Pershing už nedorazí

Včera jsme informovali o nečekaném náhlém skonu předního českého publicisty a překladatele Ivana Brože, dlouholetého externího redaktora Haló novin, mezi přáteli přezdívaného Pershing...

Ještě v pátek se přiřítil do naší redakce, jak to měl ve zvyku - energickým krokem a ještě energičtějším zaklepáním na dveře přišel pozdravit i redaktory oddělení zahraničního zpravodajství.

Vždycky si dával na ucho od skříňky svou kšiltovkou a druhá skříňka, na kterou si na minutku, dvě sedal, se pod ním rozevřela. Když se mu na dotaz, co je nového, nedostávalo očekávaných odpovědí, začal vyprávět sám. Příhody i vtipy. A často vzpomínal.

* * *

Teď tu sedím u jedné z jeho posledních knih, kterou nám 3. května 2007 věnoval s textem: Týmu vynikajících lidí v zahraniční rubrice Haló novin si dovoluje věnovat Pershing společně s Rybínem, Rudlerem a možná i s I. Brožem... Ivan totiž v dobách své největší přispěvatelské potence psával někdy jako Michal Rybín či Zdeněk Rudler.

Ačkoli míval ten dar, že uměl přijít vždycky, když jsme na oddělení nevěděli, kde nám hlava stojí (nejlépe v době pozvolna se blížící uzávěrky), takže nás svým způsobem někdy i zdržoval..., neumíte si představit jak bychom uvítali, aby ještě pěknou řádku let přicházel »zdržovat« dál, zas a znovu.

A když už ne jako Pershing (přezdívku získal coby médii využívaný znalec - protože původním povoláním voják - stejnojmenných amerických útočných raket středního doletu, které měly být v 80. letech rozmístěny v Evropě), tak klidně i jako Brož, Rudler či Rybín... Byl to milý člověk. A velmi plodný. Jeho odchod do jiných sfér prostoru a času je pro nás všechny obrovskou ztrátou!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 29 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


vladimsv
2012-05-18 16:12
Velká ztráta pro HN. Jeho zasvěcené zahraniční komentáře budou
chybět! Čest jeho památce.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.