hrůzy vyhlazovacích táborů, jež vznikaly i mimo německé území. Prvním z nich byl tábor Mauthausen, který se postupně rozšířil a měl 49 poboček. Z nich nejznámější byly koncentrační tábory Gusen a Ebensee. K táboru patřil i žulový lom, kde vězni po 186 strmých schodech vynášeli mohutné žulové kvádry, za neustálého pohánění klacky a obušky, často pod střelbou.

NP Hrabyně je pro veřejnost otevřen denně, od dubna do října 9 až 17, v listopadu od 9 do 16 hodin. Od prosince do konce března je uzavřen. Více na www.szm.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 15 hlasů.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.