Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Rudoarmějce pohřbili do slezské země

Stále se v myšlenkách vracím k pohřbu neznámého rudoarmějce, který se konal 25. září 2014 v Opavě. V této době to pokládám za velmi významné.

Na snímku vidíte, že ostatky neznámého bojovníka Rudé armády, který bojoval i za naše osvobození od fašismu a mír v naší zemi, nesli na místo jeho posledního odpočinku na opavském městském hřbitově (v místě, kde dlí další rudoarmějci) muži v dobových uniformách Rudé armády. Symbolická rakev byla pokryta rudým praporem se srpem a kladivem. Na čele šla velká dechová hudba z Hradce nad Moravicí, která hrála patrně autentickou dobovou hudbu. Ceremoniál měl velmi slavnostní vojenský ráz - povely čestné stráži v ruském jazyce, salvy na počest vojáka.

Mezi účastníky, jichž bylo asi sto, šel též plukovník Andrej Koba (ročník 1919), těžce zraněný na Dukle, který se ještě po vyzdravění vrátil do bojů na Olomoucku. Moravskoslezský kraj reprezentoval náměstek hejtmana Svatomír Recman. Velmi důstojné akce se zúčastnili zástupci ruského konzulátu, Českého svazu bojovníků za svobodu, honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník, pamětníci, Tamara Galyninová z Ostravského ruského domu, Karel Šesták z ostravské Městské rady Česko-ruské společnosti.

Ostatky vojáka spolu s dalšími předměty byly nalezeny 10. února 2014 u obce Chlebičov (okres Opava) na soukromém pozemku. Starosta Chlebičova předměty předal Národnímu památníku druhé světové války v Hrabyni.

(mb)

FOTO – autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 59 hlasů.

(mb)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama