Rozhovor s Evou Kašovou, kandidátkou do Senátu, volební obvod č. 6 - Louny

Není mi jedno, jaký bude výsledek voleb

Máme tu senátní volby. Cítíte před prvním kolem nervozitu, nebo přijímáte blížící se »ortel« voličů v poklidu?

Své rozpoložení bych slovem nervozita rozhodně neoznačila, ale není mi jedno, jaký bude výsledek voleb. Volební kampani jsem věnovala hodně sil a času při normálním provozu ordinace, mám jasnou představu, co bych chtěla dokázat, takže je pochopitelné, že bych uvítala, kdybych tu představu mohla naplnit. Na druhou stranu, ptáte-li se, zda se zhroutím, pokud neprojdu do druhého kola, odpovídám, že rozhodně NE, nezhroutím.

Jste nestraník. Co vás přimělo kandidovat do Senátu za KSČM?

Jsem přesvědčena, že naše společnost je dost vyspělá na to, aby každý její člen prožil důstojný život. Jako internistka potkávám denně desítky starých a nemocných lidí, a je třeba říci, že právě oni nemají v současné společnosti na růžích ustláno, přesto, že celý život poctivě pracovali. Jako ženu a mámu mě děsí to, že se stát nedokáže postarat o nemocné děti, jejichž utrpení je mnohdy mírněno jen díky veřejným sbírkám. Chci prosazovat sociálně spravedlivou společnost, kterou dlouhodobě prosazuje právě tato strana.

Často se skloňuje, že lidé o politiku nemají zájem. Můžete to potvrdit, nebo máte z uplynulé kontaktní kampaně zcela odlišné zkušenosti?

Ať chceme nebo ne, politika se dotýká všech oblastí našeho života a ignorovat ji nelze. Občané sledují i noční televizní přenosy z jednání parlamentu a hodně jich je znechuceno některými stávajícími politiky. Ale vždyť - kauzy jako MUS, OKD, Promopro atd. hovoří samy za sebe, ne?

Podělila byste se s našimi čtenáři o nějakou dojemnou, kuriózní či nějakým způsobem netradiční historku ze své kontaktní kampaně?

Našli se lidé, kteří zdokumentovali, že na vývěskách v obvodě dochází k přelepování mých plakátů. Mám za to, že i ve volbách by měli lidé vůči sobě a především politici zachovávat maximální slušnost. Do ordinace přišel pán z malé obce na Rakovnicku pro plakáty, rozlícený, že konkurence plakáty strhává. Teď je vylepuje sám.

K volbám do horní komory chodí pravidelně mnohem méně lidí než k volbám do Poslanecké sněmovny. Kdybyste se měla pokusit shrnout, v čem tkví přínos Senátu pro občany, co byste především uvedla?

Senát je přitažlivý zejména tím, že lidé volí jednotlivé osobnosti. Myslím, že by byl ještě přitažlivější a výkonnější, kdyby funkce senátora byla čestná, tedy neplacená, tudíž by mezi kandidáty přibylo idealistů, kteří nejen umí, ale chtějí pracovat především pro blaho spoluobčanů.

Vaší specializací je, logicky, zdravotnictví. O co byste především usilovala na půdě Senátu v této oblasti? Co by bylo vaším krátkodobým a co dlouhodobým cílem?

Opakovaně jsem hovořila o odchodech mladých lékařů za prací do ciziny, zatímco u nás v terénu pracuje vysoké procento důchodců. Je třeba tento trend zastavit, aby měl za pár let vůbec kdo léčit. A dlouhodobě - je třeba rozhodnout, jak má zdravotnictví fungovat, jak bude financováno a jaké bude mít kdo kompetence. Pětadvacet let se hovoří o vícezdrojovém financování, ale žádný další zdroj nevidím.

V poslední době se v médiích objevila kauza auditů, které v nemocnicích provádí ministerstvo financí. Ředitelé dvou desítek nemocnic se proti nim ohradili a hovoří se až o šikanování ze strany ministerstva. Co o celé věci soudíte?

Nerada bych spekulovala, o auditech mám informace pouze z medií. Je pravda, že desetimilionové pokuty jsou i pro fakultní nemocnice hodně tvrdé. Pokud k nepravostem došlo, bylo by třeba vyvodit důsledky.

Jak se dá řešit problematika nezaměstnanosti ve vašem regionu?

Propojením regionů vybudováním komunikací R6 a R7, zlepšením dopravní obslužnosti, podporou malého a středního podnikání. Investovat by měl stát.

Poprosím na závěr - jakými slovy byste levicově smýšlející občany pozvala k dnešním a zítřejším volbám?

Právo volit získaly předchozí generace. Prosadily je proto, aby mohly více ovlivňovat podmínky svého života. To platí i dnes. Proto, vážení spoluobčané, pojďme k volbám ve dnech 10. a 11. října 2014, abychom společně mohli měnit náš život k lepšímu.

Petr KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 31 hlasů.

Petr KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Z.LUDKA
2014-10-11 08:03
Podle mého názoru bylo toho prostoru pro KSČM strašně málo,
pravicové strany a poplatné media se na tom vyřádili až dost.
ondrej.fudaly
2014-10-10 18:27
Kolik kandidátů dostalo takový prostor? Je cosi shnilého v ulici
Politických vězňů...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.