Během kursu. FOTO - autorka

Pomáhají měnit kuřáky na šťastné exkuřáky

»Těšte se na komunikaci s parazitem! Nebojte se toho! Těšte se na to, že dokážete spoustě lidí, že to jde!« Podobnými výzvami povzbuzují dvě mladé ženy, socioložka Tereza Vandrovcová a speciální pedagožka Martina Landergott, skupinu lidí, kteří chtějí skoncovat se závislostí na cigaretě. Tereza a Martina totiž pořádají kurzy odnaučení kouření, o něž je díky zajímavé metodě se 70-80procentní úspěšností velký zájem.

Ač nekuřačka, prožila jsem s desítkou mladých lidí ve věku od 20 do 35 let jednu prosincovou sobotu, abych »tomu přišla na kloub«. Metoda je totiž vskutku úspěšná, soudě aspoň podle ohlasů na stránkách www.exkuraci.cz.

Během kursu. FOTO - autorka

»Diagnózy« účastníků byly zřejmé. Norbert: kouří 30-40 cigaret denně, musí kouřit i v noci. Tomáš: po ránu cítí bolest na prsou. Iveta: denně konfrontována svým malým synkem, který jí říká: »Maminko, dokouři, jdeme si hrát!« Radka: kouření 40 cigaret denně je jejím zvláštním druhem revolty proti společnosti. Když má v krabičce jen čtyři cigarety, zachvátí ji panika a neváhá třeba i v půlnoci vyrazit k benzinové pumpě...

 


»Mám pro vás dvě zprávy. Špatná je, že to, co zažíváte, je závislost. Dobrá zpráva je, že vám předáme řadu osvědčených pokynů, know-how, a pomůžeme vám to překonat,« radí v úvodu Tereza Vandrovcová s dovětkem, že neexistují nenapravitelní kuřáci. Ostatně, obě ženy byly také silnými kuřačkami a na vlastním těle a vůli si ozkoušely, že přestat kouřit není těžké. Prý. Jen se musí chtít a musí se to brát rozumem. »S naší metodou se během tří týdnů budete cítit svobodně, jako kdybyste se vyléčili z těžké nemoci,« ubezpečuje Martina.

Následuje na podobných akcích obvyklý brainstorming. Společný výčet toho, co všechno cigarety berou. A je toho hodně – peníze, zdraví, svobodu (falešnou), vzhled, čas, naději, sebeúctu, partnery, pohodu, potenci, práci... »A co pro vás nikotin znamená?« I tady je seznam předlouhý – vůni, chuť, řeší stres, je to čas pro sebe, odpočinek, soustředění, je to estetické, rituál, oslava, zahánění nudy, součást sebe sama, slehnutí po jídle, životní styl, zapálená cigareta může být i přivolávačem tramvají... Již po prvních pár desítkách minut přichází pauza. Překvapivě na kouření.

Cigarety fungují jako malé boty

Metoda, kterou ženy aplikují, se nazývá kognitivně behaviorální, vysvětluje mi Martina Landergott. Metoda pracuje s lidskou psychikou. Jakékoli náhražky, léky či elektronická cigareta neovlivňují psychiku, působí jen na tělo, nikoli na vědomí. Obě ženy vysvětlují, že nikotin je rychle působící droga, kterou tělo opouští během 30 minut po vykouření. Závislost je nikotinový parazit, živený další a další cigaretou.

Nemá-li však potravu-nikotin, umírá. A hlavní důvod, proč kuřák kouří, je stále chlácholit parazita. »Pokles hladiny nikotinu funguje jako těsné boty. Těšíte se, až je zujete, a tím odstraníte tlak a pocítíte úlevu. To vše děláte proto, abyste se cítili jen ‚normálně‘, tak, jak se cítí nekuřák pořád,« připodobňuje Martina.

Vyslechnu si, že i při abstinování je nutné zachovávat pracovní přestávky, během nichž si kuřáci dosud dopřávali své dávky. »O pauzy nesmíte přijít« (bez cigaret, pochopitelně), vyzývají obě lektorky, a podtrhují, že cigareta, jež se jeví jako pojítko mezi lidmi, je spojuje hlavně s kuřáky, kterých je již v lidské populaci menšina, a že tedy exkuřákovi ztráta přátel nehrozí.

Důležité při odvykání je také nezbavovat se rituálů, kladou lektorky účastníkům na srdce. Hezké chvilky u kávy či svíčky musejí zůstat. A revolta? »Cigareta je revoltou na špatném místě,« upozorňuje Tereza. Vždyť ve skutečnosti je kuřák otrokem tabákového průmyslu. A obě lektorky zevrubně, v interakci s kurzisty, probírají všechny negativní rysy kouření. Včetně reklamy na cigarety, která se »utrhla ze řetězu« po 2. světové válce, a hlavně v USA, kde docházelo k dnes neuvěřitelnému: cigarety doporučovali lékaři dětem na kašel či bělení zubů!


Následují další motivace. »Narodili jste se jako nekuřáci. Nezpochybňujte své rozhodnutí. Nelitujte ho. Fanděte si. Nestresujte se hrozbou neúspěchu. Těšte se. Důvěřujte si. Vždyť láska k cigaretě je jako láska k týrajícímu! Mluvte s parazitem, který je nejsilnější první dva tři dny, poté umírá, nikotinové receptory se postupně vypínají.« Motivací pro mnohé může být i kalkulace toho, kolik tato neřest stojí kuřákovu peněženku.

Tak třeba Tomáš, kdyby s kouřením neskončil, by za svůj život za cigarety vydal hodně přes milion, Norbert a Iveta ještě víc, ti slabší kuřáci statisíce. Pěkné sumičky. Místo exotických dovolených zničené zdraví! Kouření opravdu nemá smysl. »Kdo chce už dnes přestat krmit parazita?« ptá se Martina sugestivně a zvednutý les rukou dává znát, že argumenty obou lektorek vnímaví účastníci přijali. Je nutné to mít v hlavě srovnané...

Takováto celodenní podpora, kdy si kuřák/čka nechá projít hlavou, že »normální je nekouřit«, je základem kurzu. Organizátorky poskytují dvouměsíční záruku na vrácení peněz a také bezplatné zopakování semináře a doživotní možnost konzultací. Pokud účastník do dvou měsíců přece jen opět propadne nikotinové neřesti a »parazita nepřemůže«, což doloží zapálením cigarety před zraky obou lektorek, kurzovné se vrací. »A stává se to často?« pokládám logickou otázku. Jen výjimečně, ubezpečují mě obě ženy.

Poslední šluk s radostí

Po celodenním snažení, prošpikovaném mnoha záměrně zařazenými »rauchpauzami« a časem na oběd, přichází vrchol – poslední cigareta. Tu si má každý plně užít. »Poslední šluk udělejte s radostí!« vyzývá Tereza a poté, co k tomu dojde, předává s Martinou všem účastníkům certifikát a brožovaného Průvodce začínajícího nekuřáka. Ten by se měl stát věrným kamarádem pro nejbližší dny.

Shledávám, že upřímně míněné a evidentně promyšlené rady obou žen mění pohled na dosavadní neřest všech účastníků kurzu. V závěru totiž hovoří o větším sebevědomí a ti sportovnějšího ducha se těší na sport, pro který jim s cigaretou nezbývalo sil.

Metoda je spolehlivým pomocníkem, avšak nedokáže přimět ke spolupráci ty, kteří si přestat kouřit vůbec nepřejí, vzkazují Martina s Terezou všem, kteří a které by chtěli obejít svůj rozum.

 

Monika HOŘENÍ

FOTO - autorka

 


Na této straně 4 (ŽENY A SPOLEČNOST) si ještě můžete přečíst:

 

     

 

 

  • První babybox na domově důchodců - Právě tam, na G-centru v Táboře, byl včera za účasti předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) otevřen další, již 54. Babybox

     
  • Komise žen poprvé zasedala - Již jsme informovali, že 19. ledna se v Praze uskutečnilo první zasedání Komise žen ÚV KSČM, o jejímž zřízení rozhodl VIII. sjezd v Liberci

  • Napsala Sirénu, Panenství a Robinsonku - V těchto týdnech připomínáme dvojí (nekulaté) výročí spisovatelky a feministky Marie Majerové (1. února 1882 – 16. ledna 1967)

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 15 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


tessie
2013-02-06 18:41
rotr42: 2/2 nebo si přečte knihu, která je sice levnější, ale
nenabízí doživotní konzultace, možnost vrácení peněz v případě,
že nezafunguje, prožívání situace s ostatními kuřáky a osobní
kontakt s exkuřáky, kteří si prošli tím, čím oni (také jsme obě
bývaly silné kuřačky, mrkněte se na naše osobní kuřácké
příběhy na webu). Parazitování na úspěchu A. Carra by bylo, pokud
bychom naše semináře nazývaly jeho jménem. My si budujeme svou
vlastní značku, stejně jako metodiku (autorů využívající KBT pro
odvykání nikotinismu je ve světě celá řada, nejedná se o jednu
značku).
tessie
2013-02-06 18:35
rotr42: Ano, je jedním z našich hlavních zdrojů a také se tím v
metodologické části nijak netajíme. Metodu neustále vylepšujeme s
pomocí nových poznatků z výzkumů, našich vlastních zkušeností a
především zkušeností našich absolventů. Mnohým z nich kniha
nepomohla, proto jsme se pokusily vychytat i další a další zdroje
pracující s kognitivně behaviorální terapií. Nejedná se o
vykradení, ale legitimní využití veřejného know how - jak se v
psychologii běžně praktikuje. To je jako říct, ať si přečte Freuda
a ušetří za psychoanalýzu, také to někomu může pomoci - někomu ne.
Každý se může rozhodnout, jestli půjde na náš seminář, kde ho/ji
kromě stále vylepšované metody čeká příjemná skupinová atmosféra
a možnost se na cokoliv zeptat (a to i kdykoliv po skončení semináře).
rotr42
2013-02-05 14:14
A ještě něco-Allen Carr byl velmi silný kuřák. Připadá mi to jako
parazitování na úspěchu druhých.
rotr42
2013-02-05 14:11
Allen Carr-Snadná cesta Jak přestat kouřit. Jen je to přes kopírák.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.