ILUSTRAČNÍ FOTO - www.chomutov-mesto.cz

V čele Chomutova budou i komunisté

V Chomutově bude pro příští čtyři léta vládnout koalice hnutí PRO Chomutov (SZ a nezávislí), hnutí ANO a KSČM. K dohodě došlo v noci na úterý. V opozici po dlouhých letech zůstane ČSSD v čele s nynějším primátorem Janem Marešem a Nový sever.

Hnutí PRO Chomutov a ANO 2011 budou mít každé čtyři radní, komunisté tři. Našemu listu to sdělil Ladislav Drlý, jednička na kandidátce KSČM.

»Na základě výsledků voleb do zastupitelstva statutárního města Chomutova, které potvrzují vůli občanů po změně, se dne 13. 10. 2014 dohodli zástupci PRO Chomutov, ANO 2011 a KSČM na povolební spolupráci a začali pracovat na společném programovém prohlášení pro volební období 2014–2018,« říká se v prohlášení tří politických subjektů, které se rozhodly spolupracovat.

»Je to velký politický úspěch, který pro nás bude znamenat hodně práce. Jdeme do koalice s lidmi, kteří mají minimální nebo vůbec žádné zkušenosti s komunální politikou,« reagoval bezprostředně Drlý po dohodě o koalici. Sdělil, že hnutí PRO Chomutov a ANO jednoznačně řekla, že v žádném případě nechtějí spolupracovat s ČSSD a Nový sever zase otevřeně odmítl spolupracovat s KSČM.

Zdravý rozum zvítězil

»Spojení s hnutím PRO Chomutov je pro nás nejpřirozenější možností. Jak programově, tak i personálně jsou obě uskupení naprosto kompatibilní,« sdělil lídr ANO Marek Hrabáč. O preferenci ANO pro vznik koalice hovořil již dříve i Daniel Černý, lídr PRO Chomutov.. »ANO stejně jako my usiluje o změnu ve stylu řízení města,« řekl.

Hnutí PRO Chomutov i ANO 2011 získala v komunálních volbách shodně po osmi mandátech, stejně jako dosud vládnoucí ČSSD Jana Mareše, KSČM má osm zastupitelů, Nový sever pět. S komunisty uskupení proklamující před volbami snahu o změnu původně spolupracovat nechtěla. Potřebovala však získat ještě jednoho koaličního partnera. Z možností KSČM nebo hnutí Nový sever nakonec padla volba na komunisty. »Nový sever se pro nás stal personálně dost nečitelný, nebyli jsme si jistí, že by takové spojení bylo správné,« uvedl Hrabáč. Spolupráci s KSČM bere jako lepší alternativu. »Není to pro nás srdeční svazek, ale v dané chvíli nejrozumnější,« řekl Hrabáč.

Proč vypadla ze hry ČSSD? »Byla na radnici dlouho, spolupracovala s ODS v době, kdy v Chomutově dělala primátorku Ivana Řápková (ODS) a z té doby se ještě objevily nějaké praktiky ČSSD, které se dvěma vedoucím uskupením nelíbí. A s lidmi, kteří tam v té době byli, spolupracovat nechtějí,« vysvětlil Haló novinám Drlý.

»Sociální demokracie nedokázala obměnit své personální složení. Spolupráce se stávajícím vedením by pro nás byla těžká. S tím, co se ve městě posledních dvacet let dělo, zásadně nesouhlasíme,« uvedl Černý. Podle předsedy ANO Andreje Babiše chomutovská organizace zvolila spojení, které bude nejlepší pro prosazení změn. Spolupráce s komunisty mu nevadí. »Místní ČSSD, ani strana Nový sever, za kterou přišli na povolební jednání lidé s podobnými obchodními zájmy, kteří ani nekandidovali, toto zásadní kritérium podle našich vyjednávačů nesplňovaly,« napsal ČTK Babiš.

Svazku s KSČM se nebrání ani hnutí PRO Chomutov. »Poslední volební období jsme byli společně v opozici a poukazovali jsme na stejné nešvary, které se nám nelíbily,« uvedl Černý.

Jaké další podrobnosti o vznikající koalici L. Drlý prozradil čtěte ve středečních tištěných Haló novinách.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 56 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


suda.jan
2014-10-16 01:21
Jde o myšlení lidí...
suda.jan
2014-10-16 01:13
Myělení mnohých lidí je otřesné. Tato možnost a zkušenost z
Chomutova je bude velmi důležitá. Vyžaduje určitou moudrost a dobrou
vůli ve prospěch občanů a města. To znamená nové myšlení, ne
stranické a jiné zájmy, ale společný zájem pro všechny co je dobré,
prospěšné a užitečné.
neubert
2014-10-14 23:12
Když jsem bral počátkem 70. let rozum, přišlo mi směšné, že se
funkcionáři KSČ oháněli ve svých projevech pozůstatky buržoazního
dědictví v lidech a že tím vysvětlovali špatný stav věcí. Myslím
si i dnes, že to bylo po 25 letech směšné. Úplně stejně jako když
se dnes někdo vymlouvá po 25 letech na komunisty.
yucon.fox
2014-10-14 23:04
zde.pop: Svatá pravda, teď se navíc vetřeli i do zastupitelstva
Chomutova.
zde.pop
2014-10-14 21:06
Komunisté jsou spoluzodpovědní za současný stav politiky a veřejných
financí! Koalice s komunisty je nejvíce zodpovědná za zadlužování
ČR přijímáním zákonů, které podporují úzké skupiny na úkor
celku a které nás ženou do dluhové pasti. Tunelování republikových,
krajských, městských a místních rozpočtů je komunistům vlastní.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.